02.04.2024

Ślepsk Malow Suwałki – PSG Stal Nysa 3:2. Sparaliżowani stawką [zdjęcia]

Dziwny mecz obejrzeli w poświąteczny wtorek kibice w Suwałki Arenie. Siódma w tabeli, walcząca o ósemkę Nysa niespodziewanie zagrała bardzo słabo. Ślepsk Malow powinien był z nią wygrać 3:1, a nie dopiero po prawie trzech godzinach i tie-breaku.

To czwarty mecz z rzÄ™du z wyżej notowanym rywalem, po przegranych w tie-breakach z Warta Zawiercie i JastrzÄ™bskim WÄ™glem oraz sensacyjnym zwyciÄ™stwie nad ZAKSÄ„, w którym suwalski zespóÅ‚ punktowaÅ‚.

Dominik Kwapisiewicz nie mógÅ‚ skorzystać z kontuzjowanego Arkadiusza Å»akiety, ale ten i tak nie miaÅ‚by szans na grÄ™, bo znakomicie spisywaÅ‚ siÄ™ Bartosz Filipiak, wybrany MVP spotkania. Szkoleniowiec BiaÅ‚o-Niebieskich zaczÄ…Å‚ tym samym skÅ‚adem, który zwycieżyÅ‚ w KÄ™dzierzynie-Koźlu. Znowu rozgrywaÅ‚ Maksim Buculjević, gotowy do wystÄ™pu nie byÅ‚ jeszcze Matias Sanchez. W drugim secie z boiska zszedÅ‚ celowany zagrywkami goÅ›ci PaweÅ‚ Halaba. ZastÄ…piÅ‚ go Bartosz Firszt, który radzil sobie na przyjÄ™ciu i w obronie, ale zawodziÅ‚ w ataku.

Maksim Buculjević dogrywaÅ‚ na pipe’a do Zigi Sterna, ale gÅ‚ównie do niezawodnego Bartosza Filipiaka. As Åšlepska Malowu, jak i drużyna, na finiszu sezonu jest w dobrej formie. Stal Nysa miaÅ‚a zapewnić sobie w SuwaÅ‚kach miejsce w ćwierćfinale play-off, ale w ostatnim meczu fazy zasadniczej przed wÅ‚asnÄ… publicznoÅ›ciÄ… gospodarze ani myÅ›leli ulatwiac im tego zadania.

W pierwszym secie zawodnicy suwalskiej drużyny bardzo dobrze serwowali, wyblokami zatrzymywali ataki Macieja Muzaja i MichaÅ‚a Gierżota, a sami bez zarzutu koÅ„czyli pierwsze akcje. Uciekli na 9:6 i nic nie daÅ‚ czas wziÄ™ty przez trenera Stali Daniela PliÅ„skiego, bo efektownym blokiem popisaÅ‚ siÄ™ Ziga Stern. W koÅ„cówce sÅ‚oweÅ„ski przyjmujÄ…cy naszej drużyny posÅ‚aÅ‚ dwa asy, po sprytnym zagraniu PawÅ‚a Halaby zrobiÅ‚o siÄ™ 23:17, a Bartosz Filipiak atakiem z kontry oraz piÄ™knym asem ustaliÅ‚ wynik na 25:17.

RÄ™ce skÅ‚adaÅ‚y siÄ™ do oklasków, ale w przerwie jakby ktoÅ› zaciÄ…gnÄ…Å‚ hamulec w naszym zespole, a poluzowaÅ‚ w przeciwnym. Role caÅ‚kowicie siÄ™ odwróciÅ‚y, teraz to BiaÅ‚o-Niebiescy fatalnie przyjmowali i mieli problemy z konstruowaniem akcji. Przy stanie 4:7 Dominik Kwapisiewicz dokonaÅ‚ wspomnianej już zmiany Halaby na Firszta, a po kolejnej akcji, w której Bartosz Filipiak przestrzeliÅ‚ atak, musiaÅ‚ już prosić o przerwÄ™. BiaÅ‚o-Niebiescy, szczególnie przy zagrywkach Jakuba Macyry, pracowicie odrabiali straty, po ataku Bartosza Filiipiaka i asie Maksima Buculjevicia wyrównali na 21:21. W koÅ„cówce zablokowany jednak zostaÅ‚ Bartosz Firszt, Maciej Muzaj obiÅ‚ nasz blok i Åšlepsk Malow przegraÅ‚ seta 23:25.

W trzeciej partii znowu doszÅ‚o do zamiany ról. GoÅ›cie zupeÅ‚nie stanÄ™li, Daniel PliÅ„ski bezskutecznie mieszaÅ‚ w skÅ‚adzie. Miejscowi wyszli na 4:0, 10:5 i 18:10 i z takÄ… przewaga skoÅ„czyli tÄ™ część – 25:17.

Stal graÅ‚a już z nożem na gardle, czwartego seta zaczęła od prowadzenia 3:0. MiaÅ‚a jeszcze 5:3, ale w tym momencie jej siatkarze pogubili siÄ™ na przyjÄ™ciu. Asy serwowaÅ‚ Bartosz Firszt, ataki koÅ„czyÅ‚ Bartosz Filipiak i Åšlepska Malow wygraÅ‚ 7 kolejnych akcji! Åšlepsk Malow objÄ…Å‚ prowadzenie, graÅ‚ lepiej od przeciwnika, ale go nie dobiÅ‚. W koÅ„cówce BiaÅ‚o-Niebiescy podali Stali rÄ™kÄ™, zepsuli kolejne trzy zagrywki, przegrali tÄ™ część 24:26, w setach byÅ‚o 2:2.

Tie-break to znowu popis podopiecznych Dominika Kwapisiewicza i paraliż przyjezdnych. Åšlepsk Malow od razu uciekÅ‚ na 6:0, piÄ…tego seta wygraÅ‚ 15:9, w 29., przedostatnim  meczu fazy zasadniczej odniósÅ‚ 10. zwyciÄ™stwo.

Stal Nysa wyjechaÅ‚a z Suwalk niepewna miejsca w ósemce, a BiaÅ‚o-Niebiescy umocnili siÄ™ na 12. miejscu w tabeli.  Przed nimi wyjazd na sobotnie spotkanie z także walczÄ…cym o ósemkÄ™ Indykpolem AZS Olsztyn, a potem dwumecz, zapewne o 11. miejsce z Barkomem Każany Lwów.

Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki – PSG Stal Nysa 3:2

(25:17, 23:25, 25:17, 24:26, 15:9)

MVP: Bartosz Filipiak

Ślepsk Malow: Konrad Stajer 7, Bartosz Filipiak 28, Ziga Stern 17, Pawel Halaba 2, Maksim Buculjević 4, Jakub Macyra 7, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Bartosz Firszt 11, Ernest Kaciczak

PSG Stal: Zouheir El Graoui 15, Maciej Muzaj 16, Konrad Jankowski 6, Michał Gierżot 15, Tsimafei Zhukouski 1, Nicolas Zerba 6, Kamil Szymura (libero) oraz Kamil Dembiec (libero), Kamil Kosiba (2), Wojciech Włodarczyk 2, Patryk Szczurek