27.04.2023

Tajemnice klasztoru pokamedulskiego w Wigrach. Prawie 2 mln zł na podziemne przejścia i piwnice

Zabytkowy klasztor w Wigrach - jedna z wizytówek Suwalszczyzny - skrywał tajemnice, o których nikt wcześniej nie wiedział. W trakcie prac renowacyjnych dolnych eremów odkryto piwnice i podziemne przejścia.

Aby je zabezpieczyć i wyremontować, konieczne jest finansowe wsparcie. Wigierska parafia otrzymaÅ‚a 1,8 mln zÅ‚ z rezerwy budżetu paÅ„stwa. UmowÄ™ w tej sprawie podpisali w Å›rodÄ™ (26.04), w obecnoÅ›ci wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, podlaski wojewódzki konserwator zabytków prof. MaÅ‚gorzata Dajnowicz i proboszcz parafii pw. Niepokalanego PoczÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny w Wigrach ks. kan. dr Jacek Nogowski.

- Dodatkowe możliwoÅ›ci finansowe pozwolÄ… na ochronÄ™ dziedzictwa narodowego. To już kolejne dofinansowanie w ostatnim czasie, jakie otrzymuje wigierski klasztor. Latem parafia z rezerwy celowej Prezesa Rady Ministrów otrzymaÅ‚a 5 mln zÅ‚. Mam nadziejÄ™, że przekazane Å›rodki pozwolÄ… na dokoÅ„czenie rozpoczÄ™tych już prac – mówiÅ‚ wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podpisana latem ubiegÅ‚ego roku umowa dotyczyÅ‚a remontu eremu tarasu dolnego – siedmiu domków wraz z murem oporowym.

- Kiedy zaczÄ™liÅ›my prace, odkryliÅ›my tak naprawdÄ™ to, co jest zabytkiem – zasypane piwnice, tunele, przejÅ›cia. ZgÅ‚osiliÅ›my od razu, że nie można tego tak z powrotem zasypać i zostawić, dlatego też wystÄ…piliÅ›my o dodatkowe fundusze, zebyÅ›my mogli to zabezpieczyć i później wyremontować - wyjaÅ›niaÅ‚ podczas konferencji prasowej w wigierskim klasztorze ks. kan. dr Jacek Nogowski - proboszcz parafii pw. Niepokalanego PoczÄ™cia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny w Wigrach.

Przyzane Å›rodki z budżetu paÅ„stwa to ponad 1,8 mln zÅ‚ z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w podziemiach eremu. Obecnie znalezisko analizujÄ… archeolodzy - najprawdopodobniej pochodzi z czasów przedkamedulskich.

W XVI w. na terenie dzisiejszego wzgórza klasztornego prawdopodobnie istniaÅ‚ myÅ›liwski dwór królewski. W 1667 r. król Jan Kazimierz nadaÅ‚ przywilej fundacyjny na zaÅ‚ożenie, na wyspie królewskiej, na jeziorze Wigry, klasztoru ojców kameduÅ‚ów. Pierwszy etap budowy opieraÅ‚ siÄ™ na wzniesieniu drewnianego koÅ›cioÅ‚a, klasztoru oraz innych zabudowaÅ„, które spÅ‚onęły w 1671 r. Po pożarze przystÄ…piono od odbudowy wigierskiego kompleksu - byÅ‚y to lata 80. XVII w.

- Eremy klasztorne sÄ… już remontowane w prawidÅ‚owy sposób, nastÄ™puje ich rekonstrukcja i dzisiaj mamy możliwość podpisania umowy na kolejne etapy prac. MyÅ›lÄ™, że w ciÄ…gu kilku lat bÄ™dziemy mogli obserwować caÅ‚oÅ›ciowe efekty piÄ™kna naszych Wigier – mówiÅ‚a prof. MaÅ‚gorzata Dajnowicz - podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

W uroczystoÅ›ci podpisania umów wziÄ™li udziaÅ‚ również poseÅ‚ JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski i starosta suwalski Witold Kowalewski.

- Wspieramy wigierski klasztor i caÅ‚y zespóÅ‚ klasztorny, ponieważ jest to miejsce wyjÄ…tkowe na mapie naszego województwa – zarówno pod wzglÄ™dem zabytkowym, jak i religijnym. ChÄ™tnie odwiedzajÄ… go turyÅ›ci, odbywajÄ… siÄ™ tutaj również wydarzenia kulturalne – podsumowaÅ‚ wojewoda

 

 

ŹródÅ‚o i fot. PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie