We wtorek, podczas 39. sesji, Rada Gminy Raczki zaaprobowała działalność wójta Andrzeja Szymulewskiego, a następnie udzieliła mu absolutorium. Nastąpiło to przy jednoznacznym poparciu wszystkich obecnych na sali radnych.
W debacie nad Raportem o Stanie Gminy za 2022 r. głos zabrał jedynie Wojciech Żukowski, były wieloletni radny gminy, a obecnie sołtys Małych Raczek. Uwagi, które wnosił, dotyczyły m.in. wysokiego kosztu remontu stadionu, przyszłości budynku po szkole podstawowej w Kuriankach, funkcjonowania ZGKiM, a konkretnie faktu, iż gmina dopłaca do jego działalności, zbyt małych środków przeznaczanych na działalność kulturalną, zbyt dużych nakładów na oświatę (jest to jednak kwestia odgórnych regulacji, niewystarczających subwencji itd.), wciąż odczuwalnego wykluczenia komunikacyjnego, proporcji wydatków na inwestycje (jedna piąta 40 mln- owego budżetu) oraz braku żłobka. Sołtys zaproponował również, aby w przyszłości wyodrębnić w gminie Raczki budżet obywatelski, tak aby mieszkańcy mogli sami zdecydować, na co chcą przeznaczyć część pieniędzy z gminnej kasy oraz docenił imponującą kwotę budżetu, obniżanie zadłużenia gminy, finansowe wspieranie przez gminę schroniska i ograniczanie liczby bezpańskich zwierząt.
W odpowiedzi na te uwagi wójt Andrzej Szymulewski tłumaczył, że zdecydowana większość środków na remont stadionu pochodzi z rządowego programu Polski Ład (remont kosztować ma około 4,5 mln zł, gmina dokłada ułamek tej sumy, otwarcie stadionu przewidziane jest w połowie czerwca – dop. aut.), że pomysł z budżetem obywatelskim jest wart przemyślenia, a szkoła podstawowa w Kuriankach rzeczywiście powinna zostać zagospodarowana.
W. Żukowski zaproponował utworzenie w budynku podstawówki domu pomocy społecznej na wzór placówki w Markowskich w gminie Wieliczki. Jak argumentował, takiej placówki nie ma w gminie Raczki. Mieszkańcy trafiają do pobliskich domów pomocy społecznej. Poza tym w takim obiekcie pracę znalazłoby kilka, kilkanaście osób.
- Nad pomysłem trzeba by się zastanowić. Należałoby sprawdzić, czy możemy zastrzec w dokumentach przetargowych konkretnie takie przeznaczenie budynku. Na pewno do tej sprawy wrócimy – przekonywał A. Szymulewski.
Podczas sesji radni przyjęli uchwałę o dofinansowaniu kwotą 100 tys. zł budowy chodnika od mostu w Raczkach do skrzyżowania drogi Raczki – Suwałki – z drogą do Bakałarzewa i do Stok przez Rudniki. Chodnik powstanie po lewej stronie patrząc od Raczek.
Wójt poinformował również radnych, sołtysów i mieszkańców o planowanym w najbliższym czasie remoncie sali gimnastycznej (wymiana dachu, okien, parkietu), remoncie drogi przy cmentarzu ( koszt około 340 tys. złotych), parku przy przystankach PKS oraz remoncie rynku. W parku odświeżone zostaną m.in. alejki, pojawią się nowe ławki, natomiast prace na rynku będą obejmowały budowę nowych, szerszych chodników, instalację oświetlenia oraz przełożenie bruku. Kamienie zostaną na nowo umocowane. Warto podkreślić, iż rynek w Raczkach objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. Na terenie województwa podlaskiego podobny znajduje się w Tykocinie.
W podziękowaniu za przyznanie wotum zaufania i absolutorium A. Szymulewski podkreślał, że sam wójt niewiele może. Podziękował za wzorową współpracę zastępcy wójta Ewie Konstantynowicz, skarbnik Agnieszce Grzędzińskiej, kierownikowi Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Mariuszowi Zalewskiemu, a także wszystkim pracownikom urzędu, radnym, sołtysom i kierownikom gminnych jednostek.
Szczegółowe dane z Raportu o Stanie Gminy Raczki za 2022 r. pod tym linkiem: Raport o Stanie Gminy Raczki za 2022 r.
(just)