05.08.2019

Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Liczy się każda kropla

Bezcenny posag całkiem za darmo - co można dać dziecku karmiąc je piersią, co można ofiarować sobie - o tym wszystkim w rozmowie z Anną Malinowską, doradczynią laktacyjną z punktu wspierania matek karmiących w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

W rozmowie również caÅ‚a prawda o bawarce i zwiÄ…zkach kapusty z karmiÄ…cÄ… mamÄ…. Trwa Åšwiatowy TydzieÅ„ Karmienia PiersiÄ…. Warto walczyć o każdÄ… kroplÄ™ mleka mamy.

Część mÅ‚odych mam narzeka, że nie ma mleka, że nie nadaje siÄ™ do karmienia piersiÄ…… Czy to możliwe?

Anna Malinowska, doradczyni  laktacyjna z okazji trwajÄ…cego (1-7 sierpnia) Åšwiatowego Tygodnia Karmienia PiersiÄ… 2. sierpnia peÅ‚niÅ‚a dyżur w podlaskim oddziale NFZ.  - Jest niewielki procent mam, które faktycznie majÄ… maÅ‚o pÄ™cherzyków mlecznych lub takÄ… budowÄ™ anatomicznÄ… piersi, że rzeczywiÅ›cie karmienie piersiÄ… jest maÅ‚o realne albo kobieta jest w stanie wyprodukować maÅ‚Ä… ilość pokarmu. Ale już wiem, że nawet 100 mililitrów mleka mamy na dobÄ™, czyli 10 mililitrów na porcjÄ™ w dużym stopniu zabezpiecza dziecku przeciwciaÅ‚a. SÄ… mamy, które miesiÄ…cami odciÄ…gajÄ… caÅ‚kiem wydawaÅ‚oby siÄ™ niewielkie iloÅ›ci mleka, ale one wiedzÄ…, że takim sposobem podajÄ… dziecku przeciwciaÅ‚a i chcÄ… to robić mimo wyrzeczeÅ„. MuszÄ™ powiedzieć, że ja też jestem osobÄ…, która teoretycznie nie powinna karmić… a karmiÅ‚am i jednÄ… i drugÄ… córkÄ™ przez rok. Także można. Jeżeli mama na oddziale poÅ‚ożniczym mówi, że mleka nie ma i karmić nie bÄ™dzie, to trzeba jej poÅ›wiecić sporo czasu i delikatnie naprowadzić na tory karmienia piersiÄ… i przekonać, żeby spróbowaÅ‚a karmić.

A jak Pani najczęściej motywuje mamy, aby karmiły piersią?

MówiÄ™ im, że jest to posag na przyszÅ‚ość. Można nie móc dać dziecku nic materialnego, a dziÄ™ki karmieniu piersiÄ… można mu zupeÅ‚nie za darmo ofiarować hormony, enzymy, przeciwciaÅ‚a i dać zdrowie na przyszÅ‚ość. I czasami te mamy, które bardzo wzbraniajÄ… siÄ™ przed karmieniem piersiÄ…, kiedy zacznÄ…, zamieniajÄ… siÄ™ wrÄ™cz w przodowniczki karmienia (Å›miech), karmiÄ… dÅ‚ugo i namiÄ™tnie.

Czyli warto i trzeba walczyć o każdą kroplę mleka mamy?

Uważam, że bardzo ważne jest to, żeby promocjÄ™ karmienia piersiÄ… rozszerzyć na oddziaÅ‚y pediatryczne: nefrologiczne, ortopedyczne, onkologiczne, kardiologiczne. WszÄ™dzie tam, gdzie sÄ… chore noworodki, ich mamy powinny dostać fachowe wsparcie doradców laktacyjnych. Nastawiamy siÄ™ gÅ‚ównie na oddziaÅ‚y poÅ‚ożnicze, na noworodki. PoÅ‚ożna zajmuje siÄ™ karmieniem piersiÄ… do drugiego miesiÄ…ca, a jak wiemy karmienie trwa dużo dÅ‚użej i bardzo nam zależy na tym, żeby wdrażać karmienie mamy, traktujÄ…c je wrÄ™cz jako lek u dzieci chorych. Bardzo jest też ważne aby lekarze rodzinni, zanim wypiszÄ… receptÄ™ na mleko modyfikowane, skierowali mamÄ™ do doradcy laktacyjnego. Kamienie piersiÄ… jest bezcenne, trzeba o ten dar zawalczyć razem. Walczymy o każdÄ… kroplÄ™ mleka mamy, nawet jeżeli nie wychodzi nam wyÅ‚Ä…czne karmienie piersiÄ…, to niech to bÄ™dzie częściowe karmienie - tyle ile siÄ™ da.

Z jakimi problemami rodzice zgłaszają się do Pani najczęściej?

Najczęściej mamy przychodzÄ… do mnie, żeby upewnić siÄ™, czy dobrze karmiÄ… swoje dzieci… bo ciocia przyszÅ‚a i doradziÅ‚a „dokarm”, babcia powiedziaÅ‚a „daj butelkÄ™ mieszanki na noc, bo twoim mlekiem, to siÄ™ pewnie nie najada, tak na okrÄ…gÅ‚o karmisz i karmisz, masz za maÅ‚o mleka”…

Zatem nie tylko rodzice, ale również babcie i ciocie niech siÄ™ dowiedzÄ…, jakie sÄ… najczÄ™stsze mity na temat karmienia piersiÄ….

NajczÄ™stszy mit: „Masz maÅ‚e piersi i jesteÅ› chuda to nie bÄ™dziesz karmić” - nic bardziej mylnego, bo paradoksalnie z dużymi piersiami można mieć o wiele wiÄ™cej problemów. Kolejny mit: „Dziecko musi siÄ™ najeść w 10-15 minut” - otóż nie, każde dziecko ma wÅ‚asne tempo. Niektóre najadajÄ… siÄ™ szybko i Å‚apczywie, ale sÄ… też takie, które najadajÄ… siÄ™ na raty przez dwie godziny. Karmienie piersiÄ… nie poddaje siÄ™ żadnym schematom. Ile dzieci – tyle sposobów karmienia. PamiÄ™tajmy, że jeżeli dziecko prawidÅ‚owo przybiera na wadze, to znaczy, że jest wÅ‚aÅ›ciwie karmione piersiÄ….

Kolejny mit to cudowne właściwości bawarki, czyli herbaty z mlekiem. Rzeczywiście działa tak cudownie na laktację?

Mleko mamy tworzy siÄ™ na zasadzie neurohormonalnej, na jego ilość najwiÄ™kszy wpÅ‚yw ma intensywne ssanie dziecka - a wiÄ™c nie powstaje z mleka dostarczanego do organizmu mamy. Także jak ktoÅ› lubi bawarkÄ™, to smacznego, ale pokarmu w piersiach na pewno od niej nie przybÄ™dzie. Podobnie jak od niskoprocentowych napojów piwnych. Alkohol nawet w Å›ladowych iloÅ›ciach nie wzmaga laktacji, natomiast sÅ‚ód jÄ™czmienny jak najbardziej tak i po preparaty wÅ‚aÅ›nie ze sÅ‚odem jÄ™czmiennym powinny siÄ™gać mÅ‚ode mamy, a nie po niskoprocentowe napoje alkoholowe.

A co z kapustÄ…?

Kapusta to Å›wietny babciny sposób na tzw. nawaÅ‚ mleczny, który wystÄ™puje w drugiej lub trzeciej dobie po porodzie. Wtedy produkcja mleka zwiÄ™ksza siÄ™ aż dziesiÄ™ciokrotnie, piersi stajÄ… siÄ™ nabrzmiaÅ‚e i obolaÅ‚e. I wÅ‚aÅ›nie wtedy powinnyÅ›my siÄ™gnąć po liÅ›cie naszej polskiej kapusty, delikatnie stÅ‚uczone przez tatusia (Å›miech). To sok z liÅ›ci kapusty dziaÅ‚a przeciwzapalnie, przeciwobrzÄ™kowo i dodatkowo okÅ‚ady z obitych liÅ›ci kapusty nieznacznie hamujÄ… laktacjÄ™.

Czyli lekarstwem ma brak pokarmu jest jak najczęstsze karmienie dziecka?

DokÅ‚adnie tak, nic tak nie zadziaÅ‚a na produkcjÄ™ pokarmu mamy jak intensywne ssanie dziecka albo praca laktatora. PamiÄ™tajmy też o sferze psychicznej. Zestresowana, majÄ…ca na gÅ‚owie caÅ‚y dom i dwójkÄ™ starszych dzieci mama też może mieć problemy z karmieniem piersiÄ…. Relaks i spokój sÄ… niezwykle potrzebne.

Podsumujmy dlaczego pierÅ› jest lepsza od butelki?

Mleko sztuczne jest przygotowane przez człowieka, ma stały skład, a mleko mamy jest zmienne. Mleko mamy w nocy ma trzy razy więcej tłuszczu niż w dzień. W upalne dni, kiedy temperatura powietrza podnosi się powyżej 25 stopni, w pokarmie mamy jest więcej wody, dziecko może się napić, nie tylko najeść.

Czyli pierÅ› jest inteligentna?

Tak! Siara, czyli mleko z pierwszego tygodnia zawiera tysiąc razy więcej przeciwciał niż po miesiącu karmienia. Przy ssaniu piersi pracuje zdecydowanie więcej mięśni dziecka, wspaniale rozwija się aparat mowy i język.

Karmienie piersią opłaca się też dosłownie?

OczywiÅ›cie, karmiÄ…c piersiÄ… zaoszczÄ™dzimy nawet do 300 zÅ‚otych miesiÄ™cznie na mieszankach. Nie wspominam już o kosztach butelek, smoczków i caÅ‚ego procesu sterylizacji.

A korzyści dla mamy?

Również sÄ… ogromne. Mama, która szybko przystawi dziecko do piersi po porodzie szybciej dochodzi do siebie: jest mniejsze ryzyko zapadniÄ™cia na niedokrwistość, macica obkurcza siÄ™ szybciej, krwawienie jest krótsze. KarmiÄ…ce mamy o wiele rzadziej zapadajÄ… na nowotwór jajnika i piersi. MogÄ… też fantastycznie zrzucić tÅ‚uszczyk z bioder - same korzyÅ›ci!

Jak długo należy karmić piersią?

Pełne pięć miesięcy wyłącznie - bez dopajania i dokarmiania. A potem dodatkowe posiłki, papki wprowadzane pod osłoną mleka mamy. Im dłużej tym lepiej. Na początku karmi piersią większość mam, ale niestety do trzeciego miesiąca liczba karmiących mam spada prawie o połowę.

A sÄ… jakieÅ› górne granice? Kiedy należy skoÅ„czyć karmić piersiÄ…?

Nie ma żadnych wskazaÅ„, kiedy przestać karmić piersiÄ…. Jest jeden zapis Åšwiatowej Organizacji Zdrowia i AmerykaÅ„skiego Towarzystwa Pediatrycznego - karmić piersiÄ… należy do dwóch lat lub dÅ‚użej.



ŹródÅ‚o: Sekcja Komunikacji SpoÅ‚ecznej

PO NFZ











udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.11.2024

Sprzedam

Dodaj nowe og³oszenie