Trwają rozmowy władz gminy z przedstawicielami firmy Kruszbet w sprawie budowy torowiska od Poddubówka przez Zielone Kamedulskie go Trzcianego, którym koleją przewożony byłby urobek ze żwirowni. Przeciwko takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się rolnicy.
- W 2013 roku Rada Gminy SuwaÅ‚ki jednogÅ‚oÅ›nie uchwaliÅ‚a "Studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego" gminy, w którym znalazÅ‚a siÄ™ budowa linii kolejowej umożliwiajÄ…cej transport kruszywa z ominiÄ™ciem SuwaÅ‚k – mówi Tadeusz ChoÅ‚ko, wójt gminy SuwaÅ‚ki. – Inwestycja realizowana byÅ‚aby w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przed szeÅ›cioma laty wÅ‚adze województwa podlaskiego zobowiÄ…zaÅ‚y gminÄ™ do znalezienia rozwiÄ…zania pozwalajÄ…cego na omijanie miasta przez ciężarówki transportujÄ…ce żwir z wyrobisk na terenie gminy SuwaÅ‚ki. Teraz pojawiÅ‚ siÄ™ partner prywatny zainteresowany wspóÅ‚finansowaniem takiej inwestycji. Rozmawiamy z rolnikami, tÅ‚umaczymy że z podatków od żwirowni wpÅ‚ywa do kasy gminy corocznie kilka milionów zÅ‚otych, że te pieniÄ…dze przeznaczane sÄ… na inwestycje miÄ™dzy innymi na modernizacjÄ™ dróg gminnych. Ale nie do wszystkich argumenty te trafiajÄ….
Sugestie, że problem transportu żwiru przez miasto (200-250 ciężarówek dziennie) rozwiąże oddanie do użytku obwodnicy SuwaÅ‚k nie do koÅ„ca sÄ… sÅ‚uszne. Owszem, ciężarówki, zgodnie z prawem, bÄ™dÄ… mogÅ‚y poruszać siÄ™ obwodnicÄ…, ale czy kierowcy zechcÄ…, czy nie wybiorÄ… trasy krótszej, po drogach powiatowych? DziÅ› na te pytania nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie jak na pytanie na ile protesty rolników mogÄ… wyciszyć odpowiednie stawki za wykup gruntów przeznaczonych pod torowisko.