02.05.2022

VI Półmaraton Doliną Rospudy i Filipowski Bieg Jaćwinga. Pogoda dla biegaczy [zdjęcia]

Po ograniczeniach związanych z pandemią, impreza pod hasłem Bieganie nad Rospuda wróciła do korzeni, została przeprowadzona w pierwszy dzień maja. Na starcie pojawiło się ponad 120 zawodników z całej Polski.

- Uczestników przywitaliśmy wymarzona pogodą – mówi Ryszard Dykiert, prezes Stowarzyszenia Aktywni Znad Rospudy, które organizuje wydarzenie wespół z Gminami Bakałarzewo i Filipów w ramach akcji  „Rozlicz się ze szkodliwymi nałogami”. – Było rześko, nie dokuczało słońce, wiał lekki wiatr.

Mimo że na starcie pojawili się biegacze i biegaczki, którzy już wygrywali w poprzednich edycjach lub plasowali się w ścisłej czołówce, w tym roku rekordy tras nie zostały pobite, organizatorzy zaoszczędzili na finansowych premiach za te wyczyny. Trasy zarówno półmaratonu z Filipowa do Bakałarzewa i z powrotem (21 km) jak i Filipowskiego Biegu Jaćwinga na 12,5 km są urokliwe, ale dosyć trudne, bo obfitujące w pagórki.

VI Półmaraton Doliną Rospudy wygrał Andrzej Godlewski z Borawskich – 1:21:33, który o ponad 3 minuty wyprzedził Marcina Bartczaka z Bisztynka – 1:24:39 i Macieja Suchodolskiego z Augustowa – 1:25:28. Najszybszy z suwalczan, Rafał Sokołowski zajął 11. miejsce -1:35:07.

Osiemnasta w klasyfikacji generalnej i 1. wśród kobiet była Bogusława Majer z Warszawy – 1:39:54. Za nią na metę przybiegły Joanna Konopko z Suwałk – 1:41:31, Hanna Nejfeld z Ząbek  1:43:15 oraz Anita Sznejder z Suwałk – 1:45:46. Nagrodę dla najlepszego zawodnika z gminy Filipów odebrał Marek Zieliński.

Półmaraton ukończyło 60 zawodników, a malowniczą, w części wiodącą drogami szutrowymi i leśnymi trasę Filipowskiego Biegu Jaćwinga pokonało 57 osób.

Dystans 12,5 km najszybciej przebiegł Jakub Ołowski z Wydmin – 0:44:24, przed suwalczaninem Tadeuszem Walendykiewiczem – 0:48:40 i Karolem Krzyżanowskim z Rajgrodu – 0:50:18.

Wśród pań wygrała Marzena Łaskowska z Olecka – 0:57:02, druga była Agnieszka Zakrzewska z Piastowa -1;00:51, a trzecia Marta Czaplejewicz z Elku – 1:01:37.

Najlepszą zawodniczką z gminy Bakałarzewo okazała się Alicja Surmacz – 1:13:09, a z gminy Filipów Kinga Szulińska – 1:19:24.