W piątek, 1 września uroczyście rozpoczęto czwarty już rok oświatowy w pierwszym litewskim przedszkolu w Suwałkach.
Od września 2023 do przedszkola uczęszcza już 38 dzieci. Są dwie grupy: 2,5 lat oraz od 4 lat. Do przedszkola, dzialajacego od 2020 roku , uczęszczają dzieci nie tylko z litewskich, ale i mieszanych rodzin. Pochodzą nie tylko z Suwałk, ale i powiatu suwalskiego.
Organem założycielskim jest Fundacja im. Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski” w Sejnach. Funkcjonowanie przedszkola finansuje natomiast litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu. Dyrektorem placówki jest Jolanta Malinowska - Wiaktor, przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce.
Przedszkole znajduje się w nowym (zbudowany w 2019 roku) budynku, w wynajętych od prywatnego właściciela pomieszczeniach (137 m2) w centrum starego miasta. Ma nowe wyposażenie. Jest tu miejsce dla ponad 30 dzieci, natomiast według obliczeń pracowników przedszkola, w Suwałkach jest 50 dzieci w z litewskich rodzin w wieku do 5 lat.
Przedszkole realizuje wszystkie programy zgodnie z polskim prawem oświatowym. Ponadto są dodatkowe bezpłatne zajęcia, jak nauka języków obcych, kreatywności, kooperacji, zajęcia kulturalne, itp. Przedszkole zapewnia też wyżywienie, ma własną kuchnię.
Przedszkole pracuje w godzinach 7.00 – 17.00 i jest bezpłatne. Nie płaci się także za wyżywienie. Oczywiście, rodzice mogą je wspierać finansowo w celu zakupu szeroko pojętej bazy edukacyjnej.
Na razie, do końca tego roku szkolnego przedszkole będzie w tym samym miejscu. Potem przeniesie się do budynku przy ulicy Mickiewicza 5.
Powstanie tam szkoła litewska, a w przyszłości także żłobek, bo - jak mówi dyrektor placówki Jalanta Malinowska Wiaktor - takie jest zapotrzebowanie ze strony rodziców. Będą też pomieszczenia na cele kulturalne.
Pierwsza w mieście litewska szkoła ruszy w październiku
Pod koniec 2022 roku Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej przeznaczyło pieniądze na pokrycie kosztów zakupu od prywatnego właściciela budynku z przeznaczeniem na litewską szkołę w Suwałkach.
Po długich poszukiwanych, została kupiona zabytkowa kamienica przy ulicy Mickiewicza 5 w Suwałkach (obok I LO). Rząd Litwy przeznaczył na utworzenie szkoły prawie 700 tys. euro.
Pieniądze na zakup budynku szkoły i działki zostały przekazane Fundacji im. biskupa Antanasa Baranauskasa w Sejnach, która jest jednocześnie założycielem szkoły i to ona zawarła akt kupna - sprzedaży.
Obecnie trwa tam jeszcze remont i dostosowywanie pomieszczeń do potrzeb oświatowych. Pieniądze na ten cel wykłada litewski rząd.
Na razie w Sejnach
Skomplikowane procedury związane z zabytkowym charakterem kamienicy spowodowały, że zabrakło miesiąca, aby mogli tam rozpocząć naukę pierwsi uczniowie - pierwsi absolwenci litewskiego przedszkola. Przez ten czas uczniowie będą dowożeni przedszkolnym busem do litewskiej szkoły ”Ziburis” w Sejnach. Rodzice nie będą ponosić żadnych związanych z tym kosztów.
Uroczyste otwarcie litewskiego roku szkolnego w Suwałkach przewidziano na początek października br.
Docelowo 100 uczniów w litewskiej szkole Suwałkach
Początkowo byłyby to klasy 1-3, później 4-6 i kolejne. W sumie, w przyszłości, mogłoby tu uczyć się ok. 100 dzieci.
Obecnie dzieci z litewskich rodzin w Suwałkach chodzą do różnych suwalskich szkół i przedszkoli. Ok. 30 dzieci, po obowiązkowych zajęciach, uczy się języka litewskiego w dwóch suwalskich szkołach. Po utworzeniu szkoły litewskiej, wszystkie byłyby w jednym miejscu, uczyłyby się większości przedmiotów po litewsku, podobnie, jak w placówkach oświatowych w Puńsku, czy litewskiej szkole ”Ziburis” w Sejnach.
Ośrodek kulturalno- oświatowy
Planuje się, że po kapitalnym remoncie i odpowiednim wyposażeniu budynku, mogłoby się w nim pomieścić nie tylko litewskie przedszkole i szkoła podstawowa, ale i żłobek, litewskie zespoły artystyczne, suwalski oddział Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. W pełni zaspokoiłby potrzeby edukacyjne i kulturalne Litwinów mieszkających w Suwałkach.
Społeczność litewska w Suwałkach chce ponadto dobudować do kamienicy jeszcze skrzydło z salą sportowo - widowiskową.
Szacuje się, że koszt remontu kapitalnego, dostosowana budynku do potrzeb oświatowych oaz dobudowa skrzydła będzie kosztować ok. 5 mln zł.
Ponieważ, jak dotąd, fundusze na szkołę wyłożył tylko litewski rząd, został złożony wniosek do polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznanie pieniędzy na wybudowanie niewielkiej sali gimnastyczno-widowiskowej z tyłu budynku. Na razie brak decyzji o dofinansowaniu.
Koordynatorem prac przy uruchamianiu szkoły został Alus Klucinskas.
WYG
Na zdjęciach rozpoczęcie noego roku oświatowego w przedszkolu i zakończenie poprzedniego, a także kamienica, w której będą mieściły się litewskie placówki oświatowo- kulturalne
Fot. Przedszkola i własne