Pracownik biurowy spędza wiele godzin z ręką na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka. Co robić, aby mimo wielogodzinnej pracy przy komputerze utrzymać rękę w jak najlepszej kondycji? Porad udziela dr Paweł Nowicki, specjalista ortopeda, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
AlarmujÄ…ce objawy
Nieprzyjemne mrowienie budzÄ…ce nas w nocy, drÄ™twienie palców podczas prowadzenia samochodu lub roweru, utrata zrÄ™cznoÅ›ci rÄ™ki, bezwiedne upuszczanie przedmiotów – to objawy, których przyczynÄ… może być zespóÅ‚ cieÅ›ni nadgarstka. Ta przewlekÅ‚a i postÄ™pujÄ…ca choroba powstaje w wyniku ucisku na nerw poÅ›rodkowy.
Przyczyny
Wskutek nadmiernych ruchów rÄ™ki przy przeciążeniu pracÄ…, dochodzi do intensywnego tarcia, drażnienia i pogrubienia Å›ciÄ™gien oraz wiÄ™zadÅ‚a poprzecznego, które zarasta do wnÄ™trza zmniejszajÄ…c Å›rednicÄ™ kanaÅ‚u nadgarstka. W ten sposób zwiÄ™ksza w nim ciÅ›nienie, uciskajÄ…c tÄ™tnice odżywiajÄ…ce nerw poÅ›rodkowy. Powstaje niedokrwienie powoli niszczÄ…ce nerw, który podobnie jak roÅ›lina pozbawiona wody, zaczyna usychać. JeÅ›li nie przerwiemy tego procesu – obumrze. PrzyczynÄ… wzrostu ciÅ›nienia w kanale nadgarstka mogÄ… być także sytuacje zatrzymujÄ…ce wodÄ™ w organizmie, prowadzÄ…ce do obrzÄ™ków, takie jak ciąża, menopauza, zaburzenia hormonów tarczycy czy zapalenie stawów albo cukrzyca.
Choroba cywilizacyjna
„ZespóÅ‚ cieÅ›ni nadgarstka to choroba cywilizacyjna. Jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… operacji rÄ™ki na Å›wiecie” – ocenia dr PaweÅ‚ Nowicki ze Szpitala Centrum ENEL-MED – wykonujÄ…cy ponad 300 takich operacji rocznie. Szczególnie narażone sÄ… na niÄ… osoby przeciążajÄ…ce rÄ™ce – nie tylko intensywnÄ… pracÄ… fizycznÄ…, lecz także wielogodzinnÄ… pracÄ… w biurze. Dlaczego? Otóż, praca na komputerze wiąże siÄ™ z dÅ‚ugotrwaÅ‚ym napiÄ™ciem Å›ciÄ™gien utrzymujÄ…cych nadgarstek nad klawiaturÄ… oraz nieprzerwanymi drobnymi ruchami palców regularnie drażniÄ…cymi Å›ciany kanaÅ‚u nadgarstka na wzór smyczka skrzypiec. To z czasem prowadzi do obrzÄ™ku, przerostu i pogrubienia elementów oraz zawartoÅ›ci kanaÅ‚u nadgarstka, zwiÄ™kszajÄ…c w nim ciÅ›nienie i tym samym rozpoczynajÄ…c chorobÄ™.
Jak zapobiegać?
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciążania nadgarstka. Pracownicy biurowi powinni zadbać o używanie ergonomicznej klawiatury umożliwiajÄ…cej pisanie bez odchylania nadgarstków na boki oraz podpierać nadgarstki na wygodnej podkÅ‚adce, tak by utrzymywać neutralnÄ…, prostÄ… pozycjÄ™ nadgarstka. Ważna jest również wygodna myszka komputerowa.
