Rada Ministrów zaakceptowała dziś (11 kwietnia) projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt.
Pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz w Kodeksie karnym pozwoli przeciwdziałać takim brutalnym zdarzeniom.
- To dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy od dawna domagali siÄ™, aby polskie paÅ„stwo nie byÅ‚o bezradne wobec zwyrodnialców znÄ™cajÄ…cych siÄ™ nad zwierzÄ™tami. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy sprawiajÄ…cy, że polskie paÅ„stwo bÄ™dzie stanowczo zajmowaÅ‚o siÄ™ osobami, które w sposób haniebny, brutalny i bestialski traktujÄ… zwierzÄ™ta – powiedziaÅ‚ Sekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci Patryk Jaki.
Wiceminister kierował w Ministerstwie Sprawiedliwości pracami nad projektem. Założenia zmian były szeroko konsultowane z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką praw zwierząt, a wiele ze zgłoszonych rozwiązań wykorzystano w projekcie.
Surowsze kary
Projekt przewiduje zwiÄ™kszenie kar za zabijanie zwierzÄ…t i znÄ™canie siÄ™ nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolnoÅ›ci. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieÅ„stwem kara wzroÅ›nie do 5 lat.
Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma być orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
- Robimy ukÅ‚on w kierunku organizacji pozarzÄ…dowych. Liczymy, że wiele milionów zÅ‚otych popÅ‚ynie do organizacji, które zajmujÄ… siÄ™ ochronÄ… zwierzÄ…t. Te pieniÄ…dze dadzÄ… możliwość lepszego kontrolowania, czy zwierzÄ™ta traktuje siÄ™ w sposób humanitarny – podkreÅ›liÅ‚ Patryk Jaki.
Do tej pory sÄ…d mógÅ‚, ale nie musiaÅ‚, orzec nawiÄ…zkÄ™ w granicach od 500 do 100.000 zÅ‚. Orzekano jÄ… Å›rednio w 39 proc. skazaÅ„, przy czym w 88 proc. kwota nawiÄ…zek nie przekraczaÅ‚a 1000 zÅ‚. W ostatnich piÄ™ciu latach nawiÄ…zkÄ™ w wysokoÅ›ci od 5000 do 10.000 zÅ‚ orzeczono dwa razy, natomiast od 10.000 do 20.000 tys. zÅ‚ – zaledwie raz.
Skuteczna ochrona
Projekt wprowadza zmianÄ™ dotyczÄ…cÄ… zakazu wykonywania zawodów zwiÄ…zanych z kontaktem ze zwierzÄ™tami. Orzeczenie takiego zakazu pozostanie fakultatywne przy podstawowym typie czynów karalnych popeÅ‚nianych na zwierzÄ™tach. Natomiast przy znÄ™caniu siÄ™ ze szczególnym okrucieÅ„stwem – stanie siÄ™ obligatoryjne. Zakaz ten ma być jednak stosowany jedynie, gdy sprawca popeÅ‚niÅ‚ przestÄ™pstwo w zwiÄ…zku z wykonywaniem tego typu zawodów.
Zmiany obejmÄ… też Å›rodek karny w postaci zakazu posiadania zwierzÄ…t. Podobnie jak w przypadku zakazu wykonywania zawodu, fakultatywne pozostanie orzeczenie takiego zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych popeÅ‚nianych na zwierzÄ™tach. Åšrodek ten bÄ™dzie natomiast obligatoryjny przy znÄ™caniu siÄ™ ze szczególnym okrucieÅ„stwem. Nowe przepisy umożliwiÄ… też orzekanie zakazu posiadania zwierzÄ…t w razie warunkowego umorzenia postÄ™powania.
W projekcie wydÅ‚użony zostaÅ‚ czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierzÄ…t i zakazy wykonywania zawodów, które sÄ… zwiÄ…zane z wykorzystywaniem zwierzÄ…t lub oddziaÅ‚ywaniem na nie – z 10 do 15 lat. Projekt wprowadza karÄ™ do 3 lat pozbawienia wolnoÅ›ci za niestosowanie siÄ™ do tych zakazów.
W nowy sposób ujÄ™to zakaz transportu ryb w nieodpowiednich warunkach. Ma on obowiÄ…zywać bez wzglÄ™du na cel transportowania. Do tej pory zakaz taki dotyczyÅ‚ tylko transportu w celu sprzedaży ryb i mówiÅ‚ jedynie o ich przewożeniu bez dostatecznej iloÅ›ci wody.
Aktywność obywatelska
ZwiÄ™kszenie sankcji karnej za znÄ™canie siÄ™ nad zwierzÄ™tami ma za zadanie odstraszanie potencjalnych sprawców. Wobec dużej liczby tego typu przestÄ™pstw, konieczne jest wysÅ‚anie czytelnego sygnaÅ‚u ze strony paÅ„stwa, że nie ma na to przyzwolenia. Podniesienie górnej granicy kary do 5 lat za czyn dokonany ze szczególnym okrucieÅ„stwem ujednolica także systematykÄ™ kar w ochronie zwierzÄ…t, gdyż w ustawie - Prawo Å‚owieckie już od 1995 r. kara za różne formy kÅ‚usownictwa i polowania niezgodnie z przepisami (np. w okresie ochronnym) wynosi do 5 lat pozbawienia wolnoÅ›ci.
Ważnym uzupełnieniem jest zwiększenie dolegliwości kary finansowej nakładanej na sprawcę. Ma być ona nieuchronna i bolesna. Dlatego, w myśl projektowanych zmian, sądy - w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa - będą obligatoryjnie zasądzać nawiązkę. Dodatkową korzyścią z tego przepisu będzie wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Bo nawiązki będą wpływać właśnie na konta tych organizacji. Środki te zostaną dobrze spożytkowane i przyczynią się do zwiększenia aktywności obywatelskiej w ochronie zwierząt.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości