Jest przynajmniej kilka pojazdów, o prowadzeniu których marzył niemal każdy chłopiec i niejedna dziewczynka. W tej kategorii tuż obok karetki, autobusu, czy traktora jedzie... ciągnik samochodowy – potocznie nazywany TIR-em.
Nie wszyscy wiedzÄ…, że skrót TIR pochodzi z jÄ™zyka francuskiego i nie jest wcale nazwÄ… samochodu, a miÄ™dzynarodowej konwencji celnej z 1975 r. Jej peÅ‚na nazwa brzmi Transport International Routier – czyli MiÄ™dzynarodowy Transport Drogowy. Ta miÄ™dzypaÅ„stwowa umowa pozwoliÅ‚a uproÅ›cić procedury, jakim poddawane sÄ… na przejÅ›ciach granicznych i w urzÄ™dach celnych samochody ciężarowe wypeÅ‚nione przeróżnymi dobrami. Poza tym daÅ‚a też nazwÄ™ pojazdom, które budzÄ… skrajne emocje – od miÅ‚oÅ›ci do nienawiÅ›ci.
Co na to CEPiK?
Nie bylibyÅ›my sobÄ…, gdybyÅ›my nie przewertowali bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i nie poszukali dla Was TIRo-ciekawostek.
Wydaje Ci siÄ™, że jest ich za dużo na polskich drogach? Oto twarde dane – w CEPiK znaleźliÅ›my 247 tysiÄ™cy ciÄ…gników samochodowych. Liczba ta dotyczy wozów zarejestrowanych w Polsce przez ostatnich 10 lat i nie obejmuje pojazdów wyrejestrowanych, na tablicach tymczasowych i tymczasowych badawczych.
Teraz zaskoczenie: w przeciwieÅ„stwie do ciÄ…gników rolniczych - najwiÄ™cej ciÄ…gników samochodowych wcale nie zarejestrowano w Warszawie. StolicÄ… TIRów jest… Jaktorów (ponad 13 tysiÄ™cy tego typu maszyn). Drugie miejsce w tej kategorii zajÄ…Å‚ PoznaÅ„ (ponad 10 tysiÄ™cy pojazdów). Warszawa jest tutaj trzecia – ponad siedem tysiÄ™cy zarejestrowanych pojazdów tego typu.
W siodle i z balastem
W trakcie naszego TIRo-CEPiKowego Å›ledztwa najczęściej trafialiÅ›my na markÄ™ DAF – ponad 52 tysiÄ…ce rekordów. Kolejne byÅ‚y ciężarówki Scania – ponad 42 tysiÄ…ce, potem MAN i Volvo – ponad 41 tysiÄ™cy każda. WiÄ™kszość pojazdów to ciÄ…gniki siodÅ‚owe, czyli samochody przeznaczone do ciÄ…gniÄ™cia innych pojazdów, które nie posiadajÄ… wÅ‚asnego napÄ™du (takim innym pojazdem jest np. naczepa).
Ich nazwa wzięła siÄ™ od elementu Å‚Ä…czÄ…cego ciÄ…gnik z naczepÄ… – czyli siodÅ‚a umiejscowionego nad tylnÄ… osiÄ… ciÄ…gnika. NajwiÄ™kszym atutem „siodÅ‚owców” jest ich uniwersalność – mogÄ… ciÄ…gnąć naczepy przystosowane do transportu dowolnego towaru, a nawet naczepy z przeznaczeniem na konkretne funkcje – np. mobilne laboratoria, przychodnie (np. z mammografami).
DrugÄ… grupÄ… w bazie CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów, część bazy CEPiK) sÄ… ciÄ…gniki balastowe. Tych naliczyliÅ›my 91. Choć w rzeczywistoÅ›ci może być ich wiÄ™cej – bowiem aż 3485 pojazdów nie zostaÅ‚o przypisanych do żadnej grupy, a 492 pojazdy oznaczono jako „Inny”.
Wróćmy jednak do nazwy balastowy. Wzięła siÄ™ od (oczywiÅ›cie) balastu, którym dociążany jest ciÄ…gnik. Pozwala on utrzymać odpowiedniÄ… przyczepność kóÅ‚ pojazdu. To niezwykle ważne, bo ciÄ…gniÄ™te przez „balastówki” przyczepy mogÄ… mieć wiele osi i zazwyczaj nie posiadajÄ… ukÅ‚adu hamulcowego. ZwiÄ™kszona przyczepność ciÄ…gnika do podÅ‚oża pomaga wiÄ™c utrzymać transport pod kontrolÄ…. Balast musi przewyższać swojÄ… masÄ… masÄ™ transportowanych obiektów.
American dream
CiÄ…gniki samochodowe to pojazdy, które muszÄ… być sprawne pod każdym wzglÄ™dem, dlatego wiÄ™kszość tych, na które trafiliÅ›my zostaÅ‚a wyprodukowana w ciÄ…gu ostatnich 20 lat.
NajwiÄ™cej jest tych z 2011 r. – ponad 30 tysiÄ™cy, potem pojazdy z 2016 r. – ponad 24 tysiÄ…ce i 2012 – ponad 23 tysiÄ…ce.
WiÄ™kszość pojazdów rejestrowana jest na tzw. zwykÅ‚ych blachach. Ponad dwa i póÅ‚ tysiÄ…ca wÅ‚aÅ›cicieli ciÄ…gników zdecydowaÅ‚o siÄ™ na wyrobienie tablic indywidualnych. Tylko sześć pojazdów ma tablice zabytkowe. Naszym zdaniem najciekawszy z nich to M931 (AM General) z 1983 r.
Wozy tego typu były produkowane dla amerykańskiej armii, stanowiąc podstawowy środek transportu dla ciężkiego sprzętu bojowego.
Innym zabytkowym przedstawicielem amerykaÅ„skiej motoryzacji jest pochodzÄ…cy z 1984 r. Peterbilt 359. To marka, którÄ… z pewnoÅ›ciÄ… kojarzycie, jest bowiem jednym z symboli amerykaÅ„skich TIR-ów pÄ™dzÄ…cych przez dÅ‚ugie drogi.
Innym zabytkowym pojazdem z amerykaÅ„skiej rodziny jest Kenworth W900 wyprodukowany w 1987 r. Seria „900” jest jednÄ… z najdÅ‚użej produkowanych serii samochodowych – wozy tego typu powstajÄ… do dziÅ›!
WÅ›ród formalnie zgÅ‚oszonych zabytków zabrakÅ‚o niestety tych produkowanych w Polsce – ciÄ…gników siodÅ‚owych marki Jelcz, czy Star. Ale nie zabrakÅ‚o ich w naszym zestawieniu. W CEPiKu znaleźliÅ›my np. Jelcza C662D.43 – to pojazd militarny z napÄ™dem na wszystkie osie (ukÅ‚ad jezdny 6x6) i wysokÄ… kabinÄ….
Z Niemiec tu przyjechały
Choć Ameryka wydaje siÄ™ królestwem ciÄ…gników to najwiÄ™cej pojazdów – z racji odlegÅ‚oÅ›ci i innej infrastruktury – sprowadzamy skÄ…dinÄ…d. Nawet TIRy najczęściej kupujemy u naszych niemieckich sÄ…siadów. Choć nie tylko. Tego typu pojazdy Å›ciÄ…gamy też z Francji. Niespodzianek nie ma również przy paliwie – niemal wszystkie wozy tego typu jeżdżą dziÄ™ki olejowi napÄ™dowemu. Zaledwie garstka (136) napÄ™dzana jest benzynÄ…, jeszcze mniej gazem.
Sprawdź swoje punkty
Kierowcy TIR-ów i innych dużych pojazdów to profesjonaliÅ›ci, którzy nie tylko dbajÄ… o swoje wozy, ale również o bezpieczeÅ„stwo na drodze. – Ministerstwo Cyfryzacji ma w swojej ofercie również usÅ‚ugi dla nich – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przede wszystkim mogÄ… sprawdzić, czy na ich koncie sÄ… punkty karne. Wystarczy, że skorzystajÄ… z usÅ‚ugi Sprawdź swoje punkty karne. BÄ™dÄ… do tego potrzebne chwila czasu, Internet i profil zaufany, który jest również kluczem do innych przydatnych e-usÅ‚ug dla kierowców – Mój Pojazd, czy Historia Pojazdu – dodaje szef MC.
SkÄ…d pochodzÄ… dane?
Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu pochodzÄ… z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostaÅ‚y wprowadzone do ewidencji przez urzÄ™dy i zostaÅ‚y poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogÄ… nie uwzglÄ™dniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzÄ™dników po publikacji.
Wydział Komunikacji
Ministerstwa Cyfryzacji