Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, w poniedziałek, 4 maja odbyła się wideokonferencja premierów Polski Litwy.
Premierzy omówili najważniejsze kwestie w agendzie obu krajów - wyzwania zwiÄ…zane z koronawirusem i ożywienie gospodarcze, negocjacje w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej (UE), realizacjÄ™ regionalnych projektów infrastrukturalnych.
Z zadowoleniem przyjęto, że zdecydowane działania na rzecz zapobiegania pandemii na Litwie i w Polsce zaowocowały możliwością złagodzenia ograniczeń.
Saulius Skvernelis poinformowaÅ‚ Mateusza Morawieckiego o czterostopniowym planie Å›rodków Å‚agodzÄ…cych kwarantannÄ™ przyjÄ™ty i jego wdrażanie: wznowione dziaÅ‚anie placówek handlowych, zapewnienie wiÄ™kszoÅ›ci usÅ‚ug kosmetycznych i medycznych, zezwolenie obywatelom na przekroczenie granicy kraj, od 10 maja, wznowienie usÅ‚ug lotniczych.
- Ważne jest, aby zapewnić koordynacjÄ™ w zakresie Å›rodków dotyczÄ…cych kwarantanny w caÅ‚ym naszym regionie. Tylko w ten sposób unikniemy nowej fali pandemii. Szczególnie ważna jest Å›cisÅ‚a wspóÅ‚praca Litwy i Polski w tej sprawie. Wspólnie zgodziliÅ›my siÄ™ stworzyć warunki uÅ‚atwiajÄ…ce przemieszczanie siÄ™ mieszkaÅ„ców granicy przez granicÄ™ - podkreÅ›liÅ‚ S. Skvernelis.
BiorÄ…c od uwagÄ™ sÅ‚owa premiera Litwy, że pierwszym krokiem może być wznowienie przepÅ‚ywu pracowników i studentów, na należy mieć nadziejÄ™, że nastÄ™pnym bÄ™dzie zwolnienie z obowiÄ…zku kwarantanny rolników z Suwalszczyzny i SejneÅ„szczyzny.
Przypomnijmy, że od 4 maja w Polsce, osoby, które pracujÄ… lub uczÄ… siÄ™ w krajach sÄ…siednich UE (w Niemczech, na Litwie, na SÅ‚owacji i w Republice Czeskiej), nie muszÄ… przechodzić obowiÄ…zkowej, 14-dniowej kwarantanny.
W przypadku Polski i Litwy przepis dotyczy zwolnienia z 14 dniowej kwarantanny w Polsce obywateli RP pracujących, wykonujących obowiązki służbowe, działalność zarobkową lub uczących się na Litwie oraz zwolnienia w Polsce z kwarantanny obywateli Litwy pracujących wykonujących obowiązki służbowe, działalność zarobkową lub uczących się w Polsce.
Rozważa się też otwarcie granic między państwami bałtyckimi od połowy maja br. i zniesienie przymusowej kwarantanny dla obywateli z UE.
Sprawy gospodarcze
Premierzy omówili także realizacjÄ™ projektu synchronizacji baÅ‚tyckiej sieci elektrycznej oraz ograniczenia dotyczÄ…ce importowanej energii elektrycznej z krajów trzecich. Polski premier zapewniÅ‚ o wsparciu nie tylko w tej sprawie, ale także w zakresie wymogów dotyczÄ…cych bezpieczeÅ„stwa budowanej elektrowni jÄ…drowej na BiaÅ‚orusi. Strona litewska od dawna uważa jÄ… za niebezpiecznÄ… i zapewnia, że nie bÄ™dzie importować z niej energii elektrycznej. Litewski rzÄ…d stara siÄ™ nakÅ‚onić do takiego kroku i inne paÅ„stwa z regionu.
Natomiast zagadnienie synchronizacji zostanie omówione na wspólnym spotkaniu premierów paÅ„stw baÅ‚tyckich w Å›rodÄ™, 6 maja br.
Podczas rozmowy uzgodniono potrzebÄ™ aktywnej koordynacji stanowisk w kwestiach objÄ™tych agendÄ… europejskÄ…. Polityka spójnoÅ›ci, wsparcie rolnictwa, tworzenie miejsc pracy to obszary wymagajÄ…ce europejskiej koncentracji finansowej w debacie na temat projektu budżetu UE na lata 2021-2027.
Premierzy obu krajów z zadowoleniem zauważyli pomyÅ›lne wdrażanie projektów szybkiej kolei Rail Baltica, drogi ekspresowej Via Baltica i polsko - litewskiego gazociÄ…gu.
- Inwestycje we wspólnÄ… infrastrukturÄ™ nadal bÄ™dÄ… priorytetem dla wspóÅ‚pracy miÄ™dzy naszymi krajami - powiedziaÅ‚ Saulius Skvernelis.
WYG
ŹródÅ‚o i Fot: Kancelaria premiera Litwy