13.03.2017

Rozmowa kwalifikacyjna. Rekruter musi być do niej lepiej przygotowany niż kandydat

Po tygodniach poszukiwań, przeczytaniu setek CV, przyszedł czas na spotkania face to face z kandydatami. Jeden z nich wydaje się idealny. Oczekujesz, że właśnie ten kandydat zabłyśnie i będzie starał się o pracę, ale… być może to osoba, która ma w zwyczaju chodzić na rozmowy, by jedynie sondować rynek pracy. Taką osobę nie tylko będzie trudno przekonać do zmiany, ale łatwo zniechęcić. Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna w takiej sytuacji?

Kandydat, który przychodzi na rozmowÄ™ kwalifikacyjnÄ…, ma za sobÄ… różne doÅ›wiadczenia. Może siÄ™ zdarzyć, że choć przyjÄ…Å‚ zaproszenie, nie do koÅ„ca jest zdecydowany na zmiany. Rozmowa kwalifikacyjna to tylko trening, aby nie wypaść z wprawy. Poza tym może mieć zÅ‚e doÅ›wiadczenia z minionych spotkaÅ„. SkalÄ™ tego, jak nieprofesjonalni bywajÄ… rekruterzy, przedstawiÄ… najlepiej, te autentyczne pytania, czasem twierdzenia, które usÅ‚yszeli kandydaci podczas pierwszych (i ostatnich rzecz jasna) spotkaÅ„ o pracÄ™:

1. „Jakie ma pani plany w zwiÄ…zku z życiem prywatnym. JakieÅ› powiÄ™kszenie rodziny?” – pytanie podczas rozmowy na asystentkÄ™ biura w miÄ™dzynarodowej korporacji.
2. „Potrafi pan pracować, czy harować, bo potrzebna jest osoba z tÄ… drugÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ…” – usÅ‚yszaÅ‚ kucharz, w znanej sieciówce gastronomicznej.
3. „TydzieÅ„ temu przyjÄ…Å‚em osobÄ™ do pracy, pochodzi z maÅ‚ej miejscowoÅ›ci, zależy jej na pracy i nie jest droga. Takich osób poszukujÄ™, bez roszczeÅ„” – rozmowa kwalifikacyjna kandydata na stanowisko specjalisty ds. projektów unijnych w stowarzyszeniu.
4. „WidzÄ™, że jest pani skromnie ubrana. Wie pani, że na tym stanowisku jest sporo spotkaÅ„ z klientami” – usÅ‚yszaÅ‚a osoba podczas rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. sprzedaży w miÄ™dzynarodowej korporacji.
5. „Ma pan obrÄ…czkÄ™, to dobrze. Przed panem zatrudniÅ‚em na to stanowisko singla, balowaÅ‚ po pracy i ciÄ…gle siÄ™ spóźniaÅ‚. Rozumiem, że pan prowadzi inny tryb życia?” – wspomina analityk, starajÄ…cy siÄ™ o pracÄ™ w instytucie badawczym. Rozmowa kwalifikacyjna zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ bardzo szybko.

JeÅ›li jest ci wstyd, za kolegów z branży, to znaczy, że oczywiste kwestie zwiÄ…zane z kulturÄ… rozmowy, możemy pominąć i skupić siÄ™ na tym, co najważniejsze – skuszeniu pracownika do przejÅ›cia do w firmy w sposób profesjonalny. Jest co najmniej 5 wÄ…tków, które powinieneÅ› poruszyć, aby rozmowa kwalifikacyjna okazaÅ‚a siÄ™ skuteczna... dla firmy.

