Jak w całej Polsce, tak i w Suwałkach dziś, w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, zwanego też świętem Bożego Ciała, na ulice miast i wsi, w procesjach eucharystycznych do czterech ołtarzy wyszły tłumy wiernych. W procesji, w parafii Matki Bożej Miłosierdzia, wspominając Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Jezus przemienił swoje ciało w chleb, a krew w wino, uczestniczyło ponad dwa tysiące osób.
- Chrystus, który wstÄ…piÅ‚ do nieba i w nim zostaÅ‚, dziÅ› na nowo otwiera niebo przed nami żeby przybliżyć tajemnicÄ™ Eucharystii. Dlatego kiedy wyjdziemy na ulice miasta w tej procesji, nie zwracajmy uwagi na sprawy przyziemne. W tym momencie odnówmy w sobie miÅ‚ość do sakramentu Eucharystii, do tego, co jest istotÄ… miÅ‚oÅ›ci tego, który z nieba zstÄ™puje, po to, żebyÅ›my już tu, na ziemi, mieli dla siebie kawaÅ‚ek nieba – w homilii mówiÅ‚ ks. Marek Borysiak, proboszcz parafii pw. MBM.
Po uroczystej sumie wierni przeszli do czterech polowych oÅ‚tarzy, przy których kapÅ‚ani czytali fragmenty Ewangelii zwiÄ…zane z EucharystiÄ…. NabożeÅ„stwo zakoÅ„czyÅ‚o bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo i odÅ›piewanie uroczystego Te Deum... czyli „Ciebie Boga wysÅ‚awiamy...”.
Teraz rozpoczyna siÄ™ oktawa Bożego CiaÅ‚a, w czasie której, po wieczornych nabożeÅ„stwach i odmówieniu litanii do Serca Pana Jezusa, już w koÅ›cioÅ‚ach odbywać siÄ™ bÄ™dÄ… procesje.
Uroczystość Bożego CiaÅ‚a ma charakter dziÄ™kczynny. W Polsce obchodzi siÄ™ jÄ… w czwartek po UroczystoÅ›ci Trójcy ÅšwiÄ™tej. Jest to Å›wiÄ™to ruchome, wypadajÄ…ce zawsze 60 dni po Wielkanocy. NajwczeÅ›niej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W Polsce po raz pierwszy wprowadziÅ‚ tÄ™ uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieÅ„skim uznano uroczystość za powszechnÄ…, obchodzonÄ… we wszystkich koÅ›cioÅ‚ach w paÅ„stwie.
Fot. Aleksandra Bieryło