Duże znaczenie majÄ… przerwy w pisaniu na rozluźnienie i odpoczynek rÄ…k. Warto wtedy wykonać kilka ćwiczeÅ„ rozciÄ…gajÄ…cych mięśnie przedramion i rÄ…k: zginanie i prostowanie nadgarstka drugÄ… rÄ™kÄ…, krążenie zwisajÄ…cymi swobodnie nadgarstkami, ruchy strzepywania palców, rozstawianie i zÅ‚Ä…czanie palców, naprzemienne otwieranie i Å›ciskanie rÄ™ki w pięść. NiezbÄ™dna jest wygodna pozycja przy pracy, odpowiednio dopasowane biurko i regulowane, najlepiej obrotowe, krzesÅ‚o. W profilaktyce ważnym elementem jest utrzymywanie ogólnej, dobrej kondycji caÅ‚ego organizmu (aktywność fizyczna, odpowiednia waga ciaÅ‚a, rzucenie palenia, zdrowe odżywianie), regulacja glikemii w cukrzycy oraz rehabilitacja przeciążonego pracÄ… siedzÄ…cÄ… krÄ™gosÅ‚upa szyjnego.
Jak leczyć?
Przy krótko trwajÄ…cych dolegliwoÅ›ciach, wywoÅ‚anych jednorazowym przeciążeniem, skuteczny może okazać siÄ™ odpoczynek dla rÄ™ki i fizjoterapia w poÅ‚Ä…czeniu z lekami przeciwzapalnymi. Może to wystarczyć, szczególnie przy objawach zwiÄ…zanych z obrzÄ™kiem Å›ciÄ™gien po chwilowym przeforsowaniu rÄ™ki. JeÅ›li natomiast objawy choroby trwajÄ… dÅ‚użej, nie majÄ… tendencji do ustÄ™powania, wówczas jedynym rozsÄ…dnym postÄ™powaniem jest operacja otwarcia kanaÅ‚u i uwolnienia nerwu poÅ›rodkowego. Zwlekanie z decyzjÄ… naraża nerw na ryzyko trwaÅ‚ego uszkodzenia i brak możliwoÅ›ci wyleczenia. OperacjÄ™ można wykonać metodÄ… otwartÄ… i endoskopowÄ…. W obydwu chodzi o przeciÄ™cie wiÄ™zadÅ‚a poprzecznego nadgarstka i otwarcie kanaÅ‚u od góry. „Obie metody dajÄ… podobne rezultaty. Jednak w metodzie endoskopowej unikamy niepotrzebnego uszkadzania leżących po drodze struktur. Bardziej komfortowy jest też okres pooperacyjny z uwagi na mniejszÄ… bliznÄ™, wykonanÄ… poza miejscem narażonym na codzienne drażnienie. CaÅ‚a operacja trwa krócej, a rana szybciej siÄ™ goi. Zabieg, który trwa kilka minut, wykonuje siÄ™ w znieczuleniu miejsca ciÄ™cia lub caÅ‚ej rÄ™ki, ale na życzenie pacjenta może to być krótkotrwaÅ‚e uÅ›pienie bez narkozy. Jest to precyzyjna operacja na nerwie i wymaga dużej starannoÅ›ci i uwagi” – mówi dr PaweÅ‚ Nowicki.
Konsultacja eksperta:
Dr PaweÅ‚ Nowicki – specjalista ortopeda, chirurg rÄ™ki ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Posiada wieloletnie doÅ›wiadczenie w leczeniu chorób i urazów nadgarstka – szczególnie przy użyciu metod maÅ‚oinwazyjnych i artroskopowych. Wykonuje ok. 700 operacji rocznie, wykorzystujÄ…c najnowoczeÅ›niejsze techniki. W 2009 r. jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce zdaÅ‚ prestiżowy miÄ™dzynarodowy egzamin z chirurgii rÄ™ki przed komisjÄ… europejskÄ…, zÅ‚ożonÄ… z wybitnych chirurgów w tej dziedzinie. Jest czÅ‚onkiem i wspóÅ‚zaÅ‚ożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii RÄ™ki oraz czÅ‚onkiem zarzÄ…du sekcji chirurgii rÄ™ki Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Dr Nowicki należy również do Federacji Europejskich StowarzyszeÅ„ Chirurgii RÄ™ki (FESSH) oraz do Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka (EWAS).