Na złożony w poniedziałek wniosek burmistrza porządek obrad zwołanej na wtorek VII Sesji Rady Miasta Sejny zostanie uzupełniony o punkt dotyczący zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku decyzji wojewody podlaskiego unieważniającej uchwałę Rady Miasta w sprawie referendum lokalnego.
Zdaniem burmistrza: „Argumentacja przedstawiona w rozstrzygniÄ™ciu nadzorczym zmierza wÅ‚aÅ›ciwie jedynie do personalizacji problemu i przypisania Burmistrzowi Miasta wyÅ‚Ä…cznego i nieograniczonego przez wolÄ™ Rady Miasta prawa do wniesienia roszczenia do sÄ…du. Możliwość wniesienia takiego roszczenia jest ograniczona w sposób oczywisty np. przez wolÄ™ radnych w zakresie podziaÅ‚u Å›rodków budżetowych i możliwoÅ›ci finansowania postÄ™powania. W rzeczywistoÅ›ci zmierza ona do wykorzystania relacji politycznych w Radzie Miasta Sejny gdzie Burmistrz Miasta nie dysponuje poparciem wiÄ™kszoÅ›ci radnych. WiÄ™kszość radnych pochodzi z ugrupowania którego liderem jest osoba bezpoÅ›rednio odpowiedzialna za powstanie zadÅ‚użenia Sejn a niektórzy bezpoÅ›rednio uczestniczyli w dziaÅ‚aniach sÅ‚użących ukryciu prawdziwego zadÅ‚użenia miasta i przyczynili siÄ™ do powstania strat. Oznacza to, że o wykorzystaniu Å›cieżki odwoÅ‚awczej Rady Miasta ma zadecydować decyzja polityczna radnych, a podważane jest prawo obywateli do decyzji politycznej w referendum i gÅ‚osowaniu bezpoÅ›rednim.”
Część radnych,, podobnie jak wojewoda podlaski, uważa, że „uchwaÅ‚a o referendum rażąco narusza prawo, bowiem nie znajduje oparcia w obwiÄ…zujÄ…cych przepisach prawa, dotyczy bowiem sprawy znajdujÄ…cej siÄ™ w wyÅ‚Ä…cznej kompetencji Burmistrza Miasta Sejny, .
Stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały nie pozbawia Burmistrza Miasta Sejny możliwości dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa na drodze sądowej, a zatem autorem takiej skargi do WSA powinien być burmistrz, a nie Rada Miasta Sejny.
PoczÄ…tek sesji Rady Miasta Sejny we wtorek o godz. 13.00.