03.05.2023

Suwalczanka Debora Choińska w mistrzowskiej drużynie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Debora Choińska, studentka astronomii UW, absolwentka II LO w Suwałkach, szachistka suwalskiej Hańczy była reprezentantką Drużyny Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, która zwyciężyła w przeprowadzonej 23-29 kwietnia we Francji 15. edycji Międzynarodowego Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament 2023).

- Mamy złoto. 1 miejscem dzielimy się z École normale supérieure de Lyon (Francja), ale i tak wielka radość – cieszą się zwycięzcy drużynowych zawodów, w których uczestniczą studenci z całego świata. W podparyskim Palaiseau rywalizowało 18 zespołów z 16 państw: Francji, Ukrainy, Polski, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady, USA, Chorwacji, Szwecji, Grecji i Rumunii oraz jedna drużyna pod neutralną flagą.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowali: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki, wspierani przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę. Drużyna składała się ze studentów studiów pierwszego stopnia Wydziału Fizyki UW na kierunkach astronomia i fizyka. Studenci toczyli potyczki na najlepsze rozwiązanie, dyskutując o problemach fizycznych z koleżankami i kolegami z innych prestiżowych uczelni, takich jak brytyjski University of Cambridge, francuska Ecole Polytechnique czy brazylijska UNICA.

Co stanie się ze szminką, jeśli włożyć ją w silne pole elektryczne? Co można wywnioskować o własnościach kredy, patrząc na przerywany ślad, jaki zostawia ona na tablicy? Jak zmierzyć grubość lodu, analizując dźwięk, jaki wydaje powierzchnia zamarzniętego jeziora, kiedy rzucić w nią kamieniem? To tylko niektóre problemy, z jakimi mierzyli się w tym roku uczestnicy International Physicists’ Tournament.

Przygotowania do zawodów trwały kilka miesięcy.

– Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – wyjaśnia opiekun reprezentacji dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. UW, prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW. Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. – Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników - wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla dr hab. Krzysztof Turzyński.

Sukces Debory Choińskiej jest drugim, osiągniętym w końcu kwietnia przez absolwentkę II LO i wychowankę KSz Hańcza Suwałki. Jak już informowaliśmy, po raz drugi z rzędu tytuł mistrzyni Polski kobiet w szachach klasycznych zdobyła 21-letnia Michalina Rudzińska, suwalczanka reprezentująca klub Strzelec Strzelce Opolskie.

Źródło i fot. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie