27.01.2020

Sejny, Szypliszki, Prudziszki. Pierwsze spotkania w sprawie budowy gazociągu Polska - Litwa

GAZ - SYSTEM organizuje spotkania informacyjne z mieszkańcami wsi, przez które pobiegnie gazociąg z Polski na Litwę.

Oficjalnie, tematem spotkań jest „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, tj. odcinek północny gazociągu Polska - Litwa”.

W środę, 29 stycznia br. o godz.13.00 odbędzie się w Urzędzie Gminy Sejny. Wójt zaprasza na nie w szczególności mieszkańców wsi Burbiszki, przez którą ma pobiec gazociąg.

W Urzędzie Gminy Szypliszki takie spotkanie organizowane jest w czwartek, 30 stycznia o godz.11.00.

Także w czwartek, 30 stycznia ale o godz. 14 dojdzie do spotkania w Szkole Podstawowej w Prudziszkach. Urząd Gminy Jeleniewo zaprasza w szczególności właścicieli nieruchomości z obrębów: 17-Prudziszki, 23-Suchodoły, 3-Białorogi, 19-Rychtyn, przez które planuje się przebieg gazociągu,

 

Spotkania odbędą się i w innych gminach.  O ich terminach i miejscu mieszkańców będą informować Urzędy Gmin w sposób zwyczajowo przyjęty.

 

Odcinek północny, dotyczący naszego regionu, został podzielony na 3 zadania realizacyjne.

– zadanie nr 1 –  odcinek o długości 61 km – od ZZU Rudka Skroda do ZZUP Konopki

– zadanie nr 2 – odcinek o długości 77 km – od ZZUP Konopki do ZZUP Kuków

zadanie nr 3 – odcinek o długości 47 km – od ZZUP Kuków do granicy polsko litewskiej.

 

Wchodząca w fazę realizacji inwestycja to liczący 185 km odcinek północny gazociągu Polska-Litwa, który będzie przebiegał przez szesnaście gmin województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego tj. Mały Płock, Stawiski, Grabowo, Wąsosz, Szczuczyn, Grajewo, Rajgród, Prostki, Kalinowo, Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk oraz Sejny.

Trasa gazociągu na całej długości będzie przebiegać pod powierzchnią gruntu. Na gazociągu wybudowane zostaną także co kilkadziesiąt kilometrów niewielkie naziemne obiekty technologiczne tzw. Zespoły Zaporowo-Upustowe będące elementem systemu zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji gazociągu.

Na trasie gazociągu zlokalizowane również zostaną również wymagane przepisami prawa słupki znacznikowe.

Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2021 roku.

Wizja terenowa

Już jesienią 2019 roku odbyła się wizja terenowa trasy gazociągu. Wizja lokalna odbyła się w miejscach newralgicznych, potencjalnie trudnych pod względem technicznym, technologicznym lub lokalizacyjnym. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 27 firm zainteresowanych realizacją inwestycji. Na naszym terenie ( Kuków - granica państwa). Wykonawcy zobaczyli 17 miejsc, m.in. lokalizacje przejścia gazociągu przez obszary górnicze/ czynne kopalnie kruszyw, przekroczenia HDD, Mikrotunele i Direct Pipe, miejsca wymagające wymiany gruntu bądź posadowienia gazociągu na palach, przekroczenia torów kolejowych, dróg (w tym ekspresowych), jak również lokalizacje ZZU oraz przekroczenie granicy polsko litewskiej.

Rura pod Czarną Hańczą

Ciekawostką jest zaplanowany pierwszy w Polsce i prawdopodobnie w Europie przewiert metodą Direct Pipe (Metoda Direct Pipe umożliwia wykonanie otworu wiertniczego wraz z ułożeniem rurociągu w jednoetapowym procesie instalacji) rurą przewodową DN700, dzięki któremu możliwe będzie przekroczenie rzeki Czarna Hańcza.

Jak głęboko pod ziemia będzie przebiegał gazociąg?

Gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 700 mm zostanie ułożony w wykopie na głębokości ok. 2 m, pozwalającym na zasypanie go ok. 1,2 metrową warstwą ziemi licząc od górnej płaszczyzny rury do poziomu gruntu. Niektóre przeszkody terenowe uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu (w tym: rzeki, drogi, linie kolejowe) będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych (tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych). W przypadku mniejszych (węższych) cieków wodnych lub lokalnych dróg dojazdowych, przekroczenia mogą być wykonywane technologią wykopu otwartego, przy zapewnieniu tymczasowego dojazdu do nieruchomości.

Jakie będą odległości od zabudowań mieszkalnych ?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, dla gazociągu wysokiego ciśnienia, na cały okres jego eksploatacji, ustanowiona jest strefa kontrolowana – pas o szerokości 6,0 m na stronę od osi gazociągu, tj. pas o szerokości 12,0 m. Jest to minimalna wymagana prawem odległość zabudowy od gazociągu.

Trasa gazociągu została zaprojektowana z zachowaniem odległości wymaganych przepisami prawa, w taki sposób, aby nie ingerować w działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, przez osiedla i budynki mieszkalne prywatnych właścicieli.

W przeważającej większości trasa przebiega przez tereny rolne, leśne oraz tereny pozostające w gestii Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego i nie zbliża się do zabudować na określoną rozporządzeniem odległość minimalną.

Jak będzie uciążliwa inwestycja pod względem hałasu

Budowany gazociąg zaprojektowany został w znacznej odległości od zabudowań i przebiegać będzie przez tereny rolnicze. W związku z tym hałas nie powinien stanowić szczególnej niedogodności dla mieszkańców. Hałas nie będzie odbiegał od hałasu występującego przy typowych inwestycjach liniowych i związany będzie głównie z transportem, pracą sprzętu ciężkiego tj. koparki, dźwigi. Budowa będzie realizowana odcinkami i potrwa około 2 lat. Uciążliwości będą występowały punktowo na wydzielonych odcinkach budowy gazociągu (szczególnie w miejscach przekroczeń bezwykopowych), w określonych terminach wskazanych w harmonogramie robót.

Jakie będą inne utrudnienia?

Wszelkie niedogodności związane z realizacją inwestycji, czy to względem środowiska, mieszkańców, organizacji ruchu, itp. będą mieć charakter lokalny, chwilowy i odwracalny.

Teren po zakończeniu inwestycji zostanie uporządkowany, przywrócony do stanu sprzed wejścia wykonawcy i oddany właścicielom.

Podczas realizacji inwestycji mogą wystąpić czasowe utrudnienia związane z wyjazdami z budowy, transportem dużych gabarytów sprzętu budowlanego, rur, armatury, czy niedogodności związane z wykonywaniem prac przy zastosowaniu specjalistycznych technologii. Dołożymy starań, aby były one jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców.

W czasie trwania budowy mogą wystąpić również czasowe uciążliwości związane z większym natężeniem hałasu, szczególnie w miejscach wykonywania przekroczeń bezwykopowych. Uciążliwości te występować mogą w ściśle określonych terminach, w których prowadzone będą prace.

Na całej trasie gazociągu wykonawca przeprowadzi wiele przekroczeń bezwykopowych przy użyciu najnowocześniejszych technologii:

  • mikrotunellingu polegającym na drążeniu otworu przy pomocy tarczy skrawającej z jednoczesnym przeciskaniem rur na odcinku od komory startowej do komory odbiorczej
  • HDD (horyzontalnego przewiertu kierowanego) polegającego na wierceniu i poszerzeniu otworu oraz instalacji w nim przygotowanego odcinka rurociągu
  • DP (direct pipe)
  • przecisku polegającym na wprowadzaniu w grunt – przy użyciu zespołu urządzeń – rur na odcinku od komory startowej do komory odbiorczej.

Szczegółowe informacje o aktualnie prowadzonych pracach i ewentualnych niedogodnościach z nimi związanych  będą publikowane na bieżąco w podziale na odcinki realizacyjne na stronie www.gazociagpolskalitwa.pl w zakładce aktualności.

Pytania o koncepcję i zagospodarowanie terenu po budowie.

 Szerokość pasa, w ramach którego prowadzone będą prace budowlane, czyli tzw. pas montażowy budowy gazociągu, wyniesie 28 metrów, a na terenach leśnych szerokość ta będzie ograniczona do 18 metrów. Przed rozpoczęciem prac budowlanych nastąpi zabezpieczenie wierzchniej (organicznej) warstwy terenu w tzw. pasie montażowym. Zdjęta warstwa ziemi będzie odkładana w osobne miejsce, a następnie wykorzystywana do rekultywacji po zakończeniu prac.

Wykonawca robót budowlanych będzie miał obowiązek przywrócenia każdej nieruchomości do stanu pierwotnego tzn. zgodnego ze stanem sprzed wejścia w teren. Grunty uszkodzone i naruszone podczas budowy w toku realizacji prac budowlanych zostaną po zakończeniu prac przywrócone do stanu pierwotnego. Ewentualne uszkodzenia elementów zagospodarowania terenu, których nie będzie można przywrócić do stanu sprzed rozpoczęcia budowy, zostaną odpowiednio zrekompensowane w ramach odszkodowań przysługujących właścicielom. Należy podkreślić, że każdy przypadek uporządkowania terenu po budowie będzie z pełną starannością indywidualnie uzgadniany z właścicielem nieruchomości.

Za ewentualne szkody powstałe podczas procesu budowlanego, czyli takie, których nie można będzie przywrócić do stanu pierwotnego (np. zniszczone uprawy) właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania. Odszkodowania będą naliczone również z tytułu ograniczenia prawa korzystania z nieruchomości, które uwzględniać będą utratę wartości gruntu z tego powodu. Odszkodowania będą wypłacane w drodze decyzji administracyjnej na podstawie operatów szacunkowych sporządzonych przez uprawnionych rzeczoznawców majątkowych wybranych przez Wojewodę. Wypłata odszkodowań nastąpi po zakończeniu inwestycji. Za procedurę naliczania i wypłaty odszkodowań odpowiada właściwy miejscowo Wojewoda.

Inwestycje towarzyszące

W ramach budowy tego gazociągu powstanie także kilka naziemnych obiektów towarzyszących, których budowa jest niezbędna dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania infrastruktury. Są to tzw. Zespoły Zaporowo-Upustowe (ZZU) wraz z drogami dojazdowymi, które zostaną rozmieszczone na trasie w odległości średnio co ok. 30 km. Program inwestycyjny również zawiera dostosowanie tłoczni gazu Hołowczyce do sprężania gazu do ciśnienia 8,4 MPa oraz budowę tłoczni gazu Gustorzyn.

Powstanie gazociągu wpłynie na poprawę środowiska naturalnego i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym, zwłaszcza w układach kogeneracyjnych (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła). Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym.

Inwestycja przyczyni się do wzrostu konkurencyjności północno-wschodnich regionów Polski, dzięki powstaniu nowej infrastruktury przesyłowej pozwalającej na odbiór paliwa gazowego za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej lub poprzez bezpośrednie przyłączenie dużych odbiorców przemysłowych do systemu gazociągów wysokiego ciśnienia, ponadto zaistnieje możliwość gazyfikacji regionów do tej pory pozbawionych dostępu do gazu ziemnego.

 

Źródło, foto, mapa: GAZ -SYSTEM

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Trefl Gdańsk

01.10.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.01.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie