12.04.2014

Święto czekolady

Dziś, 12 kwietnia, przypada ulubione święto łasuchów – Światowy Dzień Czekolady. Trudno wyobrazić sobie świat bez tego smakołyku. Napój kakaowy na bazie ziarna kakaowca znany jest od starożytności, stał się popularny w XVII w., a sto lat później powstała pierwsza tabliczka czekolady.

O tym jak czekolada wpływa na nasz organizm opowiada Agnieszka Piskała, specjalistka do spraw żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.

- Jakie słodycze wybierają Polacy?

Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”:

 - Większość badań wykazuje, że spośród słodyczy Polacy najczęściej wybierają czekoladę. Rocznie zjadamy 2,5 kg tego smakołyku. Panowie preferują czekoladę gorzką ze względu na wytrawny smak. Natomiast panie i dzieci częściej sięgają po mleczną.  

- Jaka czekolada jest najzdrowsza?

- Najlepsza dla naszego organizmu jest czekolada gorzka zawierająca co najmniej 70% kakao. Bogata w żelazo, wapń, fosfor, potas, witaminy A, D, E i te z grupy B. W składzie ma też mniej cukrów, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie.

- Czym jest surowa czekolada?

- Czekolada produkowana metodą „Raw” polega na zastosowaniu nieprażonego ziarna kakaowego, a proces konszowania przeprowadzany jest w temperaturze 42 stopni Celsjusza. Do produkcji tego typu czekolad wykorzystuje się wyłącznie ekologiczne ziarno kakao, a poza nim nektar palmowy, który ma właściwości słodzące, ale znacznie niższy indeks glikemiczny niż cukier czy masło kakaowe. Surowce, wykorzystywane w produkcji surowej czekolady, pochodzą z objętych kontrolą jakości źródeł – sprowadzane są bezpośrednio od certyfikowanych producentów z Ameryki Południowej i Azji. Dodatkami wykorzystywanymi do czekolad raw są przede wszystkim jagody goi, owoce acai, morwa biała czy mielone ziarno kawy, które dodatkowo zwiększają wartość żywieniową całej tabliczki.

- Czy są sytuacje kiedy czekolada jest szczególnie polecana?

- Często słodycze są postrzegane jako produkty niezdrowe i takie, które należy wyeliminować z diety. Tymczasem należy pamiętać, że słodkie przekąski dają nam szybki zastrzyk energii. W sytuacji kiedy czeka nas wzmożony wysiłek intelektualny lub fizyczny słodycze mogą być naszym sprzymierzeńcem. Podczas nauki lub wędrówki w górach zawsze warto mieć przy sobie kilka kawałków czekolady.

- W jaki sposób czekolada wpływa na organizm?

- Czekolada zawiera dużo ważnych składników odżywczych, które są nam niezbędne, a jednocześnie dobrze zbilansowane w takim produkcie. Dla porównania – niektóre ciastka i cukierki mogą zawierać dużo konserwantów czy substancji „poprawiających” ich prezentację i sprawiających, że jemy je oczami. Niestety takie produkty niekoniecznie są zdrowe dla naszego organizmu. Czekolada dzięki flawonoidom doskonale wpływa na organizm: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, opóźnia procesy starzenia, ogranicza utlenianie złego cholesterolu. Jednym słowem jest najzdrowszą przekąską.

- Jak czekolada wpływa na nasze samopoczucie?

- Ziarno kakaowca, które wchodzi w skład czekolady jest niezwykle bogate w magnez warunkujący prawidłowe działanie układu nerwowego. Jednocześnie pierwiastek ten sprzyja przy wytwarzaniu serotoniny – hormonu szczęścia, który poprawia nastrój i pomaga zwalczyć stres. Dzięki temu czujemy się szczęśliwi i odprężeni.

- W jakich ilościach powinno się spożywać czekoladę?

- Umiar w spożywaniu każdego produktu to klucz do sukcesu. Tak samo jest z czekoladą. Zjedzenie czterech kawałków powinno być wystarczające i nie trzeba sięgać po więcej. To optimum zarówno pod względem żywieniowym, jak i takim, które daje uczucie.

 

***********************************************

 

„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w trzech edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział ponad 44% szkół gimnazjalnych z całej Polski.

 

(Fot. myslepozytywnie.pinger.pl)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie