Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie organizują już XVII edycję konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
Wypełnione zgłoszenia należy przekazać do PODR w Szepietowie. Można to zrobić osobiście (pokój nr 20) lub poprzez specjalistki pracujące w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego.
Wypełnione druki można także dostarczyć pocztą na adres:
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Szepietowo-Wawrzyńce 64
18-210 Szepietowo
z dopiskiem: Konkurs NKD, Joanna Czarkowska
lub po zeskanowaniu już wypełnionej i własnoręcznie podpisanej karty zgłoszeniowej na adres e-mail: jczarkowska@odr-szepietowo.pl
Termin dostarczenia zgłoszeń do PODR w Szepietowie - 24.04.2017 r.
Następnie, po zakwalifikowaniu produktów przez krajowego organizatora, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, odbędzie się 17.05.2017 r., w Białostockich Spodkach, Regionalny Finał w Białymstoku. Początek o godzinie 10.00.
Kryterium zakwalifikowania produktu to przede wszystkim jego związek z określonym obszarem geograficznym, posiadanie szczególnych cech, wynikających ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu. Powinien być wytwarzany w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji kultywowanych w danym regionie, zwyczajów oraz powinien być od dawna znany w okolicy.
Zakwalifikowane produkty będą oceniane w następujących kategoriach:
I. Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (produkty i przetwory mięsne, z ryb, produkty mleczne, miody).
II. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego ( przetwory owocowe, warzywne, produkty zbożowe, wyroby cukiernicze).
III. Napoje regionalne (napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe).
IV. Inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi (np.farsze).
W naszym województwie została stworzona dodatkowo specjalna kategoria „Od pola do stołu”, dedykowana jedynie producentom wytwarzającym i sprzedającym swoje wyroby bezpośrednio indywidualnemu odbiorcy. Jest ona również wsparciem dla tych wytwórców, którzy chcą promować swe produkty poprzez stronę internetową www.produkty.wrotapodlasia.pl.
W ubiegłym roku zmaganiach udział wzięło ponad stu regionalnych producentów, którzy zaprezentowali około 140 przepysznych produktów.
Konkurs jest szansą na podtrzymywanie tradycji kulinarnej i ocalenie od zapomnienia „kulinarnych perełek” regionu, które mają szansę na dołączenie do grona zarejestrowanych na Krajowej Liście Produktów Tradycyjnych.
A np. pani Biruta Zimnicka, ze wsi Buraki, w gminie Puńsk, już w 2001 roku zdobyła nagrodę specjalną za swego sękacza w ogólnopolskim finale konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Na jej podwórku stoi nawet piękny pomnik sękacza, wykonany z drewna!
Krajowa Lista
Pierwszym produktem umieszczonym na Liście - w lipcu 2005 roku - był pierekaczewnik - pieróg z Podlasia, który jest specjalnością mieszkających na tych ziemiach Tatarów. W 2009 r. Pierekaczewnik został zarejestrowany w UE, jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, tak więc, koncepcja Listy Produktów Tradycyjnych, jako "przedszkola" do dużo trudniejszej rejestracji unijnej, się sprawdziła.
W woj. podlaskim zarejestrowano, oprócz perakeczewnika, m.in.:
- Ryby słodkowodne, wędzone tradycyjną metodą, w wędzarniach opalanych drewnem, przez Gospodarstwo Rybackie Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach.
- Ser typu szwajcarskiego z Wiżajn
- Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny
- Sery białe deserowe litewskie
- Ser gouda z i masło tradycyjne z Filipowa
- Kindziuk z Puńska
-Sejneński szczupak faszerowany
- Mrowisko
- Sękacz sejneński.
- Makowiec z Ejszeryszek
- Miód augustowski
- Pisanka lipska
WYG
Źródło: Wrota Podlasia