12.07.2021

W Dowspudzie otwarto stację regazyfikacji gazu. Najpierw gaz trafi do mieszkańców Dowspudy i Raczek

Stacja regazyfikacji gazu LNG została w poniedziałek oficjalnie otwarta w Dowspudzie koło Raczek. O nowym obiekcie opowiadał Grzegorz Mackiewicz, dyrektor białostockiego oddziału Spółki Gaz System.

W spotkaniu z dziennikarzami udziaÅ‚ wziÄ™li także JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski - poseÅ‚ Prawa i SprawiedliwoÅ›ci, Andrzej Szymulewski - wójt Gminy Raczki, Witold Kowalewski - starosta powiatu suwalskiego, Piotr SÅ‚owikowski - przewodniczÄ…cy Rady Gminy Raczki oraz inżynierowie pracujÄ…cy przy budowie stacji.

Zanim gaz trafi do pieca czy do kuchenki, przechodzi szereg procesów. Do Polski transportuje siÄ™ go statkami. W gazoporcie w ÅšwinoujÅ›ciu jest on skraplany, a nastÄ™pnie w pÅ‚ynnej postaci transportowany w cysternach do stacji  regazyfikacji. W stacji regazyfikacji nastÄ™puje przemiana gazu ziemnego ze stanu pÅ‚ynnego do stanu gazowego, a nastÄ™pnie przesyÅ‚any jest on rurami do poszczególnych posesji.

Stacja regazyfikacji gazu w Dowspudzie jest pierwszÄ… takÄ… stacjÄ… w powiecie suwalskim, dwunastÄ…, jaka powstaÅ‚a w ciÄ…gu ostatnich czterech lat w województwie podlaskim. Niedawno otwarte zostaÅ‚y stacje regazyfikacji w MoÅ„kach, Grajewie i Czyżewie.

- Można powiedzieć, że gmina Raczki jest pod tym wzglÄ™dem pionierem w powiecie suwalskim. Niestety, województwo podlaskie jest wciąż daleko z tyÅ‚u jeÅ›li chodzi o gazyfikacjÄ™. W województwie podkarpackim dostÄ™p do gazu ma 90 procent mieszkaÅ„ców, w województwie podlaskim to okoÅ‚o 32,5 – 33 procent, a cztery lata temu byÅ‚o to jedynie 23 procent – wyliczaÅ‚ poseÅ‚ JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski.

Zainteresowane podÅ‚Ä…czeniem do gazu sÄ… gÅ‚ównie duże zakÅ‚ady pracy, szpitale, placówki kultury. PotrzebÄ™ zgÅ‚aszajÄ… również mieszkaÅ„cy poszczególnych miejscowoÅ›ci, ale wtedy przeprowadzane jest tam rozeznanie. JeÅ›li okaże siÄ™, że wstÄ™pne deklaracje wypeÅ‚ni zbyt maÅ‚a liczba mieszkaÅ„ców – spóÅ‚ka Gaz System rezygnuje z inwestycji.

- Planów mamy bardzo dużo. W najbliższym czasie chcielibyÅ›my, aby gazyfikacje przeszÅ‚y gminy BakaÅ‚arzewo i PuÅ„sk. W gminie Raczki wszystko poszÅ‚o bardzo szybko i sprawnie. WspóÅ‚praca gminy z wÅ‚adzami starostwa jest wrÄ™cz wzorcowa. Faza projektowania przebiegÅ‚a bardzo szybko. Stacja powstaÅ‚a na dziaÅ‚ce starostwa. Niebawem samorzÄ…dy zajmÄ… siÄ™ utwardzeniem drogi do stacji. Zostanie ona wyasfaltowana. Gaz bÄ™dzie dostarczany w cysternach zgodnie z zapotrzebowaniem, dlatego droga do stacji regazyfikacji musi być w bardzo dobrym stanie – mówiÅ‚ Grzegorz Mackiewicz.

- Moim zdaniem, przydaÅ‚aby siÄ™ również gazyfikacja Filipowa, zwÅ‚aszcza podÅ‚Ä…czenie mleczarni i oczywiÅ›cie, życzyÅ‚bym sobie, żeby dostÄ™p do gazu mieli również mieszkaÅ„cy gminy Wiżajny – dodaÅ‚ starosta Witold Kowalewski.

Budowa stacji kosztowała około 3 mln złotych. Koszt wykonania dojazdu do niej szacowany jest na około 2,5 mln złotych. Stacja została wybudowana zgodnie z europejskimi standardami. W razie awarii prądu będą ją zasilały agregaty.

Chęć podÅ‚Ä…czenia siÄ™ do sieci gazowej zgÅ‚osiÅ‚o wstÄ™pnie okoÅ‚o 300 mieszkaÅ„ców Raczek i Dowspudy, 80 wÅ‚aÅ›cicieli posesji wyraża chęć podÅ‚Ä…czenia do sieci w ciÄ…gu najbliższych kilku miesiÄ™cy, a 40 chciaÅ‚oby już korzystać z gazu.

Cena metra sześciennego gazu szacowana jest na około 2 złote. Koszt ogrzania parterowego, nowego domu ( z nowoczesną stolarką i ociepleniem) szacowany jest na około 200-250 zł/miesięcznie.

- Gaz jest bezpieczny, jeÅ›li używa siÄ™ go bezpiecznie – podkreÅ›laÅ‚ Grzegorz Mackiewicz.

Obiekt w Dowspudzie jest stale monitorowany i ochraniany, a wÅ‚aÅ›ciciele posesji, które przyÅ‚Ä…cza siÄ™ do gazu, bÄ™dÄ… mogli liczyć na pogotowie gazowe, które ma dotrzeć na miejsce ewentualnej awarii w póÅ‚ godziny – czterdzieÅ›ci minut.

- Nie spodziewaliÅ›my siÄ™, że inwestycja zostanie zrealizowana tak szybko. MyÅ›leliÅ›my, że pierwsze budynki bÄ™dÄ… podÅ‚Ä…czane za dwa lata, tymczasem podÅ‚Ä…czyć siÄ™ do sieci bÄ™dzie można już wczesnÄ… jesieniÄ…. OczywiÅ›cie potrzebny jest specjalny piec i dokumentacja – mówi Andrzej Szymulewski, wójt Gminy Raczki.

Jak podkreśla, to kolejny ważny krok w rozwoju gminy.

- Sam pomysÅ‚ gazyfikacji gminy narodziÅ‚ siÄ™ trzy – cztery lata temu. Staramy siÄ™ podążać za trendami i zmniejszać emisyjność. ZaÅ‚ożyliÅ›my już ponad 530 instalacji sÅ‚onecznych, obecnie na ponad 60 posesjach zainstalowane zostanÄ… panele fotowoltaiczne, utworzyliÅ›my punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze”, przeprowadzamy termomodernizacje budynków użytecznoÅ›ci publicznej, mamy lampy ledowe, bÄ™dziemy starać siÄ™ o dopÅ‚aty do wymiany starych pieców. Gazyfikacja Raczek i Dowspudy na pewno zmniejszy zanieczyszczenie powietrza – przekonuje wójt A. Szymulewski.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.09.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie