18.07.2024

Suwalskie Teatr-Akcje poszerzyły program. Festiwal startuje 25 lipca

data wydarzenia: 25.07.2024

14 spektakli i performensów, 2 koncerty, 3 pokazy filmowe, 8 propozycji warsztatowych, Slam Freak Night, Impro Show, etiudy studentów z Białegostoku, pokaz tańca z ogniem, a do tego spotkania z artystami i panele dyskusyjne – łącznie ponad 40 wydarzeń w 16 dni. Tak zapowiada się program 11. Suwalskich Teatr-Akcji 2024 „Powroty do domu”.

Wydarzeń festiwalowych jest więcej, niż wcześniej zapowiadano, ze względu na wpłaty od widzów i sponsorów oraz pozakonkursową dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

- Gdy wiosną ogłosiliśmy powrót festiwalu, a potem planowany program, mieliśmy przyznają jedynie dotację z Urzędu Miejskiego w Suwałkach, która nie pokrywała wszystkich wydatków. Bardzo mocno wierzyliśmy jednak w społeczną siłę festiwalu, czuliśmy, że kibicuje nam wielu ludzi i że z ich pomocą uda nam się zrealizować Teatr-Akcje – wyjaśnia koordynatorka promocji, Marta Grzymkowska-Ciechańska.

Z Nowej Zelandii i Berlina wracają do Suwałk

 Do Suwałk na festiwal powracają artyści, którzy wywodzą się z tego miasta, ale dziś działają już w innych ośrodkach. Wśród nich jest Karolina Gorton, która przybędzie z Nowej Zelandii, gdzie mieszka od 16 lat. Będzie to jej pierwszy przyjazd do Europy od 7 lat. Karolina poprowadzi na Teatr-Akcjach warsztaty pod nazwą „Powroty”. Kolejnym festiwalowym gościem z daleka będzie Oskar Pawełko - aktor, fotograf, pisarz i artysta wizualny mieszkający w Berlinie. Performer wraz z suwalską młodzieżą przygotuje akcję parateatralną w Kinie Bałtyk.

Pozostali artyści, a także organizatorzy i wolontariusze festiwalu, przyjadą do Suwałk z Warszawy, Trójmiasta, Bytomia, Olsztyna, Krakowa i Białegostoku.

Kino Bałtyk znów otworzy się na widzów

 Festiwal, zgodnie ze swoją długoletnią tradycją, zawita w wiele miejskich zakątków. Prawdziwym hitem mogą okazać się wydarzenia zrealizowane w dawnym Kinie Bałtyk, opuszczonym od 14 lat. Widzowie będą mieli okazję wejść do nieczynnej sali kinowej, która dla wielu ma ogromne sentymentalne znaczenie. To tu suwalczanie chodzili na pierwsze kinowe seanse, pierwsze randki, pierwsze w życiu noce filmowe.

W ramach Teatr-Akcji w dawnym Kinie Bałtyk zobaczymy „Performensy Miejskie” w reżyserii Oskara Pawełko przygotowane w trakcie festiwalu wspólnie z młodymi aktorami-amatorami z Suwałk. Będzie to więc festiwalowa premiera z elementami muzycznymi, poetyckimi i choreografią. Akcja performatywna dotknie tematyki komunikacji, bliskości i potrzeby odrealnienia. Odbędzie się 26 lipca (piątek) o godz. 15.00.

Ponadto w Kinie Bałtyk zobaczymy premierowe „Powroty” w reżyserii Pawła Urbanowicza. Będzie to kolaż impresji z lat młodości. Spektakl jest hołdem oddanym odczuciom domu rodzinnego, a odbędzie się 28 lipca (niedziela) o godz. 18.00.     

 

Teatr-Akcje wracają na Kaczy Dołek

 Jednym z najbardziej charakterystycznych, kultowych dla historii festiwalu miejsc, jest Kaczy Dołek. Ten zielony teren położony pośród bloków osiedla Północ zamienił się w teatralną scenę już podczas pierwszej edycji festiwalu w 2006 roku. To wtedy widzowie zobaczyli „Romea i Julię” w wersji teatr-akcjowej. Romeo jeździł na motocyklu, szukając Julii, ta stała natomiast na balkonie jednego z pobliskich bloków.

W tym roku na Kaczy Dołek znów zawita spektakl Teatru Baza pt. „Kamień na kamieniu” inspirowany prozą wielkiego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego. Widowisko w reżyserii Tomasza Zadróżnego to opowieść o naszych przodkach. Historie bliskie i dalekie, które miały miejsce w chyba w każdej rodzinie. To zbiór obrazów ze wspomnień, czasem sentymentalnych, pełnych wzruszeń, a czasem zupełnie gorzkich. Na spektakl zapraszamy 7 sierpnia (środa) o godz. 20.00.

Po spektaklu, o 21.30, widzowie zobaczą grupę GORE, która zaprosi na pokaz tańca z ogniem.

 Akcja „Stoły” na Chłodnej

Jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń festiwalu może okazać się akcja teatralna „Stoły”. Stół jest symbolem więzi rodzinnych, domowego ogniska oraz budowania relacji. Przy stole się biesiaduje, ale i obraduje, zapadają przy nim ważne decyzje (polski Okrągły Stół, ale także Okrągły Stół Króla Artura i jego rycerzy), przy nim siada się do gry. - Odwołując się do ważnej i bogatej symboliki oraz przeróżnych konotacji stołu chcemy ustawić wzdłuż ulicy Chłodnej kilkadziesiąt stołów, które staną się swoistym forum twórczych wypowiedzi artystów – zapowiadają twórcy tego wydarzenia.

Początek akcji 30 lipca (wtorek) o godz. 16.00 na ulicy Chłodnej. Do udziału w tej akcji w roli performerów wciąż można się zgłaszać przez stronę www.teatr-akcje.pl.

Festiwal dla dzieci

Większość festiwalowych wydarzeń skierowana jest do osób dorosłych i młodzieży, w programie są jednak również spektakle i warsztaty dla dzieci. 28 lipca (niedziela) o godz. 13.00 w PIU Katarzyna Wyrzykowska pokaże spektakl dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat pt. “Przygoda Alladyna”. Bezpośrednio po spektaklu mali widzowie zostaną zaproszeni do Domowego przedszkola, gdzie będą czekały na nich gry i zabawy.

Podczas kolejnego weekendu swoje dwa spektakle pokaże natomiast Adam Walny. W sobotę (3 sierpnia) o godz. 18.00 na dziedzińcu Muzeum im. Marii Konopnickiej zobaczymy widowisko familijne pt. „Noe” przeznaczone dla wszystkich od 9. roku życia. W niedzielę o 13.00 na łące nad Czarną Hańczą obok Galerii Sztuki Stara Łaźnia odbędzie się natomiast spektakl „Przygody Kropli Wody”. Jest on skierowany do dzieci powyżej 3. roku życia. Po tym spektaklu odbędą się również warsztaty chodzenia na szczudłach dla dzieci i młodzieży.

Skąd się wzięły Teatr-Akcje?

Suwalskie Teatr-Akcje to oddolny, społeczny, offowy festiwal teatralny, który narodził się w 2005 roku. O jego początkach - w obszernym wywiadzie zamieszczonym na stronie wydarzenia www.teatr-alkcje.pl - opowiedziała Mirosława Krymska. To instruktorka młodzieżowego Teatru Form Czarno-Białych „Plama” i jedna z inicjatorek powołania festiwalu.

 - To było, kiedy chcieliśmy zrobić 10. jubileusz „Plamy”. Mieliśmy przygotowany spektakl na tę okoliczność, ale pomyśleliśmy, żeby wyjść w miasto i żeby o nas usłyszano więcej. Stąd narodziła się idea, żeby zrobić jakieś akcje plenerowe w różnych miejscach i zaanektować takie nieoczywiste miejsca na działania teatralne i parateatralne – wyjaśnia.

Jak dodaje, pomysł powstał w „silnej grupie pod wezwaniem”, którą tworzyli: Agata Włodarczyk (teraz Włodarczyk-Bucharowska), Krzysztof Dziemian, Krzysztof Rudowicz i właśnie Mirosława Krymska. - Nazwę wymyślił Krzysiek Rudowicz. A ideę i rozwiązania, opracowaliśmy razem – mówi.

W tegorocznym programie festiwalu również znalazł się spektakl „Plamy” w reżyserii Mirki Krymskiej. To premierowy „Showtime”, który zostanie pokazany na otwarcie Teatr-Akcji – 25 lipca (w czwartek) o godz. 18.00 w Sali Kameralnej SOK.

Ponadto widzowie zobaczą dwa inne spektakle w reżyserii współtwórczyni festiwalu. To produkcje Teatru Hybrydowego pt. „Wszystko się chwieje według Mistrza Ildefonsa” (5 sierpnia, poniedziałek, godz. 18.00, Sala Kameralna SOK) oraz „DOM z powyłamywanymi nogami” (9 sierpnia, piątek, godz. 18.00, w tym samym miejscu).

Teatr-Akcjom towarzyszą również bezpłatne warsztaty – pozostały ostatnie wolne miejsca, zgłoszenia przyjmowane są przez stronę www.teatr-akcje.pl.

11. Suwalskie Teatr-Akcje 2024 „Powroty do domu” zostały dofinansowane przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Naszym Sponsorami są: Cafe Łaźnia, Pizzeria Pod Kłosem oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach sp. z o.o. Mecenasami festiwalu są nasi Widzowie i Przyjaciele, którzy wspierają nas na Zrzutka.pl.

Festiwal realizowany jest przez grupę około 30 wolontariuszy, którzy są siłą napędową tego wydarzenia.

11. Suwalskie Teatr-Akcje 2024 „Powroty do domu” - PROGRAM

 

Na niektóre spektakle i pokazy obowiązują wejściówki do odbioru w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem.

 

25.07. (CZWARTEK)

 

    18:00 „Showtime” – Teatr Form Czarno-Białych “Plama”, reż. M. Krymska (PREMIERA)

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5 (wejściówki)

 

26.07. (PIĄTEK)

 

    15:00 Performensy Miejskie – reż. Oskar Pawełko (PREMIERA)

    dawne Kino Bałtyk, ul. Kościuszki 24

    18:00 Kino Teatr-Akcjowe – „Obrzęd, atak, jazda” (16+) – Oskar Pawełko, Weronika Wasilewska

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5 (wejściówki)

    19:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5

 

27.07. (SOBOTA)

 

    18:00 „Wiwisekcja” – reż. Joanna Rutkowska

    Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71 (wejściówki)

    19:00 Impro Show – prowadzenie: Joanna Lewoc

    Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71 (wejściówki)

    20:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

28.07. (NIEDZIELA)

 

    13:00 spektakl dla dzieci “Przygoda Alladyna” (3-9) – Katarzyna Wyrzykowska

    PIU – Centrum Aktywności i Arteterapii, ul. Noniewicza 79 c (wejściówki)

    13:50 Domowe przedszkole – gry integracyjne dla dzieci

    PIU – Centrum Aktywności i Arteterapii, ul. Noniewicza 79 c

    18:00 „Powroty” – reż. Paweł Urbanowicz (PREMIERA)

    Dawne Kino Bałtyk, ul. Kościuszki 24

 

29.07. (PONIEDZIAŁEK)

 

    18:00 „Żyjesz naprawdę w innym świecie” – Hubert Fiebig, Daniel Namiotko, Jagoda Stanicka

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5 (wejściówki)

    19:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5

 

30.07. (WTOREK)

 

    16:00 Akcja teatralna „Stoły” – kreacja zbiorowa

    ul. Chłodna

    18:00 performens „Don Lis” (16+) – Radosław Lis

    podwórko przy ul. Daszyńskiego 1 w Suwałkach

    19:00 Przegadajmy to! Rozmowa z twórcą

    podwórko przy ul. Daszyńskiego 1 w Suwałkach

 

31.07. (ŚRODA)

 

    18:00 „Schwarzcharakterki” (16+) – reż. Julia Mark

    Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71 (wejściówki)

    19:30 Kino Teatr-Akcjowe – „Królestwo za konia” – reż. Grzegorz Falkowski

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

    21:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

01.08. (CZWARTEK)

 

    19:00 Slam Freak Night – prowadzenie: Paweł Bydelski

    Bulwary obok Galerii Sztuki Stara Łaźnia, ul. Wajdy 3

    20:00 Koncert Rusty Dusty Rock Band

    Bulwary obok Galerii Sztuki Stara Łaźnia, ul. Wajdy 3

 

02.08. (PIĄTEK)

 

    18:00 „Życie Beztlenowe” – Suwalski Klub Seniora, reż. Krzysztof Rudowicz

    Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71 (wejściówki)

    20:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

    20:30 Panel dyskusyjny „Wypalenie zawodowe pracowników kultury” – prowadzenie: Pamela Leończyk

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

03.08. (SOBOTA)

 

    18:00 spektakl familijny „Noe” (9+) – Adam Walny

    dziedziniec Muzeum im. Marii Konopnickiej, ul. Kościuszki 31

 

04.08. (NIEDZIELA)

 

    13:00 spektakl dla dzieci „Przygody Kropli Wody” (3+) – Adam Walny

    łąka nad Czarną Hańczą obok Galerii Sztuki Stara Łaźnia, ul. Wajdy 3

    14.00 chodzenie na szczudłach – warsztaty dla dzieci (5-12)

    łąka nad Czarną Hańczą obok Galerii Sztuki Stara Łaźnia, ul. Wajdy 3

 

05.08. (PONIEDZIAŁEK)

 

    18:00 „Wszystko się chwieje według Mistrza Ildefonsa” – Teatr Hybrydowy, reż. M. Krymska

    Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5 (wejściówki)

    20:30 Panel dyskusyjny „Powroty do domu”

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

06.08. (WTOREK)

 

    18:00 etiudy studentów Akademii Teatralnej – Filii w Białymstoku (16+)

    Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71 (wejściówki)

    20:00 Przegadajmy to! Rozmowa z artystami

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

07.08. (ŚRODA)

 

    20:00 „Kamień na kamieniu” – Teatr Baza

    Kaczy Dołek, ul. Ogińskiego

    21:30 GORE – taniec z ogniem

    Kaczy Dołek, ul. Ogińskiego

 

08.08. (CZWARTEK)

 

    17.00 Pokaz powarsztatowy – prowadzenie: Karolina Gorton

    sala prób SOK, ul. Jana Pawła II 5

    19:00 Koncert zespołu Same Baby

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

    20:00 Kino Teatr-Akcjowe – najlepsze momenty w historii festiwalu i Teatru “Plama”

    Dom Festiwalowy, ul. Chłodna 1

 

09.08. (PIĄTEK)

 

    18:00 „DOM z powyłamywanymi nogami” – Teatr Hybrydowy (PREMIERA)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie