22.11.2023

Sejny. Miasto chce nawiązać współpracę z gminą Obroszyn na Ukrainie

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Sejny, zaplanowanej na 28 listopada, radni mają zdecydować w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Sejny listu intencyjnego o współpracy partnerskiej z Gminą Obroszyn na Ukrainie.

Miasto uczestniczyło w 2023 r. w drugiej edycji programu stażowego „Dobre zarządzanie” dla ukraińskich samorządowców. Program jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.  Działanie polegało na rozwoju współpracy gmin do 50 tys. mieszkańców z Polski i Ukrainy poprzez przygotowanie i przeprowadzenie stażu dla przedstawiciela lub przedstawicielki średniego szczebla kierowniczego z ukraińskiej hromady.

W ramach projektu w okresie od 23 sierpnia do 07 października 2023 r. Sejny gościły przedstawicielkę z ukraińskiej gminy Obroszyn. Efektem stażu był przygotowany z Ośrodkiem Kultury wspólny projekt. Podpisanie listu intencyjnego umożliwi złożenie wniosku i - w przypadku jego akceptacji - realizację przygotowanego projektu. Zostałby złożony projekt do Programu Interreg Polska -Ukraina.

- Perspektywa realizacji wspólnych inicjatyw, a przede wszystkim możliwość skutecznego aplikowania o środki zewnętrzne stanowią przesłankę uzasadniającą sformalizowanie kontaktów obu gmin poprzez akceptację podpisanego Listu Intencyjnego - głosi uzasadnienie do projektu uchwały rady Miasta.

Obroszyn (ukr. Оброшине) – miejscowość na Ukrainie, w rejonie pustomyckim obwodu lwowskiego, siedziba hromady Obroszyn.

Położony jest 14 km od Lwowa, 4186 mieszkańców. Znajduje się tu stacja kolejowa.

W XV w. znajdował się tu mały folwark należący do króla, założony w 1456 przez Kazimierza Jagiellończyka. Za jego zgodą nabył go arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka. Od tego momentu prawie przez pięć wieków majątek należał do kurii we Lwowie (własność kanoników lwowskich). Perłą architektoniczną jest tu pałac - była letnia rezydencja biskupia. Pod koniec XIX w. pałac został zaniedbany. W czasie I wojny światowej częściowo uszkodzony i zniszczony. Po wojnie arcybiskup Józef Bilczewski zlecił generalny remont. Po II wojnie światowej siedziba rolniczego instytutu badawczego.

Jest już sporo innych wspólnych projektów z partnerami z Ukrainy z naszego rejonu.  Np. gmina Szypliszki nawiązała współpracę z miastem Winogradów na Ukrainie. Urząd Gminy Szypliszki przygotował wniosek na budowę nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, natomiast ukraiński samorząd na remont jednej z bibliotek. Koszt budowy remizy szacowany jest na około 6 milionów złotych.

Wynohradiw to ukraińskie miasto leżące w obwodzie zakarpackim, siedziba administracyjna rejonu wynohradiwskiego. Miejscowość leży na Nizinie Zakarpackiej, na północ od Cisy, u zbiegu granic Ukrainy, Węgier i Rumunii. Od najdawniejszych czasów słynie z produkcji wina. Miasto liczy nieco nad 20 tys. mieszkańców.

Puńsk współpracuje w Winnicą.

 

WYG

Na fot: Pałac w Obroszynie. Fot: Wikipedia

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie