07.08.2024

Sejneńskie sukiennice ponownie w centrum uwagi [zdjęcia]

- Projekt odbudowy jednego z najcenniejszych sejneńskich zabytków to nie jest zamknięty temat – przekonuje Robert Klucznik, dyrektor Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Właśnie ruszył trzeci etap prac archeologicznych w miejscu, gdzie znajdowały się sukiennice. Każdy może wziąć udział w wykopaliskach.

Z początkiem sierpnia 2024 br., po kilkunastu latach przerwy, ruszył w Sejnach trzeci etap prac archeologicznych w miejscu spalonych w 1943 roku sukiennic. - Pierwszy etap był w 2009 roku, drugi rok później i mieliśmy taką dłuższą przerwę – mówi Robert Klucznik i wyjaśnia, że ówczesne władze Sejn nie były zainteresowane, żeby to kontynuować.

- Obecny Burmistrz Miasta Sejny bardzo przychylnie podszedł do naszej propozycji – mówi dyrektor Muzeum Ziemi Sejneńskiej, prezes Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, uczestniczący w wykopaliskach. - Naszą inicjatywę popiera też poseł na Sejm RP Jacek Niedźwiedzki – dodaje.

- Do dnia dzisiejszego pozostały nam tylko stare, przedwojenne fotografie sukiennic. Natomiast tutaj jesteśmy w stanie odkryć i dotknąć tych sukiennic – podkreśla. W miejscu, gdzie odbywają się prace już wcześniej odkryto szereg wyjątkowych zabytków, w tym fragmenty przepięknych reliefów, zdobiących niegdyś budynek sukiennic. Ale nie tylko.

Okazuje się, że miejsce wykopalisk kryje jeszcze dawniejsze tajemnice. - W tych głębszych warstwach historycznych dotarliśmy nawet do eksponatów z czasów neolitu – podaje Robert Klucznik. Wszystkie znaleziska z poprzednich wykopalisk są obecnie eksponowane w Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Inicjator trzeciego etapu prac nie ukrywa, że przedsięwzięcie ma na celu przywołanie tematu sejneńskich sukiennic. I udowodnienie ponad wszelką wątpliwość, że warto ten obiekt odbudować. - Odtworzenie pierwotnej bryły budynku nie jest możliwe ze względu na zmianę architektury ulic i inne zagospodarowanie terenu, ale można by było pokusić się o jakąś rekonstrukcję, częściową – zaznacza prezes Muzeum.

Robert Klucznik przypomina, że jest gotowy projekt architektoniczny, uzyskano też wszelkie pozwolenia na odbudowę. Dokumentację projektową Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami przekazało niedawno władzom Miasta Sejny.

W pracach wykopaliskowych, prowadzonych przy ulicy Piłsudskiego i placu św. Agaty, uczestniczą pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz Anetta Ejdulis, archeolog. Jednak, jak dodaje Robert Klucznik, każdy chętny może się przyłączyć do wykopalisk. - Czekamy na wolontariuszy, którzy chcą przeżyć archeologiczną przygodę i odkryć z nami skarby, jakie z pewnością kryje ziemia sejneńska.

***

Sejneńskie sukiennice powstały w latach 1829-1833. Obiekt, o kształcie podkowy z ramionami o nierównej długości, miał 21 kramnic, które otaczała kolumnada. Służył celom handlowym.

W czasie II wojny światowej budynek spalili niemieccy okupanci. Ruiny sukiennic rozebrano.

Gdyby obiekt udało się odbudować, byłyby to drugie, po krakowskich, sukiennice w Polsce.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE GiEK Skra Bełchatów

12.01.2025
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.12.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie