Wypada pojechać o Trok na Zlot Świętych Mikołajów, a na Białoruś do Wioski Dziadka Moroza
Jak wiadomo, święty Mikołaj mieszka w Laponii, w Finlandii. Można go jednak spotkać i gdzie indziej. Cała wioska Dziadka Moroza ( czyli odpowiednika świętego Mikołaja) znajduje się np. we wsi Kaniuki, na Białorusi, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Natomiast najbliższy zlot wszystkich Mikołajów w odbędzie się 3 grudnia w Trokach, na Litwie.
Od 2 grudnia br. do 8 stycznia 2017 r., co weekend, będą się odbywały tam koncerty, widowiska artystyczne. Bo, gdzie jest litewska Stolica Świętych Mikołajów? Oczywiście, w Trokach! Po raz szósty w jednej z historycznych stolic Litwy, nad brzegiem jeziora Galvė, Święty Mikołaj zagości w przygotowanej dla niego "rezydencji". Można tam będzie spotkać również krasnoludki, będą realizowane programy edukacyjne, warsztaty, zabawy, koncerty.
Inauguracja świątecznych imprez w Trokach odbędzie się w piątek, 2 grudnia. Z bagien Czepkiele do dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich przybędzie Kalėda, czyli litewski Święty Mikołaj. To właśnie on w towarzystwie mer rejonu trockiego Edity Rudelienė zapali światełka na choince. Jak zapowiadają organizatorzy, trocka choinka będzie "wyjątkowa, jakiej nikt ani na Litwie, ani na świecie jeszcze nie widział" i będzie to coś, co kojarzy się wyłącznie z Trokami.
W okresie świątecznym w Trokach zamieszkają krasnale. Każdy z siedmiu trockich krasnali będzie miał swój własny domek, w którym będzie czekać na dzieci i dorosłych. Ten, kto odwiedzi wszystkich krasnali, będzie miał szansę na wygranie wycieczki dla całej rodziny - podróży promem z Tallinna do Helsinek. W Trokach ma działać świąteczna poczta, można z niej wysłać kartki z życzeniami.
3 grudnia w Trokach planowany jest zlot Świętych Mikołajów z różnych regionów, miast i miasteczek Litwy, przybędzie też najważniejszy gość - polski Święty Mikołaj. Tego dnia Troki z wizytą świąteczną odwiedzi również przedstawiciel Ambasady RP na Litwie. W Trockim Domu Kultury specjalny program artystyczny zaprezentuje "Mała Wilia", czyli dziecięco-młodzieżowa grupa Polskiego Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Wilia". Dzieci i młodzież, tancerze i chórzyści - blisko 70 artystów - wykonają tańce i pieśni ludowe, kolędy, nie zabraknie też taneczno-wokalnych akcentów świątecznych. "Wiliowcy" wprowadzą więc widzów w radosną atmosferę oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
W sobotę, 3 grudnia, wystąpi też "Mała Wilia", czyli dziecięco-młodzieżowa grupa Polskiego Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Wilia".
Świąteczny maraton zakończy przybycie Trzech Króli i koncert "Droga do Betlejem" (7 stycznia 2017 r.) oraz koncert podsumowujący kampanię "Bezpieczna Litwa" z udziałem Algirdasa Kaušpėdasa, Sashy Song, zespołu Biplan i showmanów "Radistai" (8 stycznia).
Program bożonarodzeniowych imprez w Trokach: www.kaledostrakuose.lt
Wioska Dziadka Moroza na Białorusi
Zaledwie 10 kilometrów od Białowieży, na 15 - hektarowej polanie, w południowej części Puszczy Białowieskiej, po białoruskiej stronie, w pobliżu jej administracyjnego centrum - wsi Kamieniuki, znajduje się jedna z największych tutejszych atrakcji: Gospodarstwo Dziadka Moroza. Wchodzi się do niego przez wielką drewnianą bramę „pilnowaną” przez postacie z legend. W zimie bywa tu do 8 tys. zwiedzających dziennie.
W Kamieniskach, znajduje się turystyczne centrum białoruskiej część Puszczy Białowieskiej (siedziba Parku, hotel, restauracja i kantor). Jedną z głównych atrakcji jest Muzeum Przyrody (podobne do tego w Białowieży). Niedaleko jest też słynna Siedziba Dziadka Moroza. W 2003 roku powstała tu duża wioska tematyczna, gdzie odwiedzający przenoszeni są w bajkowy świat. Najwięcej gości jest zimą (Dziadek Mróz jest lokalnym odpowiednikiem św. Mikołaja, to on przynosi prezenty).
Razem z Dziadkiem Mrozem, w tym bajecznym miejscu, żyją także Śnieżynki pomagają gospodarzowi i odpowiadają na listy i e-maile dzieci.
W gospodarstwie tym jest również duży Skarbiec, w którym gromadzi się tysiące listów oraz rysunków przysyłanych przez dzieci z całego świata. Jest też drewniany młyn, który "mieli troski i kłopoty".
Otoczone drewnianym płotem jak palisadą, z masywnymi, pięknie zdobionymi drewnianymi wrotami "strzeżonymi" przez postacie z bajek, przyciąga tysiące turystów. I bynajmniej nie tylko dzieci. Bo każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Najmłodsi postacie, o których często słyszą, a tu mogą je zobaczyć, zaś z gospodarzem i jego wnuczką Snieguroczką - Śnieżynką porozmawiać, a nawet otrzymać prezent. Lub pooglądać wyrzeźbione w drewnie postacie z legend i bajek, ewentualnie poszaleć na przeznaczonym dla nich placu zabaw.
Dorośli natomiast mogą kupić pamiątki lub coś zjeść - przede wszystkim pyszne białoruskie bliny z masłem, miodem, konfiturami z żurawin lub sadłem topionym z cebulą. Lub inne dania, np. szaszłyk z jelenia. No i wypić jedną z herbat z puszczańskich ziół.
Dziadek Mróz - w krajach po radzieckich odpowiednik Świętego Mikołaja - przyjmuje gości codziennie, przez cały rok, od otwarcia tego obiektu w dniu 25 grudnia 2003 r. odwiedziło go ponad milion turystów, ze 100 krajów świata, z czego 70 proc. to osoby dorosłe.
Do Dziadka Moroza można wysłać rysunek, list, a powinno się je kierować je adres: Białoruś, 225063, Obwód brzeski, rejon kamieniecki, Puszczy Białowieskiej, gmina Kamenyuki. Lub cyrylicą: Брестская область, Каменецкий район, 225063 п/о Каменюки, Деду Морозу
WYG
Źródła: Wilnoteka.lt; echodnia.eu; bialowieza.net; kaledostrakuose.lt
Fot wikipedia.org