Gdy temperatura za oknem spada, spowalnia także nasz metabolizm. Równowaga zostałaby zachowana gdybyśmy w porze zimowej mogli zwolnić nieco tempo – krócej pracować, więcej wypoczywać i poświęcić czas na przyjemności. Nieliczni z nas mogą sobie na to pozwolić, dlatego tak ważna jest rola diety, aby utrzymać wewnętrzny spokój.
Gdy temperatura za oknem spada, spowalnia także nasz metabolizm. Równowaga zostaÅ‚aby zachowana gdybyÅ›my w porze zimowej mogli zwolnić nieco tempo – krócej pracować, wiÄ™cej wypoczywać i poÅ›wiÄ™cić czas na przyjemnoÅ›ci. Nieliczni z nas mogÄ… sobie na to pozwolić, dlatego tak ważna jest rola diety, aby utrzymać wewnÄ™trzny spokój.
Zima jest tym czasem, kiedy chÄ™tniej siÄ™gamy po tÅ‚uste miÄ™sa i zawiesiste sosy, ale także rezygnujemy z dodatkowej aktywnoÅ›ci fizycznej. Aby nie dać siÄ™ wciÄ…gnąć w bÅ‚Ä™dne koÅ‚o i kolejny rok z rzÄ™du nie odchudzać siÄ™ przed wyjÅ›ciem na plażę, powinniÅ›my dostosować naszÄ… dietÄ™ do warunków panujÄ…cych za oknem. Przede wszystkim organizm podczas miesiÄ™cy szarych i zimnych zużywa wiÄ™cej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury organizmu i jego ogrzanie. Dlatego w zimowych miesiÄ…cach podstawÄ… powinno być spożywanie ciepÅ‚ych posiÅ‚ków, najlepiej trzech gÅ‚ównych – Å›niadania, obiadu i kolacji. Pozwoli to rozgrzać organizm i utrzymać odpowiedniÄ… temperaturÄ™ wewnÄ…trz organizmu.
Również teraz zwróćmy uwagÄ™ na to, aby w naszej diecie uwzglÄ™dnić jak najwiÄ™cej produktów zbożowych, które powinny stanowić do 60% spożywanych kalorii w ciÄ…gu dnia. DostarczajÄ… nam one cennych witaminy z grupy B, które wpÅ‚ywajÄ… na prawidÅ‚owe funkcjonowanie ukÅ‚adu nerwowego, a także wzrost syntezy serotoniny, hormonu szczęścia, w organizmie. Prekursor serotoniny - tryptofan, znajdujÄ™ siÄ™ także w takich produktach jak suszone daktyle, mleko, papaja, banany, truskawki, mango, nerkowce, żóÅ‚tko jaja, miÄ™so indyka, ryby, żóÅ‚ty ser i twaróg. Kwasy tÅ‚uszczowe z rodziny omega 3, zawarte w tÅ‚ustych rybach morskich, skorupiakach, tofu, migdaÅ‚ach, orzechach wÅ‚oskich, jak również w niektórych olejach roÅ›linnych - oleju lnianym, arachidowym i rzepakowym, zapewniajÄ… prawidÅ‚owe dziaÅ‚anie komórek nerwowych, a także zwiÄ™kszajÄ… wrażliwość receptorów bÅ‚on komórek mózgowych na dziaÅ‚anie serotoniny. BazujÄ…c na produktach zbożowych i wÅ‚Ä…czajÄ…c wymienione produkty do naszej zimowej diety w prosty sposób możemy uniknąć zaburzeÅ„ afektywnych, czyli pogorszenia nastroju zwiÄ…zanych ze zmianÄ… pogody.
Najważniejszy posiÅ‚ek w ciÄ…gu dnia - Å›niadanie - powinien skÅ‚adać siÄ™ z miseczki pÅ‚atków Å›niadaniowych na ciepÅ‚o z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i ziaren. Tak zbilansowany posiÅ‚ek, nie dość, że pobudzi nasz metabolizm, to także pozwoli nam sprawnie funkcjonować przez caÅ‚y dzieÅ„. DziÄ™ki wysokiej zawartoÅ›ci cynku i selenu wzmocni także nasz ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy. Nie zapominajmy również o przyprawach! Imbir czy cynamon idealnie komponujÄ… siÄ™ ze zbożami oraz majÄ… silne dziaÅ‚anie rozgrzewajÄ…ce. Równie ważne, pomimo braku zwiÄ™kszonego Å‚aknienia, jest nawadnianie naszego organizmu. Napój imbirowy, czy szklanka soku owocowego, która stanowi jednÄ… z 5 zalecanych przez dietetyków porcji owoców i warzyw, sÄ… idealnym uzupeÅ‚nieniem porannego posiÅ‚ku. Należy pamiÄ™tać, że kawa i herbata majÄ… jedynie krótkotrwaÅ‚e dziaÅ‚anie rozgrzewajÄ…ce, a ponadto powodujÄ… wysuszenie organizmu. Odpowiedzialne sÄ… za to zwiÄ…zki purynowe, takie jak kofeina, teofilina czy teobromina, które majÄ… dziaÅ‚anie moczopÄ™dne.
Obiad zimowy powinien być dobrze doprawiony – warto użyć kardamonu, anyżu, majeranku, kminku, jaÅ‚owca, rozmarynu, chrzanu czy po prostu popularnego pieprzu. Przyprawy te, poza aromatem i smakiem, rozgrzejÄ… nasz organizm. Ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odżywcze powinniÅ›my również częściej podczas tej pory roku siÄ™gać po nasiona roÅ›lin strÄ…czkowych. StanowiÄ… one idealny zamiennik miÄ™sa w potrawach obiadowych, a dania na ich podstawie sÄ… sycÄ…ce i rozgrzewajÄ…ce. Podawać je należy w towarzystwie produktów zbożowych takich jak np. makaron czy kasza, warzyw korzeniowych, kapustnych oraz czosnku i cebuli. SurówkÄ™ obiadowÄ… z powodzeniem możemy zastÄ…pić gotowanÄ… jarzynkÄ…, buraczkami na ciepÅ‚o czy zasmażanÄ… marchewkÄ… z groszkiem.
Jedyną słuszną kolacją w okresie zimowym jest kolacja na ciepło. W tym miejscu idealnie sprawdzą się zupy - kremy. Zawiesiste, z dużą ilością warzyw, z dodatkiem kasz, odżywią nasz organizm po całym dniu pracy i przygotują do nocnego spoczynku. Takie najprostsze modyfikacje jadłospisu pomogą utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie w ciągu całego okresu zimowego.
Anna Różyk