W 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej hołd jej ofiarom i bohaterom oddały władze miasta, powiatu, gminy Suwałki, parlamentarzyści, delegacja firm i instytucji, organizacji społecznych i politycznych, młodzież, dorośli mieszkańcy Suwałk składając kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów września 1939”.
1 września 2015 r, w samo południe, trzyminutowy ciągły dźwięk syreny przypomniał suwalczanom, że właśnie mija 76 lat od ataku niemieckich bombowców na Wieluń i wystrzałów z niemieckiego pancernika na Weterplatte, które dały początek II wojnie światowej, najkrwawszej w historii ludzkości.
- Wrzesień 1939 roku był dla Polski wyjątkowo tragiczny, bowiem zawiedli nas sojusznicy, a 17 września nastąpił drugi atak na Polskę, atak wojsk sowieckich przesądzający losy kampanii wrześniowej – wydarzenia sprzed 76 lat przypomniał Czesław Renkieiwcz, prezydent Suwałk. - II wojna światowa rozpoczęła się w tak piękny dzień, jak dzisiejszy, ale dni te różni to, że wówczas dzieci nie poszły do szkół, a polskie ciszę miast przeszywały dźwięki syren ostrzegających o nalotach niemieckich samolotów, huk bomb spadających na polskie miasta i wsie, wystrzały z dział czołgów i armat, karabinów.
W Suwałkach wojna rozpoczęła się 2 września nalotem niemieckich bombowców na dworzec kolejowy. Od początku okupacji na Suwalszczyźnie powstawały i działały oddziały partyzanckie, bo Polacy stracili wolności, ale nie stracili ducha walki o jej odzyskanie.
- Bolesna przeszłość wciąż pozostaje dla nas ostrzeżeniem – mówił Cz. Renkiewicz. – Wydarzenia na Ukrainie utwierdzają nas w przekonaniu, że kwestie obronności kraju nie mogą być sprawą drugorzędną. Dobrze, że do takich wniosków dochodzą najwyższe organy państwa.
Zwracając się do kombatantów powiedział: W imieniu władz Suwałk oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta składam wyrazy najgłębszego szacunku wszystkim żołnierzom walczącym o wolną i niepodległą Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej, od jej początku, aż do zwycięskiego końca. Niech hołd oddany waszym zbrojnym czynom, waszym zasługom, hołd oddany wszystkim ofiarom II wojny światowej będzie przypomnieniem o tym najtragiczniejszym wydarzeniu w XX wieku, w dziejach Europy, która była świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń. Niech będzie także przestrogą dla wszystkich i zachętą do nieustannej troski o zasady pokojowego współistnienia narodów, o to aby nigdy mieszkańców naszego miasta, kraju, kontynentu, nie budził ryk silników samolotów i huk spadających bomb.
Do licznej grupy dzieci i młodzieży zaapelował: Czerpcie z naszych doświadczeń siłę do budowania naszej przyszłości w pokoju.