W środę, 22 stycznia przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Suwałk oddali hołd powstańcom styczniowym. 162 lata temu zryw narodowy miał na celu wyzwolenie Polaków spod jarzma zaboru rosyjskiego.
Walki powstaÅ„cze miaÅ‚y miejsce również w naszym regionie. Wspomniano to w symbolicznym miejscu, Górze Szubienicznej gdzie dokonano publicznej egzekucji powstaÅ„ców.
Wzrost nastrojów antycarskich, który przyniósÅ‚ poczÄ…tek lat 60. XIX stulecia uwidoczniÅ‚ siÄ™ miÄ™dzy innymi w gremialnych manifestacjach w Warszawie, które po krwawych wydarzeniach na Placu Zamkowym w kwietniu 1861 roku, przybraÅ‚y charakter patriotyczno-religijny i rozlaÅ‚y siÄ™ na caÅ‚e Królestwo Polskie, w tym również SuwaÅ‚ki.
RównoczeÅ›nie na terenie caÅ‚ego Królestwa, na Litwie i tzw. ziemiach zabranych, coraz intensywniej rozwijaÅ‚ siÄ™ grupujÄ…cy różne Å›rodowiska polityczne i spoÅ‚eczne ruch spiskowy.
Aby uÅ›mierzyć zarzewie buntu, w poÅ‚owie stycznia 1863 roku naczelnik rzÄ…du cywilnego Królestwa Polskiego hrabia Aleksander Wielopolski zarzÄ…dziÅ‚ przeprowadzenie poboru do rosyjskiego wojska – tzw. branki, w wyniku której zamierzano powoÅ‚ać do wieloletniej sÅ‚użby wojskowej ok. 12 tysiÄ™cy mÅ‚odych mężczyzn, gÅ‚ównie podejrzewanych o przynależność do tajnych organizacji patriotycznych.
W tej sytuacji kierujÄ…cy dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… konspiracyjnÄ… Komitet Centralny Narodowy, przemianowany wkrótce na Tymczasowy RzÄ…d Narodowy, podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o przyspieszeniu wybuchu powstania i wyznaczyÅ‚ jego datÄ™ na 22 stycznia 1863 roku.
Do SuwaÅ‚k rozkaz o rozpoczÄ™ciu powstania dotarÅ‚ po kilku dniach. WedÅ‚ug raportów, w styczniu, bez zgody wÅ‚adz miasto opuÅ›ciÅ‚o 20 osób, a do poÅ‚owy kwietnia 1863 roku do powstania zbiegÅ‚o co najmniej 59 urzÄ™dników (w tym aż 25 z rzÄ…du gubernialnego i szeÅ›ciu z magistratu) oraz ponad 60 wyrobników i synów gospodarskich. W poÅ‚owie kwietnia 1863 roku naczelnik suwalskiej komendy żandarmów pisaÅ‚ nawet, że „na ulicy w SuwaÅ‚kach nie spotkasz mÅ‚odego czÅ‚owieka, w zarzÄ…dzie miejskim nie ma kto przepisywać papierów, w gimnazjum nie ma uczniów w czterech wyższych klasach…”.
SuwaÅ‚ki leżaÅ‚y na uboczu wydarzeÅ„ zbrojnych. StaÅ‚y siÄ™ natomiast jednym z trzech na terenie guberni augustowskiej miejsc koncentracji wojsk rosyjskich. To stÄ…d oddziaÅ‚y carskie prowadziÅ‚y akcje przeciw powstaÅ„czym partiom, które od wiosny 1863 roku wzmogÅ‚y dziaÅ‚alność gÅ‚ównie na terenie Puszczy Augustowskiej i w póÅ‚nocnej części guberni. WÅ›ród nich najwiÄ™kszy rozgÅ‚os zdobyÅ‚y oddziaÅ‚y Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, kpt. WÅ‚adysÅ‚awa Brandta, Wiktora HÅ‚aski, czy mjr PawÅ‚a Suzina. Najbliższe potyczki miaÅ‚y miejsce pod OlszankÄ… (10 kwietnia 1863 roku), Krasnopolem (26 sierpnia 1863 roku) i Å»ywÄ… WodÄ… (9 listopada 1863 roku).
W suwalskim szpitalu i wiÄ™zieniu przetrzymywano rannych i schwytanych powstaÅ„ców. Miasto staÅ‚o siÄ™ też punktem zbornym i etapowym dla skazanych na zesÅ‚anie w gÅ‚Ä…b Rosji. MieszkaÅ„cy SuwaÅ‚k byli też Å›wiadkami najtragiczniejszych wydarzeÅ„ i terroru, który wzmógÅ‚ siÄ™ zwÅ‚aszcza po oddaniu Suwalszczyzny pod zarzÄ…d generaÅ‚a Murawiewa.
W okresie powstania w SuwaÅ‚kach wykonanych zostaÅ‚o co najmniej 13 publicznych egzekucji, w których straconych zostaÅ‚o 20 osób.
Część z nich wykonano m.in. na tzw. Górze Szubienicznej, a inne na placu za Nowym Rynkiem, czyli w okolicy obecnego placu StraceÅ„ przy ul. SejneÅ„skiej.
Po powstaniu styczniowym na Górze Szubienicznej stanęły trzy krzyże zburzone później przez Rosjan. Przed pierwszÄ… wojnÄ… Å›wiatowÄ… miejsce kaźni miaÅ‚ upamiÄ™tniać jeden krzyż, „zestrzelony w czasie wojny w roku 1914” i zastÄ…piony na przeÅ‚omie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku nowym. Z tego miejsca 15 wrzeÅ›nia 1935 roku traktujÄ…c je jako „miejsce straceÅ„ powstaÅ„ców 1863 roku” pobrano ziemiÄ™ na kopiec MarszaÅ‚ka Józefa PiÅ‚sudskiego na SowiÅ„cu w Krakowie.
W Å›rodÄ™ ok. godz. 18.00 pamięć bohaterskich powstaÅ„ców, wspólnie ze ZwiÄ…zkiem PiÅ‚sudczyków RP OkrÄ™gu Ziemi Suwalskiej, uczci Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon SuwaÅ‚ki" dziaÅ‚ajÄ…ca przy Muzeum OkrÄ™gowym.
Rekonstruktorzy, w strojach z epoki, pod pomnikiem poÅ›wiÄ™conym powstaÅ„com styczniowym na tzw. Górze Szubienicznej przy ul. BakaÅ‚arzewskiej w SuwaÅ‚kach, zapalÄ… znicze i zmówiÄ… krótka modlitwÄ™ oddajÄ…c hoÅ‚d bohaterom tamtych wydarzeÅ„.
Źrodło i fot. UM Suwałki, Muzeum Okręgowe