Prezydent RP Andrzej Duda przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.
Ustawa wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeÅ„, Kodeksie postÄ™powania karnego, Kodeksie postÄ™powania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone sÄ… w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodujÄ… Å›mierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami sÄ… niejednokrotnie dzieci.
Nowe przepisy
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca Å›miertelnego wypadku lub powodujÄ…cego ciężkie uszkodzenia ciaÅ‚a pójdzie do wiÄ™zienia na co najmniej 2 lata. Kara nie bÄ™dzie mogÅ‚a zostać zawieszona. DziÅ› dolna granica kary przy takim przestÄ™pstwie to zaledwie 9 miesiÄ™cy pozbawienia wolnoÅ›ci, a wyrok do jednego roku wiÄ™zienia można zawiesić.
• Organy Å›cigania i sÄ…dy dostanÄ… wystarczajÄ…cy czas, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeÅ„ drogowych. BÄ™dÄ… siÄ™ one przedawniać w sprawach, w których wszczÄ™to postÄ™powanie, dopiero po trzech latach od momentu popeÅ‚nienia czynu. DziÅ› przedawnienie nastÄ™puje już po dwóch latach (np. w przypadku sprawy „Froga” przedawnienie karalnoÅ›ci wykroczeÅ„ nastÄ…piÅ‚o po wydaniu wyroku skazujÄ…cego w pierwszej instancji a przed rozpoznaniem apelacji przez sÄ…d odwoÅ‚awczy i uniemożliwiÅ‚o uprawomocnienie siÄ™ tego wyroku).
• Kto bÄ™dzie kierowaÅ‚ samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzjÄ… administracyjnÄ…, narazi siÄ™ nie tylko na karÄ™ do dwóch lat wiÄ™zienia, tak jak obecnie (w praktyce sÄ…dy rzadko jÄ… orzekajÄ…, a jeÅ›li już – to najczęściej w zawieszeniu). ObowiÄ…zkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sÄ…d zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto zÅ‚amie sÄ…dowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karÄ™ nawet do 5 lat wiÄ™zienia. DziÅ› – do 3 lat wiÄ™zienia. ObowiÄ…zkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sÄ…d zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kierowca, który Å›wiadomie zmusi policjÄ™ do poÅ›cigu i chcÄ…c uciec, nie zatrzyma siÄ™ pomimo sygnaÅ‚ów Å›wietlnych i dźwiÄ™kowych ze Å›cigajÄ…cego go radiowozu, popeÅ‚ni przestÄ™pstwo zagrożone karÄ… do 5 lat wiÄ™zienia. SÄ…d obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. DziÅ› nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzajÄ…ca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi zaledwie grzywna lub kara aresztu do 30 dni.
• Przy orzekaniu w sprawach o przestÄ™pstwa drogowe sÄ…dy bÄ™dÄ… obligatoryjnie powiadamiane o wczeÅ›niejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszÅ‚oÅ›ci prawo jazdy. DostanÄ… informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiÄ…zku, co sprzyja wydawaniu Å‚agodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych, gdyż sÄ…dy najczęściej nie wiedzÄ… o dotychczasowym Å‚amaniu przepisów przez takie osoby.
• W Prawie o ruchu drogowym znajdzie siÄ™ uszczegóÅ‚owiona regulacja dotyczÄ…ca poddawania kierujÄ…cych pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogÅ‚y kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartoÅ›ci w organizmie alkoholu lub obecnoÅ›ci Å›rodka dziaÅ‚ajÄ…cego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.
Konieczność zmian
Dotychczasowe przepisy nie pozwalajÄ… na skuteczne Å›ciganie sprawców groźnych przestÄ™pstw i wykroczeÅ„ drogowych, a czasem stanowiÄ… wrÄ™cz zachÄ™tÄ™ do zachowaÅ„ powodujÄ…cych tragiczne skutki.
W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeÅ„ drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeÅ„ prÄ™dkoÅ›ci) nie spotkaÅ‚a kara, bo ich sprawy siÄ™ przedawniÅ‚y. SpoÅ›ród prawie 1400 osób, które skazano za jazdÄ™ bez prawa jazdy odebranego decyzjÄ… administracyjnÄ…, zaledwie wobec czterech orzeczono sÄ…dowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Na 112 wyroków skazujÄ…cych pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze czÅ‚owieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciaÅ‚a, 26 wymierzono w zawieszeniu (2014 r. – 38 zawieszeÅ„ na 151 wyroków; 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).
JednoczeÅ›nie statystyki pokazujÄ…, że w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób (dane z 2014 r.), a w Niemczech czy Austrii – jedna osoba.
Koniec z bezradnością
Podpisana przez Prezydenta RP ustawa pozwoli na sprawne i zdecydowane dziaÅ‚anie paÅ„stwa, gdy dochodzi do przestÄ™pstw i groźnych wykroczeÅ„ spowodowanych przez pijanych kierowców i piratów drogowych. Wymiar sprawiedliwoÅ›ci nie bÄ™dzie bezradny wobec tych, którzy drwiÄ… z prawa i stwarzajÄ… Å›miertelne zagrożenie na drogach.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości