Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może już w czerwcu szkołę w Bakałarzewie odwiedzi grupa młodzieży z polskiej szkoły w Grodnie.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Bakałarza w Bakałarzewie stara się o nawiązanie bliskiej współpracy ze słynną „Batorówką” - Polską Szkołą Społeczną im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi (ZPB).
Delegacja Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie na czele z dyrektorem Kazimierzem Leończukiem oraz wójtem gminy Tomaszem Naruszewiczem 31 stycznia odbyła wizytę w siedzibie Związku i spotkała się z kadrą pedagogiczną i dyrekcją "Batorówki."|
- Chcielibyśmy nawiązać współpracę opartą na wymianie doświadczeń. Być może już w czerwcu tego roku zaprosimy do naszej szkoły grupę dzieci i młodzieży z Białorusi. Wszystko jest jeszcze w fazie planów, ale chcemy, aby dzieci z Grodna przyjechały do Bakałarzewa na kilka dni i uczestniczyły w lekcjach w naszej szkole. W tym czasie miałyby okazję mówić po polsku, takim „żywym”, codziennym językiem. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ władze Białorusi nie wspierają nauki języka polskiego. Wprost przeciwnie. Klasy z polskim językiem nauczania są zamykane i nauka odbywa się w szkołach społecznych – mówi Kazimierz Leończuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie.
O trudnościach, z jakimi spotykają się Polacy na Białorusi, opowiadały delegacji z Bakałarzewa dyrektor szkoły Batorego Danuta Karpowicz oraz prezes ZPB Andżelika Borys.
- Nawiązanie współpracy traktujemy jako pewnego rodzaju misję, wsparcie dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów w Grodnie, ale jest to też ważne doświadczenie dla naszej społeczności. Chcielibyśmy pokazać, jak u nas prowadzone są lekcje, zabrać na wycieczkę po regionie oraz zorganizujemy imprezę integracyjną. Później być może niewielka grupa młodzieży z naszej szkoły pojedzie do Grodna – opowiada K. Leończuk.
Szkoła w Bakałarzewie złożyła wniosek o dofinansowanie z programu Erasmus Plus Mobilność Nauczycieli.
- Chcemy podnieść kompetencje językowe naszych pedagogów i nawiązać w przyszłości współpracę z innymi szkołami na zachodzie Europy, ale na razie chcielibyśmy zacieśnić przyjaźń z naszymi rodakami na wschodzie - podkreśla dyrektor.
Fot. Znadniemna.pl
(just)