Marszałek województwa Łukasz Prokorym spotkał się dzisiaj w Suwałkach z samorządowcami z miasta i powiatu suwalskiego
Marszałek przypomniał o możliwościach, które dają fundusze unijne. Zachęcał do aplikowania o pieniądze z programów oferowanych przez urząd marszałkowski. Zapewnił również o kontynuacji Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.
– Bardzo nam zależy, jako władzom województwa, by te środki zostały wydane w jak największej kwocie. Jesteśmy w pełni otwarci na wszelką pomoc państwu w tym zakresie – deklarował.
O tym, że wtorkowe spotkanie było doskonałą okazją, by pomówić o oczekiwaniach i wymienić się poglądami przekonywał prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Podkreślił on, że miasto z powodzeniem korzysta ze środków unijnych oraz KPO.
– Suwałki są w przededniu olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych. Za 220 mln zł będzie budowana spalarnia odpadów komunalnych przez suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizuje za 120 mln zł budowę kotłów na biomasę. Powstaną zbiorniki retencyjne, sieci wodno-kanalizacyjne i elektroniczne zarządzanie licznikami. To są przedsięwzięcia, które przebudują infrastrukturę techniczną miasta– wymieniał.
Prezydent Renkiewicz dziękował marszałkowi za wspieranie suwalskiego sportu z drużyną Ślepsk Malow na czele. Marszałek przyznał, że jako białostoczanin, zazdrości takiej r
W odpowiedzi na potrzeby
W dyskusji poruszono temat remontów dróg na Suwalszczyźnie: do Filipowa, Przerośl - Stare Motule, Rutka-Tartak - Suwałki, Sejny - Szypliszki. Samorządowcy zwrócili się do marszałka z prośbą o zajęcie się tymi drogami, które są – ich zdaniem – w fatalnym stanie.
– Prawdą jest, że tych inwestycji proporcjonalnie do innych rejonów województwa na jego północy było mniej. Przygotowujemy plan na przyszły rok, który zaspokoi potrzeby mieszkańców w tym zakresie – zadeklarował Łukasz Prokorym.
W trakcie spotkania doszło do powołania doradcy społecznego marszałka. Został nim działacz z Suwałk, lider Szlachetnej Paczki Rafał Truchan, który zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wywiązywać się ze swojej roli jak najlepiej.
– Mam nadzieję, że przełoży się to pozytywnie na rozwój i współpracę między lokalnymi społecznościami a urzędem marszałkowskim. Ze swojej strony mocno będę chciał zwrócić uwagę na sprawy wolontaryjne oraz na współpracę z organizacjami samorządowymi– powiedział Rafał Truchan.
O niedawnym powołaniu do Podlaskiej Rady Kobiet opowiedziała z kolei radna wojewódzka Anna Naszkiewicz. Podkreśliła ona, że jednym z głównych obszarów, w jakich zamierza działać, jest zdrowie, ale także obszar kultury czy gospodarki.
– Bardzo się cieszymy, że z Kasią Trojniar będziemy w Podlaskiej Radzie Kobiet. Mamy zamiar zajmować się wieloma inicjatywami, chcemy panu marszałkowi przedstawiać kobiecy punkt widzenia – deklarowała.
Wspólna sprawa
Podjęto też kwestie promocji turystyki i wydarzeń kulturalnych. Poruszono problem moratorium o wycince drzew, które wpływa na branżę drzewną. Marszałek mówił także o problemach z granicą i zamkniętych przejściach.
– Jednym z moich głównych działań jest, żeby jak najszybciej stworzyć program rekompensat dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na tej sytuacji – zaznaczył.
Źródło i fot.: UMWP; UM Suwałki