05.11.2020

Puńsk. Będzie stacja regazyfikacji gazu?

Jak informuje wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski Polska Spółka Gazownicza Oddział w Białymstoku wraca do pomysłu zbudowania w miasteczku stacji regazyfikacji gazu.

Gmina ma odpowiedni teren na postawienie takiej stacji, m.in. przy oczyszczalni ścieków. Pytanie tylko, czy znajdzie się wystarczająco dużo chętnych mieszkańców i firm, aby inwestycja była opłacalna.

Jeszcze marcu 2019 roku w Puńsku odbyło się spotkanie w sprawie możliwości podłączenia nieruchomości gazociągu. Potem zbierano od mieszkańców deklaracje. Złożono tylko 118 deklaracji, podczas gdy np. w sąsiednim Krasnopolu dużo ponad 200.

Mieszkańcy jakoś nie są przekonani do gazu. Uważają, że będzie drogo. Większość ogrzewa domy węglem, drewnem, torfem, sprowadzanym z Litwy, choć często jest to akurat białoruskie paliwo. Ludzie kalkulują, że wychodzi taniej. W międzyczasie niektórzy mieszkańcy sami zainstalowali geotermiczne ogrzewanie, podobnie czyniła i gmina. Właśnie zainstalowano takie w przedszkolu.

Wójt Liszkowski nie dawał za wygraną i próbował w międzyczasie przekonać najpierw ludzi do gazu, a później Polską Spółkę Gazowniczą do gazyfikacji gminy.

Gaz w Sejnach

  Przykład Sejn wskazuje, że to się opłaca. Pod koniec 2019 roku w Sejnach Polska Spółka Gazownictwa oddała do użytku przenośną, kontenerową stację regazyfikacji (rozprężania) LNG. Usytuowano ją na dwóch działkach przy wlocie ul. Wileńskiej do Borku. Jak jeden z pierwszych w mieście gaz otrzymał Szpital Powiatowy w Sejnach. Wcześniej był ogrzewany olejem opałowym, Po przejściu na gaz ma ok. 150 tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Spółka zachęca też prywatnych właścicieli nieruchomości do podłączenia się do sieci gazowej

Spółka informuje, że przy spełnieniu kryteriów ekonomicznych, opłata za przyłączenie wg obowiązującej taryfy wynosi 2030,60 zł netto (dot. przyłączy o długości do 15 metrów i odbiorców, u których moc przyłączanych urządzeń nie przekracza mocy 10m3/h). Opłata wnoszona jest po wybudowaniu przyłącza do granicy nieruchomości. W tej kwocie zawiera się koszt szafki na punkt gazowy. Pozostałe koszty do poniesienia przez klienta, czyli koszt projektu instalacji gazowej wraz z obsługą geodezyjną, budowa instalacji, zakup odbiorników gazowych – według cen rynkowych.

Korzyści z gazu

Przy wyborze ogrzewania zawsze dążymy do tego, aby płacić możliwie najmniej, a jednocześnie zapewnić sobie optymalną temperaturę w każdych warunkach. Ogrzewanie gazowe idealnie się wpisuje w takie założenia. Jest to bowiem ekologiczny, wygodny i bezobsługowy system. Do tego mamy czyściej w domu, bo nie ma kurzu, pyłu, sadzy i popiołu, a dotychczasowe kotłownie można przeznaczyć na inne cele - pomieszczenie gospodarcze, śpiżarnię, pralnię itp. Korzystając z gazu sieciowego, nie musimy martwić się składowaniem opału.

Przy spalaniu gazu mamy znacznie mniejszą emisję tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku ogrzewania na węgiel lub olej opałowy. Tymczasem, jak mówi wójt Liszkowski, mimo, że w Puńsku nie ma przemysłu, to w sezonie grzewczym, po godz.18.00, normy czystości powietrza w osadzie są przekraczane dwukrotnie.

 

WYG

Na fot. Stacja Regazyfikacji Gazu w Zielonym Kamedulskim k.Suwałk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Victoria Sulejówek


Wigry Suwałki

05.10.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.05.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie