Gmina Puńsk otrzymała dotację z budżetu województwa na realizację zadania pn. „Kreatywnie i międzypokoleniowo – wzrost jakości życia mieszkańców wsi Smolany” w ramach programu "Kreatywna wieś”.
Całkowity przewidywany koszt kwalifikowalny realizacji zadania wynosi 56 407 zł, w tym kwota udzielonej pomocy finansowej z Województwa Podlaskiego to 28 203 zł (nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji).
Nowe wyposażenie świetlicy
Przedsięwzięcie będzie polegać na wyposażeniu świetlicy wiejskiej w Smolanach w sprzęt AGD i urządzenia, sprzęt sportowy, utworzenie placu zabaw oraz zakup i montaż dwóch zewnętrznych lamp solarnych w miejscowości Smolany. Przedsięwzięcie to ma na celu poprawę warunków do życia, wypoczynku i pracy mieszkańców wsi. Świetlica mieści się w budynku jednopiętrowym, zamieszkałym przez rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze.
Aktywne Smolany
Potrzeba realizacji projektu wynika z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców wsi Smolany. Smolany to mała miejscowość (104 mieszkańców – stan na dzień 31.12.2022 r.) oddalona od większych skupisk miejskich, której mieszkańcy wsi dążą do poprawy warunków życia, chcą aktywnie spędzać czas zarówno w dziedzinie sportu jak i kultury.
W Smolanach działa Stowarzyszenie „Aktywna Ziemia Smolańska”, które organizuje i inicjuje wiele spotkań, konferencji, imprez kulturalnych, sportowych (Powiatowe Spartakiady Seniorów). Podejmowane działania aktywizują dorosłych i dzieci i służą inicjowaniu współpracy międzypokoleniowej. Niestety przez brak sprzętu i wyposażenia działania te są dość ograniczone.
Ze świetlicy korzystają osoby w różnym wieku, od seniora do juniora i są to nie tylko mieszkańcy tej wsi, ale także mieszkańcy wsi sąsiednich: Boksze Stare, Boksze Nowe, Boksze Osada, Sejwy, Rejsztokiemie, Żwikiele, Wiłkopedzie. Murowany Most, Krucieniszki, Rudawka, Romanowce.
Problemem jest brak wyposażenia świetlicy, która jest centrum spotkań, zabaw, konferencji i innych wydarzeń, brak placu zabaw dla dzieci, brak oświetlenia oraz brak sprzętu rekreacyjno-sportowego. Projekt przewiduje zaspokojenie tych potrzeb, a tym samym poprawę warunków życia i aktywizację życia społecznego. Ważnym element jest także zapewnienie dostępu do świetlicy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, dlatego projekt przewiduje także zakup rampy podjazdowej.
Oczekiwane efekty realizacji zadania:
- wzrost aktywizacji życia społecznego mieszkańców wsi – zaspokojenie zgłaszanych potrzeb poprzez zakup sprzętu i wyposażenia;
- wzrost jakości działalności lokalnego Stowarzyszenia „Aktywna Ziemia Smolańska” – sprzęt AGD i pozostałe wyposażenie znacznie ułatwi organizowanie wydarzeń w świetlicy, zwiększy atrakcyjność i profesjonalizm tych wydarzeń;
- zwiększenie integracji społecznej ludności – im chętniej i częściej mieszkańcy będą spotykać się w świetlicy i z niej korzystać, a także uczestniczyć w wydarzeniach w świetlicy, tym bardziej zwiększy się ich integracja społeczno-kulturowa;
- wzrost możliwości zagospodarowania czasu wolnego – zarówno przez dzieci, jaki i dorosłych poprzez utworzenie mini siłowni, zakup stołu do gry, utworzeniu placu zabaw;
- wsparcie inicjatyw lokalnych – doposażenie świetlicy wpłynie na wzrost jakości i komfortu organizowanych przez lokalnych mieszkańców inicjatyw, jakimi są: wydarzenia kulturalne, konferencje (uroczystości z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, konferencje o historii i tradycjach regionu, historii OSP w Smolanach), Spartakiad i innych różnego rodzaju spotkań i wydarzeń;
- poprawa jakości życia mieszkańców wsi i pobudzenie aktywności fizycznej m.in. poprzez utworzenie placu zabaw oraz małej siłowni wewnętrznej jako przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej dla dzieci i dorosłych;
- pozytywny wpływ na jakość środowiska i jego ochronę poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zastosowanie ekologicznego i energooszczędnego rozwiązania oświetleniowego, jakim są lampy solarne.
- pozytywny wpływ na zahamowanie wyludniania wsi – stworzenie dogodnych i warunków życia i rozwoju mieszkańców, zwiększy ich zadowolenie i satysfakcję z miejsca zamieszkania, jakim jest miejscowość Smolany.
Termin realizacji zadania oraz jego rozliczenie: do 31 października 2023 r.
Źródło: UG Puńsk
Na fot: Smolany. Fot: Wikipedia