07.04.2017

Sejny, Krasnopol, Puńsk i Litwa. Strażacka współpraca za grube unijne pieniądze

Na suwalsko - litewskim pograniczu rozpoczęła się realizacja projektu „Współpraca polsko-litewska w rozwoju służby ochotniczej w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej”.

Na początku marca informowaliśmy o wstępnych ustaleniach między samorządami Krasnopola i Puńska po stronie polskiej oraz rejonu kowieńskiego po stronie litewskiej. Dziś więcej szczegółów na ten temat.

 W ramach programu Interreg V-a Litwa – Polska, strażacką współpracę za unijne pieniądze prowadzić będą m.in.: gminy Puńsk, Sejny, Krasnopol, Kruklanki, Sztabin po stronie polskiej oraz Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego i litewskie samorządy Łoździej, Vareny, Kalwarii.

Celem projektu jest oferowanie wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych i w ten sposób zwiększanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego po obu stronach granicy. Podczas realizacji projektu odbędą się wspólne szkolenia, symulacje operacji ratowniczych, kursy pierwszej pomocy oraz nurkowania. Straży ochotnicy będą dzielić doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami. Zostanie zakupiony nowy sprzęt, wyremontowane i doposażone remizy strażackie.

W rejonie kowieńskim pierwsze ochotnicze załogi strażackie powstały dopiero w zeszłym roku. Działa tu osiem jednostek ochotniczych straży pożarnych, które dysponują 14 wozami. Aż 70 proc, z nich wyprodukowano jeszcze za czasów ZSRR.

- W Polsce są wielowiekowe tradycje ochotniczych straży pożarnych. Bycie strażakiem ochotnikiem jest zaszczytem. Chcemy korzystać z Waszych doświadczeń. Mamy nadzieję, że również na Litwie nastąpi taki czas, kiedy strażacy ochotnicy będą szanowani i cenieni – powiedziała podczas jednego ze spotkań na Sejneńszczyźnie ochotniczka Oksana Šukaitienė.

Krasnopol, Puńsk, Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego

Gmina Krasnopol wspólnie z Gminą Puńsk i Strażą Pożarną Rejonu Kowieńskiego rozpoczęła już realizację projektu „Współpraca w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego”, realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska, a dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem wiodącym Projektu jest Gmina Krasnopol.

Zakończenie projektu przewiduje się w styczniu 2019 r.

Całkowity budżet projektu wynosi 973,5 tys. euro, ale 85 proc. pochodzi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ze środków własnych Gmina Krasnopol wyda tylko 41,9 tys. euro , a Puńsk – 36,1 tys. euro. Czas trwania projektu: 24 miesiące.

W ramach projektu przewidziano między innymi następujące działania:

1. Pięć szkoleń łącznie dla 132 uczestników. W szkoleniach wezmą udział osoby zarówno z Polski, jak i Litwy:

  a) szkolenie z zakresu kwalifikowalnej pierwszej pomocy w Krasnopolu – czerwiec 2018

  b) szkolenie pilarzy i zakup sprzętu (piły łańcuchowej i uniformu ochronnego z hełmem) w Puńsku – październik 2017

  c) szkolenie płetwonurków w Krasnopolu – lipiec 2017

  d) szkolenie dla strażaków ochotników biorących udział w akcji gaśniczej na Litwie – maj 2017 i marzec 2018.

  e) szkolenie dla strażaków ochotników w zapobiegania pożarom na Litwie – marzec 2018

2. Dwie symulacje "klęski żywiołowej" lub „katastrofy technicznej”: jedna po stronie polskiej w Puńsku (maj 2018 r.) i jedna po stronie litewskiej (maj 2017 r.)

3. Trzy pokazy ratownictwa w Krasnopolu (sierpień 2018), Puńsku (sierpień 2017) r. oraz na Litwie wraz z podsumowaniem projektu (wrzesień 2018)

4. Zakup dwóch samochodów strażackich wraz z wyposażeniem - jeden przez Gminę Krasnopol ( dla osp Krasnopol) i jeden przez Puńsk w 2017 r. dla OSP Smolany.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku też dołoży swoją „cegiełkę” i dofinansowuje zakup samochodu pożarniczego ciężkiego dla OSP Krasnopol w ramach projektu pn. „Współpraca PL i LT w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego”.

5.Remont czterech remiz

Po stronie litewskiej odnowione zostaną budynki strażackie w Wędziagole i Piliuonie, dokąd zostanie przeniesiona ekipa strażacka z Marginkai. Ponadto ocieplony zostanie budynek strażacki w Poderiškiai i wymieniony jego dach. Po stronie polskiej zostanie przeprowadzony remont i zagospodarowanie otoczenia remizy w Maćkowej Rudzie.

Varena, gminy Sejny i Kruklanki

Wspólny projekt strażacki wdrażany jest też przez Straż Pożarną Rejonu Łoździeje i Vareny we współpracy z Gminą Sejny i Gminą Kruklanki. Partnerem wiodącym jest Straż Pożarna samorządu rejonu Lazdijai.

Kierownik projektu Marius Varnelis twierdzi, że w najbliższej przyszłości warunki pracy strażaków ulegną znacznej poprawie. „W ramach projektu zostaną zakupione 3 samochody gaśnicze wraz ze sprzętem do ratownictwa, zostaną wybudowane dwie nowe strażnice, w Rejonie Łoździej dla zespołu strażackiego w Aštriosios Kirsnos i w Rejonie Varena dla zespołu w Marcinkoniai, będą organizowane wspólne szkolenia pn. „ Wymiana najlepszych praktyk w dziedzinie Ochotniczych Straży Pożarnych (wolontariat)” oraz „Wspólne reagowanie na sytuacje kryzysowe w strefie przygranicznej”, a także „Wykorzystywanie sprzętu przeciwpożarowego oraz umiejętność jazdy w trudnych warunkach pogodowych”- powiedział M. Varnelis.

Po stronie polskiej, w gminie Sejny, ramach tych środków będzie zakupiony nowy samochód dla jednostki OSP w Ogrodnikach.

Ponadto w planie letni młodzieżowy obóz Ochotniczych Straży Pożarnych z udziałem ok. 300 osób z Litwy i Polski.  

Czas realizacji projektu: do końca 2019 r. Budżet – 999,4 tys. euro, w tym 85 proc. z UE (849,5 tys. EUR).

Sztabin. Dąbrowa Białostocka, Kalwaria

Beneficjent wiodący: Gmina Dąbrowa Białostocka. Czas realizacji projektu: do końca czerwca 2018 r.

Całkowita wartość projektu: 862,4 tys. euro, w tym wsparcie z UE – 733,09 tys. euro. Kalwaria będzie miała do dyspozycji z tej puli 294 tys. euro, w tym z UE -249, 9 tys. euro (85 proc.).

Pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli trzech samorządów: Kalvarii na Litwie, gminy Sztabin i gminy Dąbrowa Białostocka, które będą współpracowały w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa Polska, odbyło się 16 marca 2017 r. w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej. Też przewidziano zakupy nowego sprzętu strażackiego, szkolenia, w tym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ćwiczenia strażaków ochotników.

WYG

 Źródła: lietuva-polska.eu/pl/projekty;.lazdijai.lt; Lazdijų r. sav; UG Puńsk, Krasnopol, Sejny

Na fot.( Lazdijų r. sav.) Jedno z polsko - litewskich spotkań w sprawie strażackiej współpracy

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.01.2025

szukam prracy

Dodaj nowe ogoszenie