Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej przekażą w czwartek do ogrodu zoologicznego w Warszawie samicę głuszca. Głuszka dołączy do samca, który dwa lata temu trafił do warszawskiego ZOO z Nadleśnictwa Głęboki Bród na terenie Puszczy Augustowskiej. Połączenie teraz pary pozwoli im wziąć udział jeszcze w tegorocznych tokach, czyli godach tych ptaków.
- Samica pochodzi z dziko żyjÄ…cej populacji gÅ‚uszców z regionu Kirowa w Rosji. GÅ‚uszka przyjechaÅ‚a pod koniec wrzeÅ›nia 2016 r. do Puszczy Augustowskiej wraz z 20 innymi ptakami. Ptaki po miesiÄ™cznej kwarantannie zostaÅ‚y wypuszczone na wolność, aby zasilić istniejÄ…cÄ… na tym terenie populacjÄ™ tych chronionych ptaków – informuje JarosÅ‚aw Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w BiaÅ‚ymstoku.
Translokacja gÅ‚uszców z Rosji odbywa siÄ™ w ramach projektu LIFE „Czynna ochrona nizinnych populacji gÅ‚uszców na terenie Borów DolnoÅ›lÄ…skich i Puszczy Augustowskiej”, finansowanego ze Å›rodków Lasów PaÅ„stwowych oraz Unii Europejskiej. GÅ‚ównym celem projektu jest odbudowa i wzmocnienie rdzennej populacji gÅ‚uszców w Puszczy Augustowskiej i zapewnienie im ochrony.
- Realizacja projektu rozpoczęła siÄ™ w 2013 r. i potrwa do poÅ‚owy 2018 r. Do Puszczy Augustowskiej wsiedlono już okoÅ‚o 100 gÅ‚uszców, pochodzÄ…cych zarówno z Rosji jak i z krajowych hodowli. NadleÅ›nictwo GÅ‚Ä™boki Bród stworzyÅ‚o również wÅ‚asny OÅ›rodek Hodowli Zachowawczej GÅ‚uszców, który zapewni ptaki do wsiedlania już po zakoÅ„czeniu projektu – dodaje J. krawczyk.
Skuteczność wsiedlania gÅ‚uszców pochodzÄ…cych z dziko żyjÄ…cych populacji jest wyższa niż ptaków z hodowli. Wypuszczane ptaki sÄ… zaopatrywane w nadajniki telemetryczne i dziÄ™ki temu ich dalsze losy mogÄ… być monitorowane.
GÅ‚uszec to duży i piÄ™kny kurak – waga samca może przekroczyć nawet 5 kg. Niestety w caÅ‚ej Europie jest to gatunek zagrożony wyginiÄ™ciem. Drastyczny spadek jego liczebnoÅ›ci odnotowano już w poÅ‚owie XX w.