Nie jest to nudna monografia, a popełniony przez 20 autorów, w tym niżej podpisanego, bogato ilustrowany zbiór esejów, szkiców i felietonów, w bardzo dużej części poświęcony współczesnym Suwałkom.
Rzucony przed trzema laty pomysÅ‚ i pieniÄ…dze pochodzÄ… od wÅ‚adz samorzÄ…dowych, reprezentowanych przez prezydenta CzesÅ‚awa Renkiewicza, który daÅ‚ też sÅ‚owo wstÄ™pne, a za konkrety zabraÅ‚o siÄ™ Stowarzyszenie Inicjatyw SpoÅ‚eczno-Kulturalnych "Nad CzarnÄ… HaÅ„czÄ…", które ma w dorobku kilka ciekawych wydawnictw.
KoordynacjÄ…, nadzorowanÄ… przez BibliotekÄ™ PublicznÄ…, zajÄ…Å‚ siÄ™ prezes Stowarzyszenia Henryk Kudela, redaktorem naczelnym zostaÅ‚ prof. senior Uniwersytetu w BiaÅ‚ymstoku, historyk Adam CzesÅ‚aw DobroÅ„ski, dziÄ™ki któremu w piÄ…tkowej uroczystej promocji KsiÄ™gi w sali Suwalskiego OÅ›rodka Kultury goÅ›ciÅ‚a prof. MaÅ‚gorzata Gersdordf, do niedawna I prezes SÄ…du Najwyższego.
Do wspóÅ‚pracy wciÄ…gniÄ™to Muzeum OkrÄ™gowe i Archiwum PaÅ„stwowe, o pomoc w gromadzeniu archiwaliów, w tym rodzinnych zdjęć i dokumentów, poproszono wszystkich chÄ™tnych ich posiadaczy, do pracy zabrali siÄ™ autorzy i tak w ponad póÅ‚tora roku powstaÅ‚a niemal 500-stronicowa publikacja, wydana z okazji 300-lecia nadania SuwaÅ‚kom praw miejskich magdeburskich.
Do metryk nikomu nie zamierzamy zaglÄ…dać, ale wielu autorów tekstów "na wÅ‚asne oczy" widziaÅ‚o okoÅ‚o 20 proc. z tych 300 lat, przeżyÅ‚o piÄ…tÄ… część dziejów miasta. Dużo w ksiÄ™dze jest wÅ‚asnego, subiektywnego spojrzenia, ale na tym polega jej urok.
NajgÅ‚Ä™bszÄ… i gÅ‚Ä™bokÄ… historiÄ™ miasta opisali Jerzy Brzozowski, Andrzej Matusiewicz, Krzysztof SkÅ‚odowski, Tadeusz Radziwonowicz, SÅ‚awomir Filipowicz i BartÅ‚omiej Rychlewski. Å»ycie SuwaÅ‚k po II wojnie Å›wiatowej i w Polsce powiatowej pokazaÅ‚ Maciej Ambrosiewicz, w czasach wojewódzkich i wspóÅ‚czesnych StanisÅ‚aw Kurak i Jan Bacewicz, a w "karnawale SolidarnoÅ›ci" i stanie wojennym Marcin Zwolski.
Sto lat suwalskiej oświaty przedstawił Grzegorz Serafin. Suwałki w literaturze zauważyła Marianna Rant-Tanajewska, w reportażu Agnieszka Szyszko, a najbardziej znanych suwalczan przypomniały Magdalena Wołowska - Rusińska i Eliza Ptaszyńska.
PiÄ™kno natury i potencjaÅ‚ przyrodniczy scharakteryzowaÅ‚ JarosÅ‚aw Borejszo, a spoÅ‚eczno-ekonomiczny - Artur PÅ‚oÅ„ski. Najważniejsze wydarzenia i postaci ze Å›wiata sportu w ostatnim niemal póÅ‚wieczu przywoÅ‚aÅ‚ niżej podpisany, a o tym, że SuwaÅ‚ki sÄ… bardzo kulturalne przypomniaÅ‚a Ewa Beata Sidorek.
Na marginesach KsiÄ™gi mnóstwo bardziej i mniej znanych postaci, ciekawostek, anegdot i zdjęć, autorstwa kilkudziesiÄ™ciu fotografików.
Podczas piątkowej promocji Adam Czesław Dobroński powtarzał, że nie wypada streszczać Księgi, ale trzeba zachęcać do jej przeczytania, i to z przyjemnością. Niniejszym to czynimy. Zachęcamy do przeczytania.
Jak informuje ratusz, KsiÄ™ga 300-lecia SuwaÅ‚k bÄ™dzie elementem promocyjnym miasta. Stowarzyszenie "Nad CzarnÄ… HaÅ„czÄ…” oferować bÄ™dzie możliwość zakupu wydawnictwa.
Wojciech Drażba
Fot. Miłosz Kozakiewicz