Wojewoda podlaski unieważnił uchwałę Rady Miasta Sejny „w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w istotnej sprawie dotyczącej mieszkańców Sejn”. Oznacza to, że zaplanowanego na 15 marca referendum nie będzie. Burmistrz może jednak dochodzić roszczeń od Skarbu Państwa na drodze sądowej. W referendum mieszkańcy Sejn mieli odpowiedzieć: „Tak” lub „Nie” na pytanie: „Czy jesteś za dochodzeniem strat Miasta Sejny od Skarbu Państwa z tytułu niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego?"
Zdaniem burmistrza Skarb Państwa, reprezentowany przez wojewodów podlaskich, nie uchylając uchwał rady poprzednich kadencji doprowadził do zadłużenia miasta ponad dopuszczalną prawem granicę 60 procent dochodów budżetu gminnego.
W ocenie organu nadzoru uchwała o referendum rażąco narusza prawo, bowiem nie znajduje oparcia w obwiązujących przepisach prawa, dotyczy bowiem sprawy znajdującej się w wyłącznej kompetencji Burmistrza Miasta Sejny, .
Stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały nie pozbawia Burmistrza Miasta Sejny możliwości dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa na drodze sądowej. Wcześniej musi on jednak ocenić „czy i kiedy Miasto Sejny poniosło straty, jakiego rodzaju są to straty, czy przejawiają się one w budżecie czy majątku gminy, kto ponosi za nie bezpośrednią odpowiedzialność, a dopiero później ustalić od kogo i z jakiej przyczyny należy dochodzić tych strat.”
Na rozstrzygnięcie nadzorcze służy Gminie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.