W suwalskim ratuszu odbyła się w czwartek konferencja prasowa, na której przedstawiono ustalenia dotyczące realizacji rządowego programu Rodzina 500 plus. Z danych statystycznych wynika, że w Suwałkach może skorzystać z niego 6 573 dzieci.
O 500 złotych miesięcznie na drugie dziecko, a w przypadku dochodów poniżej 800 złotych na osobę w rodzinie, albo 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego, także o co miesięczną wypłatę 500 złotych na pierwsze dziecko, rodzice będą mogli ubiegać się od 1 kwietnia. Pieniądze będą przelewane na konta rodziców do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Obsługę programu w zdecydowanej większości wzięły na swoje barki ośrodki pomocy społecznej. Jedynie w sześciu miejscowościach na terenie województwa podlaskiego program będą realizować inne podmioty.
- Do realizacji programu Rodzina 500 plus przygotowujemy się od połowy lutego, czyli od kiedy przyjęte zostały jego założenia. Na wypłatę świadczeń otrzymamy 30 mln złotych, na obsługę możemy przeznaczyć 2 procent – mówi Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach.
Ośrodek już zatrudnił dziesięć osób do obsługi wniosków, ale w sumie w realizację projektu zaangażowanych zostanie trzykrotnie więcej pracowników, w tym księgowych i informatyków. Zakupiono również nowe komputery i przygotowano dodatkowe pomieszczenia.
- Jeśli będzie taka potrzeba, być może zatrudnimy jeszcze jedną, dwie osoby. Bez względu na program 500 plus, ośrodek musi również spełniać dotychczasowe obowiązki – tłumaczył Lewoc.
Wszyscy pracownicy szkolą się, albo już zostali przeszkoleni.
Od 1 do 15 kwietnia MOPS będzie pracował od 8.00 do 17.00, a jeśli zajdzie taka potrzeba - „do ostatniego petenta”. Wnioski będą również przyjmowane w kilku innych punktach na terenie miasta: w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Antoniewicza, w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Noniewicza i w Aquaparku. Będzie tam można przyjść od 10.00 do 17.00. W przyszłości wnioski będzie można składać również drogą elektroniczną.
- Zrobiliśmy wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do realizacji tego programu. Po kilku miesiącach funkcjonowania zostanie on poddany ewaluacji, jeśli pojawią się jakieś problemy - na pewno postaramy się je naprawić – zapewniała Ewa Beata Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk.
- W przypadku rodzin z trójką i większą liczbą dzieci te pieniądze będą znaczącą pomocą, podniosą standard życia. Jak to wpłynie na aktywność zawodową i niekorzystny wskaźnik demograficzny? Trudno ocenić – mówiła prezydent.
Wnioski już można pobierać. Od piątku do suwalskiego MOPS-u przyszło po nie kilkaset osób.
- Pierwszej fali osób zainteresowanych spodziewamy się po 1 kwietnia, bo od tego dnia będzie można złożyć wniosek, ale wypłata świadczeń nastąpi po 15 maja, dlatego też nie należy się aż tak bardzo spieszyć. Dokumenty będzie można składać do 1 lipca. Pieniądze za wcześniejsze miesiące zostaną wyrównane – podkreślał dyrektor Lewoc.
W Suwałkach funkcjonuje około 160 rodzin zastępczych. W ich przypadku świadczenia będą wypłacane na wszystkie dzieci.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej MOPS-u: http://mops.suwalki.pl/strona/, a także na stronie suwalskiego Urzędu Miasta.
(just)
[17.02.2016] 500 plus z podpisem prezydenta. Kto je otrzyma i kiedy?
[09.02.2016] 500 zł na dziecko. Pieniądze przydadzą się na pieluchy, mleko i studia [ sonda]