Alkohol z nieznanego źródła, z uwagi na możliwą zawartość metanolu, może być śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego Służba Celna wraz z producentami ostrzega przed jego kupowaniem. To kolejne działanie mające na celu uświadomienie społeczeństwu niebezpieczeństw związanych z obrotem nielegalnym alkoholem. W zeszłym roku w Polsce z powodu zatrucia nielegalnym alkoholem do szpitali trafiło blisko 500 osób.
5
tysięcy plakatów ostrzegających przed kupowaniem alkoholem z nieznanego
źródła zostało rozdystrybuowanych do izb celnych, skąd trafią także do
miejsc w pobliżu bazarów i targowisk (również w woj. podlaskim), oraz 11
tysiÄ™cy – za poÅ›rednictwem producentów – do sklepów z alkoholem,
restauracji, pubów i klubów w całej Polsce.
„W tym przypadku główna odpowiedzialność spoczywa na konsumentach i ich Å›wiadomoÅ›ci. Å»adna administracja nie jest w stanie ustrzec konsumentów od niebezpieczeÅ„stw, jeżeli bÄ™dÄ… oni kupować towary z niepewnych źródeÅ‚. Dlatego SÅ‚użba Celna stara siÄ™ podnosić tÄ… Å›wiadomość miÄ™dzy innymi poprzez takie wÅ‚aÅ›nie dziaÅ‚ania prewencyjne" – mówi Jacek Kapica, Szef SÅ‚użby Celnej.
„Prowadzone przez nas badania pokazaÅ‚y, że wiÄ™kszość nielegalnego rynku stanowi alkohol wyprodukowany z odkażonego spirytusu przemysÅ‚owego, używanego np. do produkcji pÅ‚ynu do spryskiwaczy czy podpaÅ‚ki do grilla. Jego konsumpcja jest jak gra w rosyjskÄ… ruletkÄ™ – dodaje Leszek WiwaÅ‚a, prezes ZwiÄ…zku Pracodawców Polskiego PrzemysÅ‚u Spirytusowego. Odkażany alkohol zawiera caÅ‚Ä… gamÄ™ szkodliwych substancji chemicznych, poczÄ…wszy od trujÄ…cego metanolu, poprzez glikol i pozostaÅ‚oÅ›ci skażalników, aż po toksyczny chloroform. Jego regularne spożywanie może być przyczynÄ… wielu schorzeÅ„. Mamy nadziejÄ™, że plakaty, które pojawiÄ… siÄ™ w punktach sprzedaży alkoholu przekonajÄ… konsumentów, że nie warto ryzykować zdrowia".
Działania Służby Celnej
Jesienią ubiegłego roku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Finansów stworzyła stronę internetową www.banderolaakcyzowa.pl dzięki której każdy, kto kupuje wyrób akcyzowy (również alkohol) może sprawdzić znak skarbowy akcyzy naklejony na opakowaniu wyrobu. W ten sposób ma możliwość skontrolowania, czy banderola jest autentyczna i czy została umieszczona na właściwym produkcie. Do tej pory stronę odwiedziło ponad milion użytkowników.
Podczas sytuacji kryzysowej związanej ze śmiertelnymi zatruciami alkoholem metylowym w Czechach, kilkanaście grup mobilnych Służby Celnej przez 24 godziny na dobę patrolowało drogi, parkingi, zajazdy w pobliżu granicy z Czechami informując podróżnych powracający do Polski o śmiertelnym zagrożeniu. Celnicy dystrybuowali także ulotki ostrzegawcze, a na stronach internetowych ministerstwa finansów i izb celnych zamieszczali informacje ostrzegające przed niebezpieczeństwem.
Służba Celna prowadzi intensywne kontrolne rynku alkoholu w Polsce, nie tylko pod kątem fiskalnym i ekonomicznym, ale również pod kątem wykrywania zagrożeń związanych z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu alkoholu podrabianego i szkodliwego. W 2012 r. Służba Celna przeprowadziła ponad 40 tys. kontroli, wykryła 25 nielegalnych rozlewni alkoholu, zatrzymała ponad 200 tys. litrów stuprocentowego spirytusu (funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej w ubiegłym roku przejęli ponad 11 tys. litrów nielegalnego alkoholu). Kontrole prowadzone dotychczas przez Służbę Celną kontrolę potwierdzają brak obecności podrabianego alkoholu w butelkach z oryginalnymi polskimi znakami skarbowymi akcyzy (banderolami).
Ochrona zdrowia, a nawet życia konsumentów poprzez eliminację z obrotu podrabianego alkoholu pochodzącego z przestępczego procederu odkażania lub zawierającego śmiertelnie niebezpieczny metanol wpisuje się w ochronną rolę Służby Celnej, która wynika z jej misji. Kolejnym celem jest ochrona przed nieuczciwą konkurencją legalnie działających producentów alkoholu, którzy rzetelnie wywiązują się zarówno z obowiązków podatkowych, jak i z obowiązków związanych z bezpieczeństwem produktu.
DziaÅ‚ania ZwiÄ…zku Pracodawców „Polski PrzemysÅ‚ Spirytusowy”
ZP PPS od lat prowadzi projekty badawcze i edukacyjne związane z szarą strefą alkoholową. W ich ramach realizowane są badania jakościowe kilkuset próbek alkoholu, co do którego zachodzi podejrzenie, że może być nielegalny. Przygotowywane są analizy dotyczące wpływu spożywania nielegalnego alkoholu na zdrowie i życie konsumentów oraz prowadzone są działania edukacyjne, m.in. profil na portalu społecznościowym, które mają zwiększyć wiedzę na temat zagrożeń jakie może za sobą nieść spożywanie alkoholu nieznanego pochodzenia.