Magda – lekarz stomatolog, po kilku latach pracy na etacie otworzyła własny gabinet. Zdecydowała się postawić na swój rozwój i niezależność w pracy. I nie żałuje. Kobiety wykonujące wolne zawody i prowadzące własne firmy wbrew pozorom nie mają łatwego życia. Roczne urlopy macierzyńskie czy wakacje bez komórki i laptopa są nie dla nich. Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank, dla niemal 44 proc. profesjonalistek, największym wyzwaniem w zawodowej pracy jest zapewnienie sobie stałych dochodów. W zamian jednak dostają niezależność i poczucie, że same kształują swój los.
Irlandzcy statystycy pokusili siÄ™ nawet o wyliczenia, z których wynika, że Å›rednia przewidywana dÅ‚ugość życia dla kobiet wykonujÄ…cych wolne zawody to 86 lat, a tych zatrudnionych przy pracach niewykwalifikowanych - 81 lat. Czy naprawdÄ™ jednak, wykonujÄ…c tzw. wolny zawód i pracujÄ…c na swoim wybieramy życie Å‚atwe, miÅ‚e i przyjemne?
WiÄ™kszość kobiet, które obecnie wykonujÄ… wolne zawody, ma za sobÄ… przeszÅ‚ość pracy na etacie. – PracowaÅ‚am w korporacjach kilka lat, zanim zdecydowaÅ‚am siÄ™ odejść na swoje. W moim przypadku byÅ‚ to wÅ‚aÅ›ciwie skok na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™ i poÅ›wiÄ™cenie siÄ™ pasji – mówi Joanna Zawicka, wÅ‚aÅ›cicielka firmy Zawicka ID, zajmujÄ…cej siÄ™ projektowaniem wnÄ™trz.
Magda, która jest stomatologiem, również przez kilka lat pracowaÅ‚a u kogoÅ›, zanim otworzyÅ‚a wÅ‚asny gabinet. Jak wynika z badania Deutsche Bank przeprowadzonego wÅ›ród osób wykonujÄ…cych wolne zawody, wciąż dwukrotnie wiÄ™cej kobiet niż mężczyzn pracuje na etacie (ponad 20 proc. kobiet i ponad 10 proc. mężczyzn). Jednak niemal dwie trzecie (65 proc.) ma jednoosobowÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, a dodatkowo niecaÅ‚e 13 proc. prowadzi samodzielnie firmÄ™ lub jest wspólnikiem w spóÅ‚ce.
Co powoduje, że decydujÄ… siÄ™ na ten przysÅ‚owiowy skok na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™? Zwykle myÅ›l, żeby zaÅ‚ożyć coÅ› wÅ‚asnego kieÅ‚kuje przez lata, ale brakuje impulsu, czasem odwagi, by to zrobić. CzÄ™sto takim impulsem jest ciąża i dziecko. – Tak byÅ‚o w moim przypadku. Po urodzeniu dziecka, wiedziaÅ‚am, że już do korporacji nie wrócÄ™ – mówi Joanna Zawicka. Kobiety – wÅ‚aÅ›cicielki firm chcÄ… być ze swoim dzieckiem, dlatego na poczÄ…tku pracujÄ…, gdy maluchy Å›piÄ…, potem gdy interes siÄ™ rozwija, korzystajÄ… z pomocy mężów, babć i opiekunek. Badanie pokazaÅ‚o, że osoby wykonujÄ…ce wolne zawody różnie oceniajÄ… zalety pÅ‚ynÄ…ce z tego stanu rzeczy. O ile zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn najważniejsza jest elastyczność miejsca i czasu pracy (odpowiednio 50 i ponad 58 proc.), to okazuje siÄ™, że panie częściej przywiÄ…zujÄ… wagÄ™ do możliwoÅ›ci dbania o równowagÄ™ pracy i życia osobistego. Bardziej niż mężczyźni doceniajÄ… również ponadprzeciÄ™tne zarobki i prestiż spoÅ‚eczny, który jest zwiÄ…zany z ich profesjÄ….
- Wydaje siÄ™ naturalne, że kobiety doceniajÄ… przede wszystkim elastyczność oraz równowagÄ™ życia osobistego i pracy, którÄ… umożliwia tego typu zawód, w koÅ„cu czÄ™sto Å‚Ä…czÄ… rolÄ™ profesjonalistki z innymi obowiÄ…zkami, np. rodzicielskimi - komentuje Waldemar Jarek, Dyrektor w Deutsche Bank odpowiedzialny za rozwój oferty kredytowej dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiÄ™biorców. Kobiety jako osoby „wielozadaniowe” poszukujÄ… nie tylko atrakcyjnej i zadowalajÄ…cej pracy. MuszÄ… mieć też margines bezpieczeÅ„stwa dla peÅ‚nienia swojej roli w rodzinie i zwiÄ…zku.
- Dlatego też równowaga praca – życie, którÄ… odnajdujÄ… w wykonywaniu pracy na wÅ‚asnÄ… odpowiedzialność, a takÄ… jest wÅ‚aÅ›nie wolny zawód, jest kluczowym elementem podjÄ™cia decyzji ekonomicznych o uruchomieniu wÅ‚asnego biznesu. Można powiedzieć, że role spoÅ‚eczne sÄ… źródÅ‚em decyzji ekonomicznych. Choć z drugiej strony odpowiedzialność ekonomiczna czasem wygrywa z funkcjami spoÅ‚ecznymi – gdy muszÄ… wczeÅ›niej wrócić do pracy, by „nie wypaść z obiegu”- mówi prof. MaÅ‚gorzata Bombol, ze SzkoÅ‚y GÅ‚ównej Handlowej.
Aleksandra TargoÅ„ska, która prowadzi z partnerem firmÄ™ architektonicznÄ… TZA, po kilku latach od jej zaÅ‚ożenia urodziÅ‚a dwójkÄ™ dzieci. – Za każdym razem pracowaÅ‚am w czasie urlopu macierzyÅ„skiego. Mniej lub bardziej, ale nawet na chwilÄ™ nie straciÅ‚am kontaktu z firmÄ…. Nie wyobrażam sobie, by kobieta, która prowadzi wÅ‚asny biznes, mogÅ‚a zupeÅ‚nie siÄ™ nim nie zajmować przez okres rocznego urlopu i w stu procentach poÅ›wiÄ™cić siÄ™ opiece nad dzieckiem. Prawdopodobnie byÅ‚by to już koniec firmy – mówi. Podobnie jak ona, Magda po urodzeniu drugiej córki do pracy wróciÅ‚a sześć tygodni po porodzie. – Moi pacjenci nie mogli na mnie wiecznie czekać. MusiaÅ‚am pracować, bo konkurencja na moim rynku jest ogromna. Tylko na ulicy, na której mieÅ›ci siÄ™ mój gabinet, sÄ… jeszcze dwa inne. Każdy tydzieÅ„ jego zamkniÄ™cia kosztowaÅ‚ mnie utratÄ™ klientów – opowiada.
Konkurencja mobilizuje
Z badania Deutsche Bank wynika, że profesjonaliÅ›ci poproszeni o wskazanie najwiÄ™kszych wyzwaÅ„, zagrożeÅ„ lub barier w wykonywaniu wolnego zawodu wskazywali przede wszystkim na dużą konkurencjÄ™ w branży. RównoczeÅ›nie dla kobiet zdecydowanie wiÄ™kszym problemem niż dla mężczyzn jest zapewnienie sobie regularnych dochodów - na tÄ™ odpowiedź wskazaÅ‚o niemal 44 proc. kobiet. - To wynik kobiecego pragmatyzmu, który pozwala im niwelować negatywne skutki psychologiczne wyniszczajÄ…cej gry rynkowej. Dla mężczyzn walka i konkurencja to niezbÄ™dny do dziaÅ‚aÅ„ katalizator, kobietom bardziej potrzebna jest pewna sytuacja finansowa i spokojniejsza przyszÅ‚ość – mówi prof. Bombol.