1. PieniÄ…dze

- Rekruter, który może skusić wysokÄ… pÅ‚acÄ…, jest szczęściarzem, gdyż zarobki sÄ… najsilniej dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w negocjacjach kartÄ… przetargowÄ…. Teoretycznie wÄ…tek pieniÄ™dzy na rozmowach kwalifikacyjnych w Polsce poruszany jest gdzieÅ› na koÅ„cu. WiÄ™c miÅ‚ym zaskoczeniem dla kandydata bÄ™dzie rozmowa o pieniÄ…dzach na samym poczÄ…tku, tak jak jest to m.in. w Wielkiej Brytanii – radzi Joanna Å»ukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

- Nie wyobrażam sobie, żebym miaÅ‚ brać udziaÅ‚ w wieloetapowych rozmowach kwalifikacyjnych, aby na koÅ„cu usÅ‚yszeć stawkÄ™, która mnie nie zadowala. Podczas pierwszej rozmowy w Polsce, po 8 latach pracy na Wyspach, prosiÅ‚em o tÄ™ informacjÄ™ na samym poczÄ…tku – mówi Szymon, pracujÄ…cy jako zarzÄ…dca powierzchni biurowych. Jako rekruter bÄ…dź przygotowany i na takich kandydatów. 


2. Benefity. Wysokiej klasy specjalista, osoba o poszukiwanych na rynku umiejÄ™tnoÅ›ciach musi czuć, że jest wartoÅ›ciowym pracownikiem, który może liczyć na dodatkowe benefity – te podstawowe jak: prywatna opieka medyczna, kursy jÄ™zykowe, samochód firmowy, laptop do użytku prywatnego, ale także benefity premium np. zniżki na noclegi w hotelach dla czÅ‚onków rodziny. Nie warto zwlekać z przekazaniem takiej informacji o dodatkach i czekać, aż pracownik sam o nie zapyta. Rekruter powinien być ambasadorem firmy.

3. Atmosfera. Warto powiedzieć kandydatowi o atmosferze w firmie. Pochwalić siÄ™ wspólnie organizowanymi z pracownikami akcjami i nie szczÄ™dzić opowieÅ›ci o wydarzeniach, w jakie angażuje siÄ™ firma. Atmosfera jest bardzo ważnym czynnikiem, jaki brany jest pod uwagÄ™ przez kandydatów. Czasem na tyle istotnym, że kandydat jest w stanie pracować za nieco mniejsze pieniÄ…dze, w zamian za to, aby na co dzieÅ„ otaczać siÄ™ fajnymi ludźmi. Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym warto poruszyć te kwestiÄ™.

4. Precyzyjna znajomość zadaÅ„. Bywa, że rekruter „wysÅ‚annik góry” nie do koÅ„ca wie, jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ dzieÅ„ pracy danej osoby. Taki brak wiedzy jest źle widziany. Poza tym kandydat może wyobrazić sobie, że osoba rekrutujÄ…ca celowo zataja część obowiÄ…zków, aby pracownik  nie przestraszyÅ‚ siÄ™ nadmiaru pracy. Lepiej nie tworzyć niepotrzebnych niejasnoÅ›ci i miejsca do obaw. Rozmowa kwalifikacyjna ma je rozwiać.

5. SzczegóÅ‚y umowy. Niedopuszczalny u rekrutera jest brak wiedzy na temat tzw. zasad zatrudnienia, umowy, godzin pracy, możliwoÅ›ci pracy częściowo z domu. Dobry rekruter musi wiedzieć jakie stanowisko i na jakich warunkach, ma do zaoferowania. Musi wierzyć, że oferta pracy, którÄ… ma jest atrakcyjna i w taki sposób jÄ… sprzedać.

Co jeszcze zrobić, aby kandydat wyszedł zadowolony z rozmowy, mając poczucie, że chce pracować w danej firmie?

- Rozmowa kwalifikacyjna nie może być jedynie czasem, w którym bÄ™dzie on odpowiadaÅ‚ na pytania rekrutera. Dobrze przygotowany HR-owiec poprowadzi rozmowÄ™ tak, że choć zdobÄ™dzie o kandydacie istotne informacje, to przyszÅ‚y pracownik wyjdzie z poczuciem, że wie o firmie caÅ‚kiem sporo. Na tyle, że zacznie czekać na telefon w sprawie kolejnego spotkania – podsumowuje Å»ukowska z MonsterPolska.pl. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.08.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie