Jedna z najciekawszych imprez kulinarnych w kraju miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Przy okazji Targów Smaki Regionów odbył się Wielki Finał XXII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, czyli wręczenie prestiżowych nagród „Perła 2023”.
Podlaskim kulinariom przyznano w tym roku rekordową ilość statuetek, bo aż siedem, które wręczała Izabela Byszewska, Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Nagrody otrzymały następujące produkty:
1. Korona weselna - Zakładu Mięsnego sp. j. Dyczewscy - Rafał Dyczewski z Suwałk.
Rok założenia firmy - 1994 r., ale rodzina Dyczewskich z tą branżą jest związana od lat 70-tych ub. wieku. Rafał Dyczewski, który po rodzicach odziedziczył zakład, do dziś korzysta z rysunków i receptur skrzętnie notowanych przez nich w zeszytach.
Hitem roku 2022 okazała się „Korona weselna”. Podczas wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zdobyła I miejsce!
– Szef odnalazł przepis razem z rysunkiem w zeszytach swojego taty. Namówiłam go więc, abyśmy to zrobili i wystartowali w konkursie – opowiadała dla portalu podlaskie.eu Elżbieta Anielak, pracownica masarni i jej przedstawicielka podczas konkursowych zmagań w Augustowie. – Bardzo się cieszymy, że nasza „korona” otrzymała taką nagrodę. Po konkursie wprowadziliśmy ją do sprzedaży i naprawdę jest hitem. Ludzie zamawiają ją na uroczystości rodzinne, spotkania okolicznościowe i firmowe. Jest okazała, robi wrażenie, ale przede wszystkim jest przepyszna! – zachwalała.
W lipcu 2023 roku, podczas Podlaskiego finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo, wśród wyróżnionych znalazła m.in. Korona weselna - Zakładu Mięsnego sp. j. Dyczewscy - Rafał Dyczewski z Suwałk oraz, Mrowisko - „Skruzdelynas” – „Reni Ciasta Domowe” Reginy Pik z Puńska.
Teraz obie firmy ostały nagrodzone podczas Wielkiego Finału XXII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, czyli wręczenia prestiżowych nagród „Perła 2023”.
2. Mrowisko/ Skruzdelynas - Regina Pik, „Reni Ciasta Domowe”
Pierwszą „Perłę” – kulinarną, najwyższą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo - Smaki Regionów” – zdobyła w 2013 r. za tort francuski Napoleon, drugą - w 2016 r. - za sękacza. W 2022 r. w etapie wojewódzkim tegoż konkursu zajęła I miejsce w kategorii ciasta: za mrowisko. Teraz mrowisko zostało docenione także na szczeblu krajowym.
Pani Regina ma całe zeszyty zapisane recepturami od babci, mamy, wujenki i teściowej. Choć kulinarną pasją zaraziła ją przede wszystkim babcia. Była nieformalną firmą cateringową, bo kiedy trzeba było przygotować wesele, zajmowała się organizacją wszystkiego: od świniobicia, poprzez gotowanie, pieczenie i dekoracje. Pani Regina – spośród czwórki swojego rodzeństwa – najczęściej była przez babcię wybierana do pomocy w kuchni.
Pomagała też swojej wujence, specjalistce od sękaczy.
Przepis na tort „Napoleonas” pani Regina otrzymała od swojej babci, a ta od swojej. To ciasto bardzo pracochłonne, jego zrobienie zajmuje dwa dni. Warstwy ciasta francuskiego przekłada się masą z masła śmietanowego oraz kisielu z suszonych moreli. Inne torty przygotowuje na imieniny, inne na urodziny, a jeszcze inne na komunie czy wesela.
Regina Pik wypieka m.in. mrowiska, rogaliki francuskie, różne rodzaje serników, rosa, makowiec japoński z jabłkami, śmietanowiec, domek Baby Jagi…
3. Jaziowe nóżki – KGW w Radziłowie
4. Miód znad Buga – Tadeusz Kruszewski, „Pasieka Majowa”
5.Podlaski kisiel owsiany – Helena Koroluk, Stowarzyszenie „Moszczonka” w Moszczonie Pańskiej
6. Wigilijne pączki z kapustą – Marta Grygoruk, KGW „Hołodzianki”
7.Perłą za „Danie” nagrodzono Safor + pierogi ze szczupakiem – KGW w Radziłowie
Osiemdziesiąt Pereł dla Podlasia
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach promowania podlaskich produktów regionalnych, współpracuje od początku konkursu z organizatorami oraz wspiera merytorycznie i organizacyjnie rodzimych producentów. Także w roku bieżącym zorganizował wyjazd na tę uroczystość, dzięki czemu umożliwił nagrodzonym wytwórcom osobiste odebranie statuetek „Perła 2023”.
Nagradzane były produkty i dania z całej Polski, a łączna ilość przyznanych Pereł wynosiła 80. Po uroczystości, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wszystkich eksponowanych kulinariów i posmakowania ich. Była to świetna okazja do poznania smaków z innych regionów oraz wymiany przepisów.
WYG
Źródła i fot: Joanna Czarkowska - PODR; podlaskie.eu; UG Puńsk