06.02.2017

Suwalski Park Krajobrazowy i WOSiR Szelment wśród Najlepszych Produktów Turystycznych

W Dworku Czarneckiego koło Choroszczy odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Certyfikatów i Wyróżnień „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Była ona połączona z Pierwszym Balem Karnawałowym Branży Turystycznej Województwa Podlaskiego. Wręczono nagrody zdobywcom wyróżnień i certyfikatów na najlepsze produkty turystyczne województwa podlaskiego w 2016 r. Siedem z nich dostało wyróżnienia, a trzy - Certyfikaty Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Marszałka Województwa Podlaskiego.

Ocenie zostało poddanych ponad 40 zgłoszeń. Komisja wybierając najlepsze produkty turystyczne kierowała się przede wszystkim wysoką atrakcyjnością z punktu widzenia turysty i mieszkańca regionu. Ważna była też dostępność, innowacyjność oraz wpływ na sferę gospodarczą i społeczną województwa podlaskiego. Otrzymanie Certyfikatu bądź Wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie (etap krajowy Polska Organizacja Turystyczna organizuje już od 2003 roku) to duża nobilitacja produktu turystycznego oraz niezwykła okazja do zaistnienia i promocji na rynku turystycznym, zarówno w Polsce i zagranicą.

Certyfikaty zdobyli:

- Suwalski Park Krajobrazowy

SPK jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. W 1976 r. na obszarze zagłębienia Szeszupy i terenach otaczających jezioro Hańcza utworzono Suwalski Park Krajobrazowy. Był wtedy pierwszym tego typu obszarem chronionym w Polsce. Powierzchnia Parku wynosi 6338 ha, w tym około 60% stanowią użytki rolne, 10% wody, 24% lasy i zadrzewienia, 4% tereny zabagnione, 2% pozostałe grunty. Na atrakcyjność krajobrazu Parku wpływa przewaga użytków rolnych. Duże otwarte przestrzenie doskonale odsłaniają niezwykle bogatą rzeźbę terenu. Na terenie Parku znajdują się 24 jeziora o powierzchni większej od 1 ha. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa.

Park leży na terenie Zielonych Płuc Polski oraz wchodzi w sieć obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA, 2000 jako Ostoja Suwalska.

Słynie z dziewiczej przyrody i rowerowych, z odcinkiem Podlaskiego Szlaku Bocianiego i Green Velo, ścieżek poznawczych, szlaków pieszych, szlak kajakowy rzeki Szeszupy oraz malownicze doliny, głazowiska i jeziora, w tym najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza. Park to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku i poznawania osobliwości otaczającej przyrody. Pasjonaci przeszłości będą mogli zapoznać się z historią Starowierców w Wodziłkach czy Jaćwingów w Szurpiłach. Prawdziwe „ruskie banie” oraz park linowy to tylko dwa przykłady dodatkowych atrakcji. Park jest idealnym miejscem dla tych, którzy wolą zacisze przyrody, naturę i aktywny wypoczynek od zgiełku miejskiego.

Suwalski Park Krajobrazowy został zgłoszony przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną do II etapu, którym jest konkurs ogólnopolski organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Uzyskanie najlepszego Certyfikatu w skali kraju daje możliwość szerokiej kampanii promocyjnej o wartości 100 000 zł.

- WOSiR Szelment sp. z o.o.

Opodal Suwałk, w malowniczym zakątku północno-wschodniej Polski mieści się ośrodek - WOSiR „Szelment”. Ten nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny znajduje się zaledwie 15 km na północ od Suwałk, na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Szelment Wielki na Górze Jesionowej, która w latach międzywojennych służyła do startów szybowców. Polodowcowa rzeźba terenu Suwalszczyzny oraz śnieżne zimy, trwające od listopada do kwietnia spowodowały, że sezon narciarski trwa na „polskim biegunie zimna” wyjątkowo długo.

Latem, goście Ośrodka mogą aktywnie wypoczywać korzystając z wyciągu nart wodnych, który jest drugi pod względem długości /1000m/ w Polsce. Przy wyciągu funkcjonuje, jedyne w okolicy, strzeżone, kąpielisko z brodzikiem dla dzieci i wyznaczonym obszarem dla umiejących pływać. Jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego /kajaki i rowery wodne/ Następną atrakcją jest wspaniały park linowy z trzema, o różnej trudności, trasami, rozpiętymi na 46-ciu podporach. Można także powalczyć na wspaniałym polu do paintball’a, zagrać w minigolfa lub wypożyczyć rowery i zwiedzić przepiękną Suwalszczyznę korzystając z bezpiecznej trasy rowerowej Green Velo.

Do tego ośrodek oferuje bogato wyposażoną wypożyczalnię sprzętu, zarówno letniego jak i zimowego. 33 miejsca noclegowe w pokojach 2 i 3 osobowych z TV, telefonem, lodówką i bezpłatny dostęp do Internetu na terenie całego ośrodka – idealne warunki dla każdego kto zdecyduje się odwiedzić tą najzimniejszą część Polski.

- XXI Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym „Co ma pływać nie utonie” w Augustowie z Polskim Radiem Białystok

Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie z Polskim Radiem Białystok to jedna z najstarszych i na pewno największa tego typu impreza w Polsce, o renomie sięgającej poza granice naszego kraju. Każdego roku do Augustowa ściągają rzesze konstruktorów nietypowych pływadeł, które mają utrzymać się na wodzie i przepłynąć określony odcinek rzeki. Przez 21 lat historii zawodów rzeką Nettą przepłynęło ponad 630 wyjątkowych konstrukcji, z których najciekawsze są nagradzane burzą oklasków i nagrodami finansowymi. Przy okazji zawodów organizowany jest na augustowskich błoniach wielki piknik, który kończy się koncertem. Oryginalny charakter imprezy, mnóstwo pozytywnych emocji, czas spędzony na świeżym powietrzu i morze rozrywki – z tych powodów wydarzenie cieszy się od wielu lat bardzo dużym zainteresowaniem.

Wyróżnienia otrzymały następujące przedsięwzięcia:

- Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów

Augustowskie Sanatorium już wkrótce, po rozbudowie i modernizacji, stanie się jednym z najnowocześniejszych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce. Zakończono właśnie dużą inwestycję. Rozbudowa i modernizacja Sanatorium kosztowała ok. 25 mln złotych.

Przedsięwzięcie polegało na rozbudowie istniejącej części hotelowej oraz budowie nowego obiektu hotelowego i dwukondygnacyjnej części zabiegowo-rekreacyjnej. Nowa baza zabiegowa zapewni kuracjuszom wyższy standard wykonywanych zabiegów oraz stworzy nowe możliwości do przyjęcia większej liczby gości.

Nowo wybudowany obiekt hotelowy posiada 54 klimatyzowane i nowocześnie zaprojektowane pokoje, co łącznie z obecnym budynkiem zapewnia 274 miejsc noclegowych w 141 pokojach hotelowych. Pokoje zostały zaaranżowane z myślą o najwyższym komforcie gości. Dodatkowo do dyspozycji gości oddano dwie sale restauracyjne oraz Cafe & Bar Nad Jeziorem, z którego okien rozpościera się malowniczy widok. Nowoczesny budynek Sanatorium jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.  Właścicielem sanatorium jest obecnie Przedsiębiorstwo BiaVita Polska Sp. z o. o., należące do grupy kapitałowej SATORIA Group S.A. - lidera w branży hotelarsko-turystycznej w Polsce. (m. in. właściciel sieci hoteli Start Hotel w Warszawie oraz RT Hotels w Krakowie).

- Augustowski Blues Maraton

Pięć dni imprezy wypełniają wydarzenia, które zapewniają świetną rozrywkę w pięknych okolicznościach przyrody. Większość koncertów Augustowskiego Blues Maratonu odbywa się na kameralnych scenach w miejscowych lokalach oraz w amfiteatrze nad jeziorem Necko. Dużym zainteresowaniem cieszą się bluesowe jam session na pokładzie, czyli rejs statku po augustowskich jeziorach z koncertem bluesowym na żywo. Festiwal od 4 lat wytrwale buduje swoją markę, stając się zarówno w oczach zapraszanych artystów jak i publiczności jedną z najbardziej rozwojowych i widowiskowych imprez w kalendarzu wydarzeń. Organizatorzy nie zapomnieli również o miłośnikach tańca, którzy mogą poszaleć na parkiecie podczas Bluesowej Potańcówki.

- Augustowskie MotoNoce- bike show festiwal

Augustowskie MotoNoce to impreza oferująca bogaty program atrakcji, skierowana do szerokiego grona odbiorców. Pełne pozytywnej energii miasteczko zlotowe przy ul. Sportowej, codzienne koncerty bluesowe i rockowe zespołów z kraju i zagranicy a także ciekawe konkursy - Mistrzostwa Motocyklistów w narciarstwie wodnym na Jez. Necko, zawody kajakowe czy pokazy freestyle'u motocyklowego z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów, nie tylko motocyklowych. Wyjątkowo malownicze położenie Augustowa pośród sześciu jezior i lasów Puszczy Augustowskiej, wspaniały mikroklimat miasta uzdrowiskowego, towarzystwo pasjonatów i możliwość obejrzenia ogromnej liczby motocykli, to gwarancja mocy wrażeń

- 500 kajaków

500 kajaków to największy spływ kajakowy na Podlasiu i w Polsce. Co roku przyciąga setki uczestników z całego kraju. Ideą imprezy jest promocja Nadbużańskiego Podlasia, rzeki Bug i kajakarstwa. Od dwóch lat spływ ma formę dwudniową, po którym uczestnicy biorą udział w biesiadzie z lokalnymi produktami oraz losowaniu nagród, wśród których jest m.in. kajak. Uczestnikami spływu są osoby indywidualne i całe rodziny, a przedział wiekowy waha się od 3 do 77 lat. Impreza rozpoczyna się na plaży w Drohiczynie a kończy przy marinie kajakowej w Grannym. Spływ odbywa się na ostatniej w Polsce tak dużej nieuregulowanej rzece - rzece Bug. Piękno nadbużańskiej przyrody, flory i fauny przyciąga wielu turystów poszukujących ciszy, spokoju i aktywnego wypoczynku.

- Festiwal Rock na Bagnie

Festiwal Rock na Bagnie to jeden z największych festiwali muzycznych w regionie i zarazem wizytówka Podlasia. Głównym pomysłem było stworzenie przedsięwzięcia nawiązującego do polskich rockowych festiwali z lat 80­tych, z jedną sceną, bez komercyjnej struktury, za to z dużą dawką autentycznej muzyki młodych zespołów, a także tych, które były młode w najlepszym okresie polskiej muzyki rockowej, czyli schyłku PRL-u. Wiele zespołów reaktywuje się specjalnie na okazję występu w Goniądzu. Jest to przedsięwzięcie w szerokiej skali promujące nasz region w całej Polsce a także poza granicami kraju. W czasie festiwalu uczestnicy chętnie korzystają z możliwości zwiedzania Twierdzy Osowiec czy też Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Nordic Walking Park „Kraina Puszczy i Żubra”

Nordic Walking Park „Kraina Puszczy i Żubra” to sieć szlaków skierowana do osób, które chcą aktywnie spędzić czas w regionie Puszczy Białowieskiej. Jest to 7 tras o różnej długości i stopniu trudności - łącznie ponad 100 km szlaków zlokalizowanych w przepięknej scenerii. Punkty wyjścia na trasy znajdują się przy Parku Wodnym w Hajnówce oraz na parkingu "Zwierzyniec" - przy drodze nr 689 Hajnówka - Białowieża. Trasy poprowadzone są w postaci różnej wielkości pętli, posiadają punkty wspólne, a w niektórych miejscach pokrywają się i krzyżują. Umożliwia to dowolne skracanie lub wydłużanie marszu, czy zmiany jego kierunku. Przy trasach ustawione są tablice zawierające szczegółowe mapy, informacje na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych Nordic Walking.

- Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza24

Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza24 to firma rodzinna założona w 1999r, świadcząca pełen zakres usług turystycznych z naciskiem na turystykę aktywną. Bogata baza noclegowa zapewni wygodny wypoczynek zarówno turystom indywidualnym jak i grupom zorganizowanym, a szeroka oferta wypożyczalni sprzętu turystycznego zagwarantuje idealne warunki do podziwiania rozlewisk Biebrzy. Ośrodek dysponuje liczną armadą tratw biebrzańskich, pływających domków, symbolu Biebrzańskiego Parku Narodowego, na pokładzie, której można spędzić noc na szlaku. Biebrza24 to również wspaniała, regionalna kuchnia oraz możliwość obejrzenia pokazu wypiekania sękacza metodą tradycyjną. Położony w Sztabinie ośrodek to również idealne miejsce wypadowe do eksplorowania innych zakątków województwa podlaskiego.

- Kanał Augustowski – Szlak Papieski został kandydatem województwa podlaskiego do miana Złotego Certyfikatu.

Przypomnijmy, że jedynym reprezentantem województwa podlaskiego na liście TOP 30 rodzinnych atrakcji w Polsce portalu rodzinnych podróżach - Dzieckowpodrozy.pl był Baśniowy Szlak Suwalszczyzny. W internetowym głosowaniu, które zakończyło się 28 stycznia br., zajął ósme miejsce w kraju.

Na szlaku znajduje się 7 przystanków zwanych Wioskami Bajek. Rozlokowane są w 7 miejscowościach, a każda z nich ma swoją ciekawą historię i wiele do zaoferowania. Prowadzone są tu zajęcia edukacyjne i animacje, można korzystać z gier, torów przeszkód i placów zabaw, za każdym razem innych. Każdą wioską opiekuje się specjalny przewodnik.

Jan Wyganowski

Źródła: Wrota Podlasia; SPK; WOSiR Szelment 

Na fot. Suwalski Park Krajobrazowy zimą

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie