Byli i obecni radni zebrali się w Auli Magna Pałacu Branickich, aby wspólnie uczcić 25-lecie powstania Województwa Podlaskiego. Są reprezentantami różnych środowisk i różnych opcji politycznych, ale łączy ich jedno – w ciągu ostatnich 25 lat działali na rzecz samorządu województwa.
Pierwszą kadencję sejmiku z obecną łączy osoba obecnego przewodniczącego Cezarego Cieślukowskiego, który zasiadał w sejmiku wszystkich kadencji (z trzyletnią przerwą po przedterminowych wyborach w III kadencji 2007-2010). VII kadencja Sejmiku potrwa do 2029 roku.
Podlaskie – wspólna sprawa
Gości przywitał gospodarz wydarzenia: przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski.
– 25 lat to miara czasu, którą często nazywa się pokoleniem. To oznacza, że dorosłymi i realizującymi swoje kariery zawodowe i obdarzonymi już własnymi rodzinami są ludzie, którzy przyszli na świat, kiedy zaczynaliśmy tworzyć samorządowe Województwo Podlaskie – podkreślał. – Uważam, że ten czas wykorzystaliśmy bardzo dobrze i pomimo różnych trudności i sporów wszyscy pracowaliśmy w trosce o dobro wspólne. I te zobowiązania, które składaliśmy wobec naszych wyborców, zostały zrealizowane – zaznaczył.
Cezary Cieślukowski apelował też o konstruktywny dialog, którego celem będzie dobro województwa i jego mieszkańców.
– Spierajmy się, ale róbmy to z szacunkiem dla siebie, z szacunkiem dla innych, a szczególnie z szacunkiem dla tych, którzy nas wskazali na kartach wyborczych – dodał i podkreślił, że działalność samorządu to służba, województwo podlaskie to nasza wspólna sprawa.
Bez samorządności nie ma demokracji ani wolności
- „Bez samorządności nie ma demokracji ani wolności” – mówił na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego wojewoda Jacek Brzozowski.
- Bez samorządności nie ma demokracji. Samorządność to umiejętność definiowania potrzeb społeczności i poszukiwania dróg ich zaspokojenia. To gotowość do samodzielnego decydowania o tym, co dla nas najważniejsze – i bez wątpienia najlepsza szkoła odpowiedzialności. W końcu – nie ma wolności bez samorządności – podkreślał w swoim przemówieniu wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
To wielka wartość i podziękować trzeba wszystkim tym, którzy odwołując się do poczucia wspólnoty lokalnej, postanowili dokonać reformy administracyjnej. Twórcy samorządu sięgali do tego, co znamy w Polsce od XV stulecia: nic o nas bez nas.
Jedną z tych osób był profesor Jerzy Regulski, który tak pisał: „Wprowadzając samorządność chodziło nam właśnie o to, aby nie zarządzać państwem, aby umożliwić gminom, żeby zarządzały same sobą. Boże chroń nas przed tymi, którzy wiedzą lepiej od nas samych, czego nam potrzeba!” – cytował Jacek Brzozowski.
Historia województwa - dawna i najnowsza
Zgromadzeni na uroczystym posiedzeniu nie tylko oddawali się wspomnieniom o początkach podlaskiego Sejmiku, ale też uczcili minutą ciszy radnych, którzy odeszli w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Atrakcyjnym podsumowaniem 25 lat był zaprezentowany w czasie posiedzenia film.
Do jeszcze wcześniejszej historii województwa podlaskiego sięgnął w swojej prelekcji Adam Czesław Dobroński, historyk, popularyzator historii Białegostoku i regionu, a także poseł na Sejm II kadencji oraz były radny województwa i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego II kadencji.
W wykładzie profesor Dobroński przypominał o różnicy między Podlasiem a województwem podlaskim, odniósł się do dziedzictwa unii polsko-litewskiej i przedstawił, jak zmieniające się przez wieki granice województwa znajdują odniesienie w dzisiejszej rzeczywistości.
Te ziemie były w przeszłości silne, kreatywne, były wzorem dla innych regionów – podkreślał historyk.
Gratulacje i podziękowania
Wydarzenie w Auli Magna Pałacu Branickich było pretekstem do wspomnień, uhonorowania zasłużonych samorządowców i rozważań o odpowiedzialności za „małą ojczyznę”
To była nie tylko sesja wspomnień, ale okazja do przekazania wyrazów wdzięczności oraz uhonorowanie zasłużonych samorządowców.
Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z okazji jubileuszu Województwa Podlaskiego na ręce przewodniczącego sejmiku Cezarego Cieślukowskiego wręczyli: wicemarszałek Senatu Maciej Żywno oraz senatorowie: Anna Bogucka i Marek Adam Komorowski.
Przyznano Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Uhonorowano nimi czternaście osób. To przede wszystkim byli i obecni radni wojewódzcy, ale nie tylko. Za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność samorządową w służbie publicznej na rzecz regionu odznaki otrzymali: Cezary Cieślukowski, Leszek Dec, Jarosław Zygmunt Dworzański, Bogdan Dyjuk, Mikołaj Janowski, Elżbieta Maria Kaufman-Suszko, Marek Adam Komorowski, Waldemar Kwaterski, Marek Olbryś, Karol Pilecki, Jacek Piorunek, Daria Krystyna Sapińska, Łukasz Siekierko.
Laureatem odznaczenia został również wieloletni skarbnik województwa Henryk Gryko. Radni wszystkich kadencji otrzymali również Medale Pamiątkowe z okazji Jubileuszu 25-lecia Województwa Podlaskiego.
25 lat w Sejmiku
Po raz pierwszy samorząd wojewódzki wyłoniony został w wyborach bezpośrednich w październiku 1998 roku. To pokłosie reformy administracyjnej, jednej z czterech wielkich reform przeprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka.
Wcześniej namiastką samorządu był na poziomie wojewódzkim tzw. sejmik samorządowy, w którego skład wchodzili delegaci gmin, wybierani przez radnych.
Sejmik pierwszej kadencji liczył aż 45 radnych – obecnie jest to 30 osób. Jako że nie obowiązywał wówczas zakaz łączenia mandatów, wśród radnych znaleźli się również ówcześni parlamentarzyści.
Samorząd wojewódzki odegrał ogromną rolę w rozwoju naszego regionu, a także w zmianach, jakie zaszły w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej – choćby przy rozdzielaniu środków unijnych.
Źródła i fot: Podlaski Urząd Wojewódzki; UMWP