Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach przeprowadziło w pierwszych klasach szkół podstawowych akcję edukacyjną pt. „Skąd się bierze ciepło”.
W przedsięwzięciu wzięło udział osiem szkół: SP nr 4, SP nr 6, SP nr 5, SP nr 9, SP nr 11, SP nr 10, SP nr 7, SP nr 2. W większości szkół pracownicy PEC rozdali książeczki edukacyjne pt. „Ciepły dom”, a na prośbę niektórych szkół (SP nr 6, SP nr 11), zostały w nich przeprowadzone lekcje edukacyjne. Ogółem w kampanii wzięło udział ponad 1000 dzieci.
Pracownik Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej opowiedział w ciekawy sposób jak i gdzie powstaje ciepło, jak dociera do domów i szkół. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną, miały okazję dowiedzieć się, jak gospodarować ciepłem, żeby go nie marnować – do czego służą termostaty, jak wietrzyć pomieszczenie, w jaki sposób suszyć ubrania w pobliżu kaloryfera. Nie zabrakło również informacji o tym skąd się bierze czarny dym, jakie stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji, odpowiadały na pytania, same zadawały pytania, były zaciekawione i zainteresowane tematem.
- Prowadzenie takiej lekcji daje wiele satysfakcji. Szczególnie, jeśli uda się wzbudzić zainteresowanie małych słuchaczy i wciągnąć ich do udziału w lekcji – mówi Ewa Murawko z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach.
– Uważam, że warto od najmłodszych lat uczyć i uświadamiać, jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska naturalnego, co może zrobić każdy z nas, żeby ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko. Jak postępować w codziennym życiu żeby racjonalnie wykorzystywać i zużywać energię cieplną. Na naszej stronie internetowej utworzyliśmy strefę dla najmłodszych, gdzie można posłuchać bajek o tym, jak Czerwony Kapturek „poznawał ciepło” oraz zagrać w grę „Czarny smog”, gdzie wcielając się w postać pracownika PEC przechodzi się kolejne etapy produkcji ciepła – dodaje Murawko.
„Skąd się bierze ciepło” to kolejna kampania edukacyjna prowadzona w szkołach przez suwalski PEC. W ubiegłym roku organizowane były Dni Otwarte Ciepłowni dla wszystkich szkół oraz lekcje pt. „Misja-emisja” w ramach których zorganizowany został wśród dzieci i młodzieży konkurs na najlepszą pracę na temat niskiej emisji.