To matki zazwyczaj opiekują się nowo narodzonym dzieckiem, ale w dzisiejszych czasach zdarza się, że kobiety mają bardziej intratną i lepiej płatną pracę. Warto przypomnieć, że do płatnej opieki mają również prawo podlegający ubezpieczeniu chorobowemu ojcowie. Gdy urodzi się dziecko, jego tata zgodnie z przepisami może skorzystać z trzech rodzajów urlopów. Są to: urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski.
- Rodzice malucha mogÄ… przerwać pracÄ™ na 52 tygodnie. Rok opieki gwarantuje im Å‚Ä…cznie urlop macierzyÅ„ski i urlop rodzicielski. Okres ten jest dÅ‚uższy, jeÅ›li przy porodzie urodzi siÄ™ wiÄ™cej niż jedno dziecko. Urlop macierzyÅ„ski wynosi od 20 do 37 tygodni, przy czym 14 musi wykorzystać mama. - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Ile mama ile tata na macierzyńskim
To jednak mamy najczęściej roztaczajÄ… opiekÄ™ nad nowo narodzonym maluchem. W ubiegÅ‚ym roku w województwie podlaskim z urlopu macierzyÅ„skiego skorzystaÅ‚o prawie 11 tys. kobiet. ObowiÄ…zkowe pierwsze 14 tygodni jest zarezerwowane tylko dla paÅ„. Jedynie w wyjÄ…tkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekÄ™ nad noworodkiem. JeÅ›li po 14 tygodniach urlopu macierzyÅ„skiego mama dziecka bÄ™dzie chciaÅ‚a wrócić do pracy, to maluchem może zaopiekować siÄ™ tata. Z takiej możliwoÅ›ci skorzystaÅ‚o w naszym regionie 366 ojców.
Tacie dziecka przysÅ‚uguje również zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski w przypadku Å›mierci matki dziecka, porzucenia przez niÄ… dziecka lub gdy matka dziecka legitymuje siÄ™ orzeczeniem o niezdolnoÅ›ci do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci w stopniu znacznym.
Rodzicielski dla obojga rodziców
Po urlopie macierzyÅ„skim rodzice majÄ… prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia dwojga lub wiÄ™cej dzieci 34. Urlop ten przysÅ‚uguje również w przypadku przyjÄ™cia dziecka na wychowanie. Może on być być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakoÅ„czenia roku kalendarzowego, w którym dziecko koÅ„czy szósty rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie wiÄ™cej niż 4 częściach, stanowiÄ…cych wielokrotność tygodnia, przypadajÄ…cych bezpoÅ›rednio po urlopie macierzyÅ„skim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogÄ… wykorzystać wspólnie lub podzielić miÄ™dzy siebie. W 2018 r. z urlopu rodzicielskiego w podlaskim skorzystaÅ‚o prawie 12 tys. rodziców, z czego tylko 108 mężczyzn.
Ojcowski tylko dla taty
- Niezależnie od urlopu macierzyÅ„skiego i rodzicielskiego, ojcu dziecka przysÅ‚uguje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiÄ™tać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukoÅ„czenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach. Å»adna z części nie może być krótsza niż tydzieÅ„. - dodaje rzeczniczka.
W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyÅ„skim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. W 2016 r. w województwie podlaskim z tego uprawnienia skorzystaÅ‚o ponad 3,7 tys. ojców, w 2017 r. 4,3 tys. a w 2018 r. już ponad 5 tys.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego