Lato to pora roku, która Polakom kojarzy się przede wszystkim z wakacjami. Według raportu CBOS tym roku aż 58% Polaków zadeklarowało wyjazd wypoczynkowy, podczas gdy rok temu było to o 6% mniej. Nie każdego jednak stać na duży wydatek, dlatego często urlop ogranicza się do kilku dni spędzonych w bliskiej odległości od domu. Coraz więcej osób poszukuje jednak sposobów na oszczędność w podróży, dzięki którym mogliby sobie pozwolić na dalsze wojaże.
Aż 46% Polaków biorÄ…cych udziaÅ‚ w badaniu CBOS planowaÅ‚o wypoczynek w kraju. Deklaracji tej nie można jednak traktować jako argumentu za tym, że Polaków nie stać na wyjazdy zagraniczne. CzÄ™sto po prostu chÄ™tniej wybieramy polskie kurorty. Jednak aż 40% respondentów w ogóle nie wyjechaÅ‚o w minionym roku na wakacje, bo nie byÅ‚o ich na to stać.
Wydajemy połowę tego, co zarabiamy
Statystyczny Polak wyda w tym roku na wakacje Å›rednio 499 euro, czyli okoÅ‚o 2060 zÅ‚ brutto, jak wynika z badania EUROPEAN SUMMER BAROMETER™, przeprowadzonego przez GrupÄ™ Ferratum w 17 krajach UE. Kwota ta stanowi ponad 50% Å›rednich miesiÄ™cznych dochodów gospodarstwa domowego. PrzeciÄ™tne wynagrodzenie w Polsce pod koniec 2014 roku wyniosÅ‚o 4004 zÅ‚ brutto, czyli ok. 2800 zÅ‚ netto, przy czym aż 2/3 Polaków zarabia mniej. Wyniki badania sÄ… obiecujÄ…ce dla Polski, Å›wiadczÄ… bowiem o tym, że znaczna część Polaków może sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd. CzÄ™sto jednak warunkiem jest wczeÅ›niejsze odkÅ‚adanie pieniÄ™dzy na ten cel.
Oszczędzamy na wakacje czy na wakacjach?
WiÄ™kszość z nas, żeby wyjechać na urlop, oszczÄ™dza w ciÄ…gu roku. Część jednak pokrywa koszt wyjazdu z bieżących finansów. Nie wszyscy majÄ… tyle determinacji, a czasem także możliwoÅ›ci, aby odÅ‚ożyć pieniÄ…dze na ten cel. Ci, którym nie udaÅ‚o siÄ™ zaoszczÄ™dzić lub odÅ‚ożyli niewystarczajÄ…cÄ… kwotÄ™, decydujÄ… siÄ™ na oszczÄ™dzanie podczas wakacji.
– O ile coraz wiÄ™ksza grupa Polaków decyduje siÄ™ na poszukiwanie np. taÅ„szych Å›rodków transportu czy zakwaterowania, to maÅ‚o kto wdraża w życie ekstremalne metody, jak np. zabieranie na wczasy prowiantu z domu – twierdzi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji Yanosik AutoStop pozwalajÄ…cej na dzielenie kosztów przejazdu jednym autem.
– Na wakacjach chcemy odpocząć i poznawać uroki nieznanych nam wczeÅ›niej miejsc. ZabierajÄ…c np. na urlop we WÅ‚oszech jedzenie z Polski, sami pozbawiamy siÄ™ szansy na poznanie prawdziwych wÅ‚oskich smaków – dodaje.
Darmowy transport i nocleg
W Polsce wyraźnie daje siÄ™ zauważyć trend „oszczÄ™dzania z gÅ‚owÄ…” - rozsÄ…dnie, ale nie za wszelkÄ… cenÄ™. Na wakacjach cenimy sobie wygodÄ™ i „Å›wiÄ™ty spokój”. Jednak jeÅ›li znajdziemy Å‚atwy i bezproblemowy sposób na zachowanie w kieszeni kilku zÅ‚otych, to chÄ™tnie z niego skorzystamy. Åšwiadczy o tym chociażby przykÅ‚ad aplikacji Yanosik AutoStop i innych rozwiÄ…zaÅ„ nawiÄ…zujÄ…cych do idei carpoolingu.
– JeÅ›li ma siÄ™ oczy szeroko otwarte, to można znaleźć nawet darmowe sposoby na spÄ™dzenie wakacji. Ostatnie dane zebrane w aplikacji Yanosik AutoStop pokazujÄ…, że aż 30% kierowców dodaje przejazdy za 0 zÅ‚ lub za symbolicznÄ… zÅ‚otówkÄ™. W Sieci znajdziemy też strony, na których użytkownicy oferujÄ… za darmo nocleg w swoich domach – przekonuje Adam Tychmanowicz.
Polacy wciąż sÄ… podzieleni pod wzglÄ™dem oszczÄ™dzania, ale nie sposób nie zauważyć, że coraz wiÄ™cej osób korzysta z tanich lub nawet darmowych sposobów na spÄ™dzenie wakacji. Internet i Å‚atwość w nawiÄ…zywaniu kontaktów otworzyÅ‚y przed nami zupeÅ‚nie nowe możliwoÅ›ci, z których powoli uczymy siÄ™ korzystać.
ŹródÅ‚o: ferratumgroup.com, CBOS, Yanosik AutoStop, bankier.pl,