16.09.2017

RozwiÄ…zanie umowy-zlecenia

Umowa-zlecenie to jedna z najczęściej stosowanych form zatrudnienia.

Możemy przekonać siÄ™ o tym, przeglÄ…dajÄ…c oferty pracy. Jej zawieranie, wykonywanie i rozwiÄ…zywanie jest stosunkowo proste. Wiele kwestii wynika z ustaleÅ„ stron, nie zaÅ› ze szczegóÅ‚owych regulacji prawnych.

Umowa-zlecenie – podstawa prawna

Przepisy dotyczÄ…ce umowy zlecenia znajdujÄ… siÄ™ w kodeksie cywilnym (art. 734-751: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640160093). Wynika z nich m.in., że zleceniobiorca zobowiÄ…zuje siÄ™ wykonać lub wykonywać okreÅ›lonÄ… czynność prawnÄ…. Bardziej niż rezultaty liczy siÄ™ dziaÅ‚anie. UmowÄ™-zlecenie można podpisać np. z osobÄ…, której praca ma polegać na pilnowaniu porzÄ…dku podczas imprezy masowej, tzn. z ochroniarzem. Podczas gdy umowa o pracÄ™ powinna być zawarta na piÅ›mie, w przypadku zlecenia nie obowiÄ…zuje taki rygor. Można zawrzeć porozumienie ustnie, jednak warto spisać ustalenia. Wersja pisemna pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumieÅ„, które mogÅ‚yby znaleźć swój finaÅ‚ w sÄ…dzie.  

 

Wynagrodzenie zleceniobiorcy

Choć praca na podstawie umowy-zlecenia może być nieodpÅ‚atna, domyÅ›lnie zleceniobiorcy należy siÄ™ wynagrodzenie. Od okreÅ›lonej kwoty zawsze odlicza siÄ™ zaliczkÄ™ na podatek dochodowy. Robi siÄ™ to na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910800350. Umowa-zlecenie stanowi podstawÄ™ do ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, dlatego najczęściej potrÄ…ca siÄ™ również skÅ‚adki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne. Pracodawca musi opÅ‚acić dodatkowo skÅ‚adkÄ™ na ubezpieczenie wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Å›wiadczeÅ„ pracowniczych. Obliczenia wykonuje siÄ™ na zasadach wynikajÄ…cych z ustawy o systemie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981370887. Aby w prosty sposób uzyskać wysokość pÅ‚acy netto, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeÅ„ Pracuj.pl: https://porady.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.  

 

RozwiÄ…zanie umowy-zlecenia

Kwestia rozwiÄ…zania umowy zlecenia jest mniej zÅ‚ożona niż rozwiÄ…zanie umowy o pracÄ™. Prawo odstÄ…pienia od ustaleÅ„ przysÅ‚uguje obu stronom. Zasady, zgodnie z którymi nastÄ™puje wypowiedzenie umowy-zlecenia znajdujÄ… siÄ™ w art. 746 kodeksu cywilnego. ZlecajÄ…cy ma prawo dokonać wypowiedzenia w dowolnej chwili. Powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki poczynione w celu należytego wykonania zlecenia. Musi również wypÅ‚acić wynagrodzenie należne za dotychczas wykonanÄ… pracÄ™. Zleceniobiorcy należy siÄ™ również odszkodowanie, jeÅ›li powód odstÄ…pienia od umowy nie jest wystarczajÄ…co ważny. Również wykonawca zlecenia ma prawo dokonać wypowiedzenia. Może zrobić to, majÄ…c ważny powód, taki jak choroba, przeprowadzka itp. W przeciwnym razie spoczywa na nim obowiÄ…zek wypÅ‚aty zadośćuczynienia. Z kodeksu cywilnego wynika, że strony nie mogÄ… zrezygnować z prawa do wypowiedzenia umowy-zlecenia z ważnych przyczyn. Zawarcie w dokumencie postanowienia, które jest niezgodne z kodeksem cywilnym, powoduje nieważność ustaleÅ„.   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.11.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie