16.08.2021

Puńsk. Zespół Jotva odznaczony przez ministra spraw zagranicznych Litwy

Obchodzący w br. piękny jubileusz 70 - lecia działalności zespół choreograficzny „Jotva” z Puńska został oznaczony przez ministra spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Gabrielusa Landsbergisa odznaką honorową za szczególne zasługi w pielęgnowaniu kultury litewskiej za granicą.

Zespół taneczny działa przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku i jest najstarszym z wielu zespołów artystycznych w gminie. Znany nie tylko w okolicy, ale i w Polsce oraz za granicą.

Z okazji 70 - lecia zespół zaprezentował latem br. dla publiczności szeroki zakres swego repertuaru. Były występy przy wzgórzu Jaćwingów w Jeglińcu, jeziorze Punia, przy skansenie w Puńsku.  Ostatni z cyklu jubileuszowych występów zespołu „Jotva” miał miejsce 13 sierpnia br. w Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Šilainė" nad jeziorem Sejwy k. Puńska.  Po występie była wieczerza dla uczestników i gości specjalnym namiocie. W tym czasie był też wyświetlany film o zespole.

O zespole

Pierwszy raz, jeszcze bez nazwy, wystąpił w 1951 roku we wsi Oszkinie, dając występ z okazji Dnia Dziecka. Program przygotował i zespół poprowadził wówczas mieszkaniec tej wsi, działacz społeczny Józef Maksymowicz. Aż przez 34 lata zespołem kierował nauczyciel z Puńska Algis Uzdila. To z jego inicjatywy, w 1985 r., nadano nazwę zespołowi. A.Uzdiła też został niedawno odznaczony odznaką honorową Litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Za zasługi Litwinów na świecie dla Litwy”. Uhonorowano go za całokształt jego działalności na rzecz litewskiego środowiska w Polsce.

Obecnie grupą kieruje Kornelija Mauliūtė.

Grupa liczy około 100 tancerzy w wieku od 3 do 70 lat.

Repertuar – litewskie tańce ludowe, etno-współczesny taniec litewski, oryginale układy taneczne oraz spektakle.

- Zasadniczo tańczymy litewskie tańce ludowe, ale przez ostatnie kilka lat nazywaliśmy się grupą taneczną „etnocontemporrary”. Ponieważ nasze programy są syntezą nowoczesnych, współczesnych tańców opartych na litewskim folklorze, mitologii, legendy, historii i literatury. Dlatego promujemy naszą kulturę w nowoczesny sposób, który jest znacznie łatwiejszy do przyswojenia przez dzieci i młodzież. Uwielbiamy tańczyć, występować, tworzyć. I nie boimy się nowych wyzwań – piszą o sobie członkowie zespołu.

Zespół prezentuje kompozycje sceniczne własne (inspirowane folklorem tanecznym) lub choreografów litewskich (np. „Kiermasz”, „W nocy św. Jana”).

Zespół wielokrotnie występował na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, w tym, od 1990 roku na Światowych Festiwalach Tańca Litwinów w Wilnie, Święcie Tańca Litwinów w Kanadzie (1988), festiwalu zespołów tanecznych we Francji (1993), Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym „Klumpakojis” w Kłajpedzie (nagroda specjalna), festiwalach mniejszości narodowych w Polsce (Węgorzewo, Młynary koło Elbląga, Bielsk Podlaski, Góra św. Anny, Dobrodzień koło Częstochowy i in.), suwalskich dziecięcych festiwalach tanecznych „Marzeńtańce” (w tym Grand Prix w 2000 i 2001), Międzynarodowym Festiwalu „Muszelki Wigier” w Suwałkach, a także na wielu innych regionalnych festiwalach i koncertach.

Z najnowszych wyzwań grupy należy odnotować udział  w Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Piosenki „Spring Tale” - Budapeszt, Praga i Wiedeń 2021, organizowanym przez Folklore Festival Association (FFA) Online Festival - głównym celem Spring Tale Online Festival jest promocja kultury  lokalnej kultury.

 

WYG

Na fot:  Odznaczenie „Jotvy” przez MSZ RL

Jotva 70 lat – fot „Jotva”

Występ zespołu w skansenie w Puńsku. Fot „Jotva”

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.10.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie