18.02.2021

Urząd Gminy Suwałki przypomina o obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji

Urząd Gminy Suwałki przypomina, że obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, jeżeli na terenie występuje sieć kanalizacyjna. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie właściciele nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości, pomimo możliwości technicznych, nie podłączy nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, Wójt Gminy Suwałki może wydać decyzję administracyjną nakazującą wykonanie przyłącza. Wykonywanie decyzji podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dodatkowo właściciel nieruchomości, który nie wykonuje tego obowiązku podlega karze grzywny, a postępowanie w sprawie toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Wykonanie przyłącza powinno nastąpić niezwłocznie po uruchomieniu gminnej sieci kanalizacyjnej.

- Na terenie naszej gminy zostało wybudowanych blisko 100km sieci kanalizacyjnej. Kanalizacja sanitarna występuje w takich miejscowościach jak: Cimochowizna, Stary Folwark, Krzywe, Mała Huta, Leszczewek, Leszczewo, Zielone Kamedulskie, Płociczno -Tartak, Płociczno - Osiedle, Gawrych Ruda, Sobolewo, Tartak, Piertanie, Magdalenowo, Wigry, Burdeniszki, Czerwony Folwark. Planujemy też budowę sieci kanalizacyjnej na pozostałych terenach, w szczególności tam, gdzie występuje lub będzie występowała zwarta zabudowa mieszkaniowa - informuje Zbigniew Mackiewicz, Wójt Gminy Suwałki.

W tym roku Urząd Gminy przewiduje dwie kolejne inwestycje związane z budową sieci kanalizacyjnej -  w Płocicznie - Tartak (osiedle na terenach po byłym tartaku; inwestycja z własnych środków) i wKrzywem (nad jeziorem; inwestycja przy wsparciu z programu rządowego, o ile uda się pozyskać dotację).

Jednak budowa sieci, jeżeli nie ma odbiorców, staje się ekonomicznie nieuzasadniona, a dopływu ścieków, niższy od tego, na jaki została zaprojektowana, powoduje, że cały system kanalizacji nie działa skutecznie, tak jak powinien.

Na terenach rozproszonych, gdzie budowa zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest z przyczyn technicznych czy ekonomicznych nieuzasadniona, zachęcamy do budowy oczyszczalni ścieków, o ile budowa jej nie jest sprzeczna z przepisami odrębnymi, np. z zapisami mpzp czy warunków zabudowy.

W każdym przypadku jednak, czy to do czasu podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej, czy do czasu wybudowania oczyszczalni, należy prowadzić prawidłową gospodarkę nieczystościami ciekłymi. Przede wszystkim nieruchomość powinna być wyposażona w szczelny zbiornik bezodpływowy, a właściciel/użytkownik powinien zawrzeć umowę z przedsiębiorcą posiadającym aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych i przechowywać dowody potwierdzające wykonanie przez przedsiębiorcę usługi opróżniania zbiornika bezodpływowego (faktury, rachunki).

Koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej pokrywa właściciel nieruchomości.

Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że jest możliwość otrzymania dotacji na budowę przyłącza kanalizacyjnego oraz przyłącza kanalizacyjnego z przepompownią ścieków (w przypadku, gdy nie ma możliwości grawitacyjnego podłączenia nieruchomości do sieci głównej).

Od 15 lutego 2021 r. Urząd Gminy Suwałki prowadzi nabór wniosków pod hasłem „Przyłącz się!”.

Wnioski można składać w Urzędzie Gminy Suwałki do końca marca 2021 r.

- Chcemy zachęcić Państwa do podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku gdzie nie ma takiej możliwości - do wybudowania oczyszczalni. Program ma na celu uporządkowanie spraw związanych z gospodarką ściekową i likwidację starych, nieszczelnych szamb. Wysokość dotacji, jakiej może udzielić Gmina Suwałki wynosi do 50% poniesionych kosztów brutto, do wysokości: 130 zł za 1 mb  przyłącza kanalizacyjnego (grawitacyjnego), 4000 zł w przypadku budowy oczyszczalni ścieków, 5000 zł w przypadku budowy przyłącza kanalizacyjnego wraz z  przepompownią ścieków - informuje Wójt Z. Mackiewicz.

 

Szczegóły pod linkiem:

http://www.gmina.suwalki.pl/kat/aktualnosci/wojt-gminy-suwalki-oglasza-nabor-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-celowych-osobom-fizycznym-na-dofinansowanie-do-budowy-przydomowych-oczyszczalni-sciekow,-przylaczy-kanalizacyjnych-oraz-przylaczy-kanalizacyjnych-wraz-z-indywidualnymi-przepompownia

 

oraz pod nr tel. 87 565 93 86 w Referacie ds. Inwestycyjnych

 

Urzędnicy przypominają także o obowiązku zgłaszania do gminnej ewidencji swoich szamb oraz oczyszczalni ścieków.

Szczegóły dotyczące ewidencji można uzyskać w Referacie Mienia Komunalnego pod numerem telefonu: 87 565 93 54.

udostępnij na fabebook
Boss
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2511 4.3369
USD 0.00% 3.7420 3.8176
GBP 0.00% 4.8984 4.9974
CHF 0.00% 4.5918 4.6846
14.04.2025

Mieszkanie

Dodaj nowe og�oszenie