Na fortepian „z górnej półki”, digitalizację materiałów etnomuzykologicznych oraz dofinansowanie Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej przeznaczy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Suwalski Ośrodek Kultury.
Spośród 430 tys. złotych dotacji, 200 tys. zostanie przeznaczonych na rozwój infrastruktury kultury – priorytet –„Infrastruktura domów kultury”. W ramach dofinansowania planowany jest m.in. zakup fortepianu koncertowego wysokiej klasy. Na projekt „Muzyczno-taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i północno-kresowych regionów” SOK wyda 80 tys.
W ciągu dwóch lat zostaną zapisane cyfrowo materiały etnomuzykologiczne i etnochoreologiczne zebrane w ostatnim trzydziestoleciu (przy aktywnej pomocy suwalskiego WDK i ROKiS na obszarach Suwalszczyzny, Białorusi i Litwy) przez badaczy z Instytutu Sztuki PAN, Instytutu Muzykologii UW, Instytutu Muzykologii poznańskiego UAM oraz badań etnochoreologicznych realizowanych przez eksperta z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do końca roku zostanie zrealizowana digitalizacja tych zbiorów. A w 2015 zebrany materiał będzie propagowany w środowiskach działających na terenie Suwalszczyzny oraz w środowiskach polskich na Białorusi i Litwy.
Na „rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności obywateli oraz wspieranie wydarzeń artystycznych adresowanych do dzieci i młodzieży” SOK przeznaczy 150 tys. dotacji.
SPEAK, czyli Suwalski Program Edukacji i Animacji Kulturalnej, dotyczy w znaczącej mierze pomocy instruktorom z Suwałk i okolic w zakresie doskonalenia swego (i ich podopiecznych) warsztatu branżowego.
fot. Suwalski Ośrodek Kultury