DecydujÄ…c siÄ™ na wykonywanie tych zawodów oraz stawiajÄ…c na wÅ‚asnÄ… przedsiÄ™biorczość kobiety sÄ… ponadstandardowo wyczulone na kwestie wolnoÅ›ci w obrocie gospodarczym, samostanowienia, wÅ‚asnej sprawczoÅ›ci, życia zgodnie z wÅ‚asnymi dążeniami, odpowiedzialnoÅ›ci za siebie i innych oraz prestiżu zwiÄ…zanego z wykonywanym zawodem. Badanie Deutsche Bank pokazaÅ‚o, że mężczyźni częściej traktujÄ… jako wyzwanie walkÄ™ z konkurencjÄ…, szukanie nowych zleceÅ„, czy odpowiedzialność prawnÄ… za wykonywanÄ… pracÄ™, natomiast dla kobiet nieco częściej powodem do zmartwieÅ„ sÄ… kwestie czysto finansowe. Szczególnie na poczÄ…tku istnienia firmy brak regularnych pÅ‚atnoÅ›ci lub ich opóźnienia potrafiÄ… spÄ™dzać im sen z powiek.
Respondentki biorące udział w badaniu nieco częściej wskazywały też na brak dostępu do zewnętrznego finansowania (prawie 18 proc.) oraz trudności z otrzymaniem kredytu bankowego przy nieregularnych dochodach (niespełna 20 proc.).
- Warto wiÄ™c w tym miejscu przypomnieć, że o ile jeszcze kilka lat temu przedstawiciele profesji zaliczanych do grona wolnych zawodów mogli mieć trudnoÅ›ci z pozyskaniem zewnÄ™trznego finansowania, np. na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci, tak obecnie banki coraz częściej kierujÄ… swojÄ… ofertÄ™ bezpoÅ›rednio do nich, tworzÄ…c odrÄ™bne procesy uÅ‚atwiajÄ…ce tej grupie klientów pozyskanie finansowania – zapewnia Waldemar Jarek.
Zadowolony klient to podstawa
Tak jak ona, ogóÅ‚ badanych przez Deutsche Bank chciaÅ‚by kredyty przeznaczone na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci wydać przede wszystkim na wyposażenie gabinetu lub biura w specjalistyczny sprzÄ™t. Tymczasem kobiety najchÄ™tniej przeznaczyÅ‚yby takie pieniÄ…dze na szkolenia (26 proc.) lub sprzÄ™t komputerowy (16 proc.). Profesjonalistki zapytane o kluczowy aspekt, umożliwiajÄ…cy dalszy rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci, częściej niż mężczyźni wskazywaÅ‚y na dobrÄ… lokalizacjÄ™ biura lub gabinetu (13 proc.), a także wÅ‚aÅ›nie dostÄ™p do zewnÄ™trznego finansowania (niemal 6 proc.). Choć w przypadku ankietowanych obu pÅ‚ci zdecydowanie najważniejsze jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu dla swoich usÅ‚ug - takÄ… odpowiedź wybraÅ‚o niemal 38 proc. badanych. Nasze bohaterki dodajÄ… do tego jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt: rekomendacje. – W mojej branży duże znaczenie ma doÅ›wiadczenie, odpowiednie portfolio, ale również polecenia i referencje klientów. W tym biznesie jest to czynnik trudny do przecenienia – mówi Joanna Zawicka.
Zarówno ona, jak i Aleksandra TargoÅ„ska nigdy z kredytu na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci nie korzystaÅ‚y, posiÅ‚kujÄ…c siÄ™ przede wszystkim wÅ‚asnymi Å›rodkami, ewentualnie pieniÄ™dzmi pożyczonymi od rodziny.
Jednak jak mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank zaciÄ…gajÄ…c kredyt na inwestycje, możemy równoczeÅ›nie efektywniej dysponować Å›rodkami wÅ‚asnymi, które mogÄ… wtedy równolegle „pracować”, przynoszÄ…c dodatkowe korzyÅ›ci. - Tym bardziej, że akurat w obecnej sytuacji rynkowej, z rekordowo niskim poziomem stóp procentowych, kredyty sÄ… stosunkowo tanie - zapewnia. - Warto wiÄ™c zastanowić siÄ™, czy skorzystanie z kredytu inwestycyjnego i to w oferowanej profesjonalistom uproszczonej Å›cieżce, nie bÄ™dzie bardziej opÅ‚acalnym posuniÄ™ciem niż inwestowanie wÅ‚asnych Å›rodków.
Profesjonalistki dbajÄ… o emeryturÄ™
ZaskakujÄ…co pozytywnie ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ również wyniki badania Deutsche Bank dotyczÄ…ce wÄ…tku emerytalnego. Okazuje siÄ™, że odsetek kobiet odkÅ‚adajÄ…cych na emeryturÄ™ poza obowiÄ…zkowymi skÅ‚adkami ZUS wynosi aż 42 proc. i jest nie tylko dość wysoki na tle ogóÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa (z danych pochodzÄ…cych z „Diagnozy spoÅ‚ecznej” wynika, że na emeryturÄ™ oszczÄ™dza dodatkowo zaledwie 21,2 proc. Polaków), ale także nieco wyższy niż wÅ›ród mężczyzn wykonujÄ…cych wolne zawody (niecaÅ‚e 41 proc.).
- SkÅ‚adki emerytalne, które odprowadzajÄ… przedsiÄ™biorcy, sÄ… dość niskie. Bez dodatkowych źródeÅ‚ finansowania, nie ma co liczyć na godziwÄ… emeryturÄ™ i to niezależnie od tego, jaki ostatecznie bÄ™dzie ustawowy wiek emerytalny w naszym kraju - mówi Waldemar Jarek. - Jest to tym bardziej istotne w przypadku kobiet, ponieważ na ograniczenie wysokoÅ›ci ich Å›wiadczeÅ„ wpÅ‚ywa w gÅ‚ównej mierze zdecydowanie krótsza kariera zawodowa. Dodatkowo, kobiety żyjÄ… przeciÄ™tnie dÅ‚użej, wiÄ™c i ich emerytura trwa o kilka lat wiÄ™cej - komentuje. – Cieszy wiÄ™c, że aż tyle kobiet wykonujÄ…cych wolne zawody samodzielnie dba o godnÄ… emeryturÄ™.
Åšwietnym przykÅ‚adem jest Aleksandra TargoÅ„ska, która odkÅ‚ada na emeryturÄ™, inwestujÄ…c w fundusze emerytalne. - Mimo natÅ‚oku spraw zawodowych i rodzinnych, staram siÄ™ być zapobiegliwa. TÄ™ cechÄ™ wpoili mi rodzice, którzy zaÅ‚ożyli mojÄ… pierwszÄ… polisÄ™ emerytalnÄ…. Nadal regularnie oszczÄ™dzam na ten cel. W naszym domu to ja jestem osobÄ…, która próbuje spoglÄ…dać na finanse w dość jeszcze odlegÅ‚ej perspektywie – mówi. Podobnie uważajÄ… pozostaÅ‚e bohaterki, choć one wolÄ… oszczÄ™dzać na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ i nie zdecydowaÅ‚y siÄ™ jeszcze na żadnÄ… sformalizowanÄ… formÄ™ oszczÄ™dzania.
Co w największym stopniu skłoniło respondentki do takiego działania? Obawa przez niedostateczną emeryturą wypłacaną w ramach ZUS (ponad 68 proc.), a także niepokojące doniesienia medialne dotyczące wysokości emerytur w przyszłości (21 proc.).
Wyniki badania Deutsche Bank pokazujÄ…, że profesjonalistki wykonujÄ…ce wolne zawody podchodzÄ… do wykonywanej pracy bardzo pragmatycznie i realistycznie. Zawsze majÄ… na życie jakiÅ› plan B. – RozumiejÄ…, jak ważna jest kwestia zapewnienia finansowania dla swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci, jednoczeÅ›nie muszÄ… mieć Å›wiadomość odpowiedzialnoÅ›ci za bliskich i nie mogÄ… sobie pozwolić na konsumpcjÄ™ caÅ‚oÅ›ci przychodów - mówi Waldemar Jarek. - I ten sam pragmatyzm przejawia siÄ™ również przy okazji deklaracji dotyczÄ…cych oszczÄ™dzania na emeryturÄ™.