03.04.2025

Transgraniczny Kongres Gospodarczy w Sejnach. Waga współpracy i promocji regionu [zdjęcia]

Wydarzenie, które odbyło się 3 kwietnia 2025 roku w Sejnach, zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz, przedsiębiorców, ekspertów oraz gości z Litwy.

Kongres był okazją do dyskusji o przyszłości regionu, możliwościach rozwoju oraz sposobach na przyciągnięcie inwestorów. Inicjatywa Doriana Krause, Burmistrza Miasta Sejn spotkała się z wyrazami uznania, a uczestnicy wielokrotnie podkreślali istotność tego typu spotkań.

Transgraniczny Kongres Gospodarczy to wydarzenie o dużym znaczeniu dla lokalnego biznesu i współpracy polsko-litewskiej. Władze miasta, świadome unikatowego położenia Sejn na pograniczu, postanowiły wykorzystać jego potencjał jako naturalnego miejsca spotkań przedsiębiorców z obu stron granicy.

- Jesteśmy strategicznymi partnerami, jesteśmy sąsiadami – podkreślał Genadijus Mackelis, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach. Nie potrzebujemy połączeń lotniczych, bo mamy do siebie blisko, co sprzyja rozwojowi współpracy między naszymi krajami, również tej gospodarczej i biznesowej. O bliskości i partnerstwie mówili też samorządowcy z miast litewskich, uczestniczących w Kongresie - wicemer Olity (Alytusa) Lina Gaidziunaite i wicemer Kozłowej Rudy (Kazlu Rudos) Justinas Kazla.

Jednym z tematów poruszanych podczas Kongresu była kwestia bezpieczeństwa ekonomicznego regionu i trudności w przyciągnięciu inwestorów, a także potrzeba wdrożenia instrumentów wspomagających w tym zakresie obszary przygraniczne.

Jak jednak podkreślał wicewojewoda podlaski Paweł Krutul, najważniejsze jest w obecnych czasach, że potrafimy współpracować z naszymi sąsiadami. - Ważne, aby ta współpraca była na jak najwyższym poziomie – mówił przedstawiciel władz województwa podlaskiego. Zapewnił ponadto, że w naszym regionie jest bezpiecznie. To przede wszystkim zasługa naszej transgranicznej współpracy, także militarnej.

O wysokiej jakości współpracy mówił też radny Województwa Podlaskiego, dyrektor szpitala w Sejnach Waldemar Kwaterski. Przyznał że w dużej mierze to właśnie dzięki unijnym programom transgranicznym nasz region się rozwija, a takie placówki, jak szpitale mają środki na zakup nowoczesnego sprzętu. Obecny na wydarzeniu Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, zaznaczył z kolei, że realizowane po obu stronach granicy przedsięwzięcia to nie tylko analogiczne projekty, bo mają też wartość dodaną w postaci powiązanych działań.

Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, prezes SSSE S.A. Cezary Cieślukowski wyraził nadzieję, że w końcu Sejny dostaną swoją szansę i gospodarka stanie się rzeczywiście motorem napędowym rozwoju Sejneńszczyzny. Przedstawił ponadto instrumenty wsparcia przedsiębiorczości, jakie daje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podkreślił, że ulgi, na jakie mogą liczyć inwestorzy, są najwyższe w kraju.

Obecni na spotkaniu prelegenci – przedstawiciele instytucji wsparcia biznesu przekazali cenne informacje w zakresie dotyczącym pomocy, takiej jak preferencyjne pożyczki czy dotacje. Wśród prelegentów byli przedstawiciele: Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Województwa Podlaskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Podlaskiego Funduszu Rozwoju. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego „ARES”.

Na temat mocnych i słabych stron obszarów przygranicznych, a także szans i zagrożeń wypowiadały się też ekspertki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przedstawiły m.in. wyniki badań dotyczących życia w miastach przygranicznych i wskazały, że bardzo istotny wpływ ma na nie ma właśnie współpraca jednostek samorządu terytorialnego.

Bardzo ciekawe spostrzeżenia przyniósł także panel dyskusyjny „Rozwój przedsiębiorczości w obszarze transgranicznym – szanse i zagrożenia”. O swoich doświadczeniach opowiadali przedstawiciele firm – Falko Fish i Malow - które właśnie dzięki specyficznemu położeniu i współpracy transgranicznej mogły rozwinąć się na szerszą skalę.

Kierownik Referatu Rozwoju Przestrzennego i Gospodarczego Anna Łukasik podkreślała z kolei, że rozwój jest możliwy tylko wówczas, gdy jest zgodny z wizją wszystkich mieszkańców, a nie tylko osoby zarządzającej. Podczas dyskusji wskazywano ponadto potrzebę zwrócenia uwagi na potrzeby ludzi młodych i na ich potencjał, budowania w nich poczucia patriotyzmu lokalnego i wspierania w ich pierwszych przedsiębiorczych działaniach.

Kolejnym wnioskiem płynącym z panelu jest stwierdzenie, że Sejny do rozwoju nie potrzebują dużego inwestora. Ich przewagą mogą stać się prężne działania małych, lokalnych firm, które otrzymają wsparcie na rozwój swojego biznesu. Walory Sejn sprawiają bowiem, że jest to atrakcyjne miejsce do życia.

Zakończeniem Kongresu było wystąpienie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach Wioletty Myszczyńskiej. Z jej podsumowania lokalnego ryku pracy wynika, że nasz region dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi. To, czego potrzeba mieszkańcom to odpowiednio ukierunkowana aktywizacja. Kolejnym ważnym wnioskiem płynącym z jej wystąpienia jest to, że sejnianie są bardzo przedsiębiorczy, już na etapie szkoły średniej mają pomysł na własną działalność. A na sejneńskim, skromnym rynku, funkcjonuje 300 mikroprzedsiębiorstw.

Partnerem Strategicznym Transgranicznego Kongresu Gospodarczego było Województwo Podlaskie.

udostępnij na fabebook
Boss
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.08.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2431 4.3289
USD 0.00% 3.8780 3.9564
GBP 0.00% 4.9645 5.0647
CHF 0.00% 4.5191 4.6103
Dodaj nowe og�oszenie