Jak co roku na najważniejszym muzycznym dorocznym konkursie folklorystycznym - 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, obecność reprezentantów Suwalszczyzny przełożyła się na znaczącą ilość i jakość zdobytych nagród.
Tegoroczny festiwal kazimierski odbył się z dwumiesięcznym przesunięciem z powodu pandemii i w organizacyjnej formule wymuszającej zastosowanie rygorów epidemicznych.
Festiwalowe jury złożone z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów i folklorystów ocenia autentyczność repertuaru, sposób jego wykonania, wiarygodność lokalnej gwary (w wypadku śpiewaków i zespołów śpiewaczych) oraz ogólny wyraz artystyczny.
Reprezentanci Suwalszczyzny (a do 1998r województwa suwalskiego) zawsze przywozili z Kazimierza znaczącą ilość nagród i wyróżnień, co jest gwarantem wiarygodności i autentyczności tutejszego folkloru (zespoły i soliści wykonujący przypadkowy, „biesiadny” repertuar nie mają czego w Kazimierzu szukać).
W kategorii solistów śpiewaków: I nagrodę zdobyła 97- letnia śpiewaczka z Wiżajn Anna Andruszkiewicz, która jednocześnie otrzymała od organizatorów festiwalu Honorową Basztę Kazimierską, przyznawaną od 4 lat najwybitniejszym wykonawcom kazimierskiego festiwalu, którzy zasłużyli swymi osiągnięciami w zakresie własnych artystycznych osiągnięć oraz wychowywania następców w dziedzinie tradycyjnej ludowej muzyki.
Honorowa kazimierska Baszta- wręczana najwybitniejszym wieloletnim laureatom kazimierskich festiwali.
Pani Ania wielokrotnie (15- krotnie) była uczestnikiem kolejnych kazimierskich festiwali- zarówno jako śpiewaczka- solistka (pięciokrotna laureatka), jak i mistrzyni ludowego śpiewu przywożąca na kolejne kazimierskie festiwale juniorki z działającego do 2012r. (przez 20 lat) zespołu „Młode Jezioranki”.
Drugą nagrodę w tej samej kategorii zdobył 20- letni śpiewak ludowy z Wiżajn- Damian Balcer (który uprzednio w Kazimierzu startował jako junior w kategorii Mistrz- Uczeń, a w 2019 roku sam (jako Mistrz) poprowadził 19- osobową grupę młodzieży zespołu „Szuwarki”.
Warto też dodać, że w tej samej kategorii solista- śpiewak II nagrodę zdobyła 22- letnia Ewelina Szymanowska z Kowali Oleckich, której rodzina wyemigrowała spod Filipowa po 1945r. w okolice Kowali Oleckich. Ewelina Szymanowska śpiewa wyłącznie pieśni ludowe wywodzące się z Zachodniej Suwalszczyzny.
W kategorii solista- instrumentalista III nagrodę otrzymał grający na harmonii guzikowej Józef Luty z Szypliszk. Laureat jest członkiem zespołu „Pogranicze” od ponad 30 lat: zarówno jako śpiewak w grupie śpiewaczej tegoż zespołu, a jednocześnie akompaniujący tancerzom „Pogranicza” w programach prezentujących dawne tańce ludowe północnej Suwalszczyzny (pogranicza polsko- litewskiego).
W kategorii zespołów śpiewaczych:
- I nagrodę zdobył Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz (gmina Lipsk)
- III nagrodę otrzymał zespół „Ancyjas” z Suwałk, działający przy Suwalskim Ośrodku Kultury i wykonujący dawne pieśni ludowe z obszaru centralnej Suwalszczyzny.
W kategorii „Mistrz- uczeń”:
- I nagrodę otrzymała 12- letnia śpiewaczka Wiktoria Wawrukiewicz, prowadzona przez swego mistrza 22- letniego Krystiana Barszczewskiego z Zajączkowa (gm. Bakałarzewo). Krystian sam w ubiegłych latach zdobył solowe nagrody w Kazimierzu, a od 15 lat jest członkiem zespołu „Zajączkowiaki” z Zajączkowa.
- II nagrodę w tej samej kategorii otrzymał duet śpiewaczy juniorek: Zofii Łangowskiej i Aleksandry Racis z Rutki- Tartak, prowadzonych przez swą Mistrzynię Beatę Szyszko- Anzulewicz z miejscowego GOK-u.
Warto dodać, że Beata Szyszko- Anzulewicz od ponad 20 lat przygotowuje do kazimierskiego konkursu lokalnych solistów juniorów i zespoły folklorystyczne. Jej wychowankowie zdobywali m. in podczas kolejnych Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu liczne prestiżowe nagrody.
Reprezentanci Suwalszczyzny dokonali w Kazimierzu archiwalnych nagrań dla warszawskiej ekipy Narodowej Fonoteki Folkloru Polskiego Radia, zaś w festiwalowej gazecie „Burczybas” znalazły się (przesłane na kilkanaście dni przed festiwalem) mini informacje o wszystkich reprezentantach wielokulturowej Suwalszczyzny i ich festiwalowym repertuarze.
Wyjazd festiwalowej ekipy z Suwalszczyzny został zrealizowany autokarem współfinansowanym przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach.
Mirosław Nalaskowski
fot.nagrodakolberg.